Od 21 maja Światowy Zjazd Polaków z Indii we Wrocławiu

Od 21 do 27 maja 2018 r. we Wrocławiu odbędzie się XIX Światowy Zjazd Polaków z Indii, którzy podczas II wojny światowej przebywali w Indiach. Inicjatorem spotkania jest Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu.

  • Tysiąc polskich sierot uratował maharadża Jam Saheb Digvijay

    Tysiąc polskich sierot uratował maharadża Jam Saheb Digvijay


– Zgodnie z podjętym zobowiązaniem podczas expose 1 lutego 2018 r. mojej działalności jako Konsula Honorowego Indii we Wrocławiu, podjąłem się zainicjowania we Wrocławiu działalności Instytutu maharadży Jam Saheb Digvijay - dobrego maharadży, który uratował ok. tysiąca polskich dzieci, ewakuowanych z ZSRR – mówi Johri Kartikey Konsul honorowy Republiki Indii we Wrocławiu.

Jednym z działań związanych z Instytutem maharadży Jam Saheb Digvijay będzie zorganizowany we Wrocławiu XIX Światowy Zjazd Polaków z Indii z lat 1942-1948. Wezmą w nim udział Polacy z całego świata, którzy w czasie II wojny światowej jako dzieci przebywali w Indiach. Inaugurację zjazdu zaplanowano na wtorek, 22 maja 2018 r. na godz. 11.00 w hotelu Tumskim. Wśród gości będą m.in. ambasador Indii w Warszawie oraz przedstawiciele polskiego rządu.

– Ze względu na wiek, grupa żyjących osób niestety nie jest liczna. Niosą ze sobą wspaniałą historię, łączącą nasze dwa narody, o której powinniśmy pamiętać i pielęgnować – podkreśla Johri Kartikey.

Indyjski maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji podczas II wojny światowej zapewnił opiekę około tysiącowi polskich dzieci ewakuowanych z ZSRR. Uchwałę w sprawie uczczenia jego pamięci przyjął jednogłośnie w 2016 r. Sejm RP.

Czytaj także – Pierwszy w Polsce Konsulat Honorowy Indii jest we Wrocławiu.

Zgłoś uwagę