wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:14

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Święto Nauki Wrocławskiej: obchody są relacjonowane w sieci

Środowisko akademickie 15 listopada obchodzi Święto Nauki Wrocławskiej. Z powodu epidemii uroczystości będą miały skromny charakter. Część wydarzeń oraz materiałów przygotowanych z okazji jubileuszu można oglądać za pośrednictwem internetu.

Reklama

Data 15 listopada nie jest przypadkowa. W 1702 roku w połowie listopada działalność zainaugurowała Akademia Leopoldyńska, a 15 listopada 1945 roku decyzją rektora Stanisława Kulczyńskiego rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie i Politechnice  - wykładem profesora Kazimierza Idaszewskiego.

O organizowaniu się wrocławskiej nauki w 1945 roku opowiada Kamilla Jasińska

Zwykle z okazji Święta Nauki Wrocławskiej organizowane było uroczyste posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Wręczano nagrody i wyróżnienia oraz akty powołania nowym członkom Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Przedstawiciele KRUWiO złożoną wiązanki kwiatów w miejscach ważnych dla wrocławskiej nauki.

  • pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich  (skwer im. Kazimierza Idaszewskiego) spotkają się przewodniczący KRUWIO prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego, rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs oraz prezydent Wrocławia Jackiem Sutrykiem;
  • pod tablicą upamiętniającą profesorów krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r.  (ul. Sądowa 1) - wiceprzewodniczący KRUWIO prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego;
  • pod tablicą upamiętniającą profesorów krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r.  (ul. Kleczkowska/Reymonta) – prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rocznicowe wydarzenia zaplanowały poszczególne uczelnie.

Uniwersytet Wrocławski

W weekend 13-15 listopada na uniwersyteckiej stronie internetowej pojawi się jubileuszowy serwis, a w nim m.in. wspomnienie o Uniwersytecie w roku 1945.

Na retro-mapie zaznaczonych zostało 10 punktów w mieście, gdzie rozegrały się ważne wydarzenia pierwszych miesięcy polskiego Uniwersytetu.

Opowiada o nich Kamilla Jasińska z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość"- Centrum Historii Zajezdnia, autorka książki "W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946. Inne spojrzenie".

W piątek 13 listopada na fasadach budynków w całym mieście zawisną niebieskie flagi Uniwersytetu Wrocławskiego. Przesłaniem akcji jest pokazanie wrocławianom, że Uniwersytet Wrocławski jest obecny w każdej dzielnicy, jest uczestnikiem codziennego życia Wrocławia.

Politechnika Wrocławska

W niedzielę, 15 listopada, opublikowane zostanie wystąpienie rektora prof. Arkadiusza Wójsa, w którym poinformuje o przyznanych wyróżnieniach, nagrodach oraz medalach.

Cała społeczność Politechniki zaproszona została też do wzięcia udziału w akcji pokazującej jedność z uczelnią. Pod hashtagiem #razempwr na Facebooku czy Instagramie można umieszczać swoje zdjęcia z kartką, transparentami lub innymi formami na których widnieje napis Razem PWr! Zdjęcia można wysyłać także na adres [email protected].

15 listopada opublikowane zostaną wszystkie - połączone w całość - nadesłane wyrazy wsparcia.

Uniwersytet Przyrodniczy

Uczelnia zaplanowała cykl rocznicowych publikacji, które są dostępne na stronie Głosu Uczelni Uniwersytetu Przyrodniczego:

WCA/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl