Święto Policji na Dolnym Śląsku – 25 lipca na pl. Wolności we Wrocławiu

W tym roku obchodzona jest 99. rocznica powstania Policji Państwowej. Dolnośląskie uroczystości odbędą się dziś, 25 lipca, na pl. Wolności we Wrocławiu. Patronat nad Wojewódzkimi Obchodami Święta Policji objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu w obchodach udział wezmą także szefowie jednostek Policji czeskiej z Hradec Karalove, Pardubic, Liberca i Ołomuńca, saksońskiej z Górlitz i Drezna oraz z Dolnej Saksonii z Hanoweru, współpracujących na co dzień z dolnośląskim garnizonem.

Oprócz uroczystego apelu, dla uczestników obchodów przygotowano szereg atrakcji. Występy policyjnej orkiestry, pokaz działania policyjnych antyterrorystów z udziałem śmigłowca, a także prezentację policyjnego sprzętu i innych służb.

Odznaczenia i wyróżnienia

Obchody Święta Policji we Wrocławiu są także okazją do uhonorowania funkcjonariuszy i pracowników dolnośląskiej Policji za trud i zaangażowanie wkładane w codzienną służbę i pracę. W tym dniu, oprócz wykonywania przez Policję bieżących zadań, wyróżnieni funkcjonariusze i pracownicy uczestniczyć będą w uroczystościach wręczania awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań.

W związku z obchodami 99. rocznicy powstania Policji Państwowej na wyższe stopnie awansowało 2 113 dolnośląskich policjantów. 162 dolnośląskich funkcjonariuszy i pracowników Policji zostanie również odznaczonych medalami za Długoletnią Służbę i Odznakami Zasłużony Policjant. Ponadto 3 osoby, aktywnie współpracujące z dolnośląską Policją na rzecz bezpieczeństwa, zostaną odznaczone jako Zasłużeni dla Policji.

Uroczysty apel o godzinie 12.00

O godzinie 12.00 na pl. Wolności rozpocznie się uroczysty apel, przy udziale pocztów flagowych i sztandarowych, podczas którego nastąpi odczytanie decyzji i rozkazów oraz wręczenie aktów mianowania, odznaczeń i wyróżnień. Po okolicznościowych przemówieniach, musztrze paradnej i defiladzie pododdziałów, około godziny 13.30 odbędzie się wspomniany wcześniej pokaz działania funkcjonariuszy dolnośląskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.

W trakcie festynu zapewniono także atrakcje najmłodszym uczestnikom. Przygotowano specjalne stoisko profilaktyczne, gdzie będą odbywały się konkursy i zabawy poświęcone bezpieczeństwu. Dodatkowo z dziećmi spotka się ich przyjaciel, maskotka dolnośląskiej Policji Komisarz Lew. Towarzyszyć mu będzie w zabawie z najmłodszymi maskotka saksońskiej Policji – Poldi. 

Zgłoś uwagę