wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Święto Wrocławskiej Nauki: Nagroda dla prezydenta Wrocławia

Tradycyjnie – uroczystością pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, rozpoczęły się całodniowe obchody Święta Wrocławskiej Nauki. W oryginalny sposób uczcili to wydarzenie studenci Uniwersytetu: zorganizowali Giełdę Kół Naukowych. Wieczorem nagrodę Kolegium Rektorów odebrał prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz

Reklama

Pod pomnikiem przy skwerze Profesora Idaszewskiego w czwartek rano spotkali się rektorzy wrocławskich szkół wyższych, prezydent Wrocławia, przewodniczący Rady Miasta, reprezentaci lwowskich uczelni. Uroczystość uświetniła orkiestra i kompania honorowa Akademii Wojsk Lądowych.

Prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, zwrócił uwagę na groźbę wzrastającego nacjonalizmu w Polsce i w Europie. Mówił, że profesorowie lwowscy byli ofiarami nacjonalistów niemiecki. – Ówcześni przywódcy europejskich państw nie umieli się jemu przeciwstawić. Apeluję, aby dzisiaj nie pozwolić na narastanie nacjonalizmu – mówił prof. Marek Ziętek.

Kwiaty pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich złożyli rektorzy, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przedstawiciele samorządów wojewódzkich i miejskich, organizacji akademickich. Dużą reprezentację miały uczelnie lwowskie.

Historycy, chemicy i bohemiści

- Dawniej Święto Nauki świętowali tylko profesorowie, dzisiaj obchodzą je także młodzi ludzie, studenci – mówił prof. Adam Jezierski po otwarciu Giełdy Kół Naukowych. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego z nieskrywaną radością przyglądał się kolejnym stoiskom, przy których swoimi dokonaniami chwalili się studenci. Ponad 30 zespołów zajęło hol budynku Wydziału Biotechnologii. Byli wśród nich studenci zaangażowani w historycznych grupach rekonstrukcyjnych, miłośnicy tańca dawnego, pasjonaci języka i kultury Czech oraz konstruktorzy robotów. W pracowniach na piętrze pokazy przygotowali młodzi chemicy, biolodzy, biotechnolodzy.

Nauka jednoczy

Kulminacyjnym wydarzeniem Święta Nauki Wrocławskiej była uroczyste posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w Oratorium Marianum. Wzięli w nim udział obecni i byli rektorzy, wykładowcy wrocławskich szkół wyższych, przedstawiciele kościołów, instytucji samorządowych i biznesu oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i prezydent-elekt Jacek Sutryk.

Prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący KRUWiO, nawiązując do wydarzeń z jesieni 1945 roku, wspomniał pierwszego rektor ówczesnego Uniwersytetu i Politechniki prof. Stanisława Kulczyńskiego. – Nie zapominamy, ile mu zawdzięczamy. Znakiem tej pamięci jest jeden z najpiękniejszych nadodrzańskich bulwarów, któremu nadano jego imię – mówił prof. Marek Ziętek.

Szef KRUWiO kilkukrotnie mówił o ścisłej współpracy wrocławskich szkół wyższych. – Nauka ma moc jednoczenia – akcentował.

Twórca akadmickiego Wrocławia

Podczas spotkania ogłoszono laureatów nagrody Kolegium. Nagrodę im. Prof. Józefa Dudka został prezydent Wrocławia. Rektorzy docenili Rafała Dutkiewicza za działania na rzecz integracji wrocławskiego środowiska naukowego. Podsumowując cztery kadencje rządów ustępującego prezydenta miasta, rektorzy podkreślali, że miał on olbrzymi w tym okresie Wrocław bardzo się rozwinął. – Rafał Dutkiewicz prowadził europejskie standardy edukacji, a Wrocław uczynił ważnym ośrodkiem akademickim, nie tylko w skali Polski – mówił w laudacji prof. Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych. Szczególną uwagę zwrócono na inicjatywy i działania, których intencją była integracja środowiska akademickiego oraz na projekty wspierające naukowców. – Doktor Rafał Dutkiewicz zapisał się w historii jako twórca akademickiego Wrocławia – mówił prof. Kielan.

Prezydent Wrocławia dziękując za wyróżnienie, wspominał czasy, kiedy pracował jako wykładowca akademicki. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, ale doktorat w zakresie logiki obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, był także pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przyznał, że dzisiaj nie zajmuje się już tematami, które podejmował podczas studiów. Bardziej interesują go zmiany społeczne i cywilizacyjne zachodzące we współczesnym świecie, opisywane i analizowane m.in. przez Habermasa, Floridę, Barbera, Baumana, Harariego. – Od 2002 roku uważałem, że akademia, nauka jest ważna dla Wrocławia. I za to, że Wrocław jest ważnym miastem akademickim, chciałem serdecznie podziękować – mówił Rafał Dutkiewicz.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl