Święto sztuki: 4. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci [WIDEO]

Aż 19 najlepszych spektakli dla dzieci i młodzieży z Polski, Niemiec, Danii i Irlandii, warsztaty dla najmłodszych i ich rodziców oraz wydarzenia specjalne – Wrocławski Teatr Lalek 4. Przeglądem Nowego Teatru dla Dzieci rozpoczyna świętowanie swojego 70-lecia. Można już kupować bilety.

- Rok 2016 jest dla nas szczególny, bo w roku Europejskiej Stolicy Kultury wrocławski Teatr Lalek obchodzi jubileusz 70-lecia – przypomina Janusz Jasiński, dyrektor naczelny WTL. Przegląd potrwa od 28 maja do 2 czerwca.

Uroczyste obchody Teatr Lalek rozpocznie premierą „Yemayi – królowej mórz” w reżyserii Martyny Majewskiej. Tekst napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk na zamówienie wrocławskiego teatru.

4. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

4. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Eventy / Dla dzieci / ESK / Teatr
Termin od 28 maja 2016 do 3 czerwca 2016

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

- Sztuka jest inspirowana zdjęciem, które wstrząsnęło opinią publiczną, przedstawiającym ciało chłopczyka, syryjskiego uchodźcy, który utonął w Morzu Śródziemnym – opowiada Maria Wojtyszko, kierownik literacka teatru.

Omar, bohater „Yemayi – królowej mórz” jest pięciolatkiem, który przez ocean musi uciekać ze swojego kraju ogarniętego wojną. Płynie z tatą, ale nie dopływa na drugi brzeg. Trafia do tajemniczego, podwodnego królestwa, pod opiekę królowej Yemayi. Jest mu tam dobrze, ale na brzegu został tato, który tęskni za synkiem i go nawołuje.

- Dotykamy aktualnego tematu uchodźców, ale nie jest to przerażająca historia, której dzieci będą się bać. Nic z tych rzeczy! – zapewnia Wojtyszko. – Sztuka jest pełna humoru i pięknych piosenek.

Spektakle prezentowane w ramach 4. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku – od raczkujących najnajów po młodzież gimnazjalną. Duża część zaproszonych spektakli oparta jest na nowych, polskich sztukach. Aż trzy są prapremierami dramatów Maliny Prześlugi, będą też sztuki Marty Guśniowskiej i Joanny Gerik w ich reżyserii. Wrocławska publiczność będzie mieć też okazję, by zobaczyć debiuty w teatrze dla dzieci twórców, którzy do tej pory występowali przed dorosłą publicznością jak Tomasz Karolak, Remigiusz Brzyk i Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

 Przegląd Nowego Teatru to także bardzo bogaty program edukacyjny – otwarty dla wszystkich Ogród Sztuk w Ogrodzie Staromiejskim przy WTL i interdyscyplinarny projekt dla młodzieży OMG Przegląd! (Przegląd Okiem Młodych Gniewnych).

Maja Hermansdorfer-Pstrokońska, koordynatorka Ogrodu Sztuk: - Zapraszamy naszych widzów, by włączyli się aktywnie w tworzenie przeglądu.

Dzieci będą mogły wziąć udział w darmowych warsztatach ze wszystkich dziedzin sztuki. W programie także warsztaty dla rodziców „Sztuka dzieci, sztuka dla dzieci”, prowadzone przez psycholog dziecięcą Agnieszkę Stein.

- Jako bonus dla dorosłych zaprosiliśmy głośny spektakl „Mistrz i Małgorzata” słowackiego Teatru Tatro w reżyserii Ondreja Spisaka – zapowiada Jakub Krofta, dyrektor artystyczny WTL.

Drugą część obchodów 70-lecia WTL zaplanowano jesienią. Wtedy zostanie otwarta wystawa prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, wspaniałej scenografki przez wiele lat współpracującej z wrocławską sceną lalkową. Zobaczymy zaprojektowane przez nią lalki, kostiumy i projekty scenografii tworzone nie tylko dla WTL, ale także dla innych teatrów.

Zgłoś uwagę