Światowe Dni Młodzieży we Wrocławiu

Światowe Dni Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Krakowie, to cykliczne spotkania młodych katolików z całego świata, którzy na zaproszenie Ojca Świętego przybywają do wyznaczonego przez niego miasta, aby wspólnie się modlić. Główne obchody poprzedzają tzw. Dni w Diecezjach.


Dni w Diecezjach, odbywające się w parafiach na terenie całej Polski, także we Wrocławiu. Program Dni w Diecezjach tworzą wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie miasta oraz atrakcje przygotowane specjalnie z myślą o pielgrzymach.

Dni w Diecezjach

Zanim uczestnicy Światowych Dni Młodzieży 2016 spotkają się z papieżem Franciszkiem w Krakowie, spędzą kilka dni (20-25 lipca) w różnych diecezjach w Polsce, w tym również w archidiecezji wrocławskiej. Wrocławski sztab ŚDM szacuje, że przyjedzie do nas ok. 15 tysięcy pielgrzymów z 40 krajów, najwięcej z Niemiec i Francji, ale pojawią się także Włosi, Hiszpanie, Węgrzy, Ukraińcy, Amerykanie, Kolumbijczycy, Ekwadorczycy, Panamczycy, Ghańczycy, Senegalczycy, Australijczycy, Rosjanie, Chińczycy, Koreańczycy i wiele innych narodowości.
Program przygotowany dla nich przez kurię wrocławską jest niezwykle bogaty. Każdy dzień podzielony został na dwie części: przedpołudniową – odbywającą się głównie w parafiach (msza, katechezy, spotkania) oraz popołudniową – odbywającą się na terenie miasta (zwiedzanie miasta i atrakcje związane z ŚDM dla wszystkich uczestników, dostępne również dla mieszkańców Wrocławia).

W związku z tym, że tegoroczne ŚDM odbywają się pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), w czwartek, piątek i niedzielę w pięciu miejscach na terenie miasta będą miały miejsce tzw. Mercy Fest, czyli festiwale miłosierdzia, mające na celu integrację (pielgrzymów między sobą, a także pielgrzymów i wrocławian) i dzielenie się doświadczeniami przez osoby reprezentujące różne kultury. Mercy Festy to przede wszystkim koncerty i modlitwa.

Program Dni w Diecezjach 20-25 lipca 2016 we Wrocławiu

Dodatkowo w piątek, który jest Dniem Miłosierdzia, uczestnicy zaangażują się w działania na rzecz społeczności lokalnych – spotkania, odwiedziny, animacje, drobne prace, pomoc w codziennych czynnościach. Uczestnicy ŚDM pozostawią po sobie także materialne znaki – m.in. w parku Tysiąclecia na Nowym Dworze powstanie wspólnie przygotowane Miejsce Pojednania.

W sobotę wszyscy uczestnicy ŚDM oraz wrocławianie będą gościć na Stadionie Miejskim podczas koncertu Singing Europe. Niedziela będzie dniem poznawania się w parafiach – także tych osób, u których nie goszczą bezpośrednio młodzi. To czas festynów, spotkań, wymiany kulturowej.

W niemal wszystkich przygotowywanych przez kurię punktach programu bardzo mile widziani będą wrocławianie. Odbywające się w ramach Dni w Diecezji wydarzenia wpisują się także w to, co dzieje się w mieście przez cały rok w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Uczestnictwo w Dniach w Diecezjach to dla wrocławian doskonała okazja do spotkań z przedstawicielami różnorodnych kultur, a także pokazania swojej własnej kultury młodym ludziom z odległych stron świata.

Szczegółowy program wrocławskich Dni w Diecezjach można znaleźć na stronie wrocławskiego sztabu ŚDM 2016. 

Przyjmij pielgrzyma…

Wszystkie potrzebne miejsca zostały już wstępnie zadeklarowane przez wrocławskie parafie, natomiast bezpośrednio w samych parafiach wciąż są zbierane deklaracje od rodzin gotowych otworzyć swoje domy – warto zatem, jeśli ktoś chciałby przyjąć uczestników ŚDM, skontaktować się z własną parafią i zaproponować miejsce dla młodych. Można również zgłosić chęć przyjęcia pielgrzymów, wypełniając internetowy formularz na stronie ŚDM.

Jak podkreślają organizatorzy z wrocławskiego sztabu ŚDM, aby przyjąć młodych ludzi, nie potrzeba luksusów – wystarczy miejsce do spania (uczestnicy przyjeżdżają ze swoimi karimatami i śpiworami) oraz dostęp do łazienki. Pielgrzymom trzeba też zapewnić śniadania i kolacje w dniach 20-25 lipca oraz obiad w niedzielę 24 lipca. Dni w Diecezjach to jednak przede wszystkim czas na poznanie ludzi z danej wspólnoty parafialnej, wycieczki turystyczne, zabawy integracyjne, a także zaangażowanie w lokalne projekty społeczne.

…albo zostań wolontariuszem

Jeśli ktoś nie jest w stanie przyjąć uczestników Dni w Diecezjach w swoim domu, może włączyć się w organizację wydarzenia jako wolontariusz, pomagając zarówno przy działaniach ogólnowrocławskich, jak i parafialnych (np. jako tłumacz).

Obecnie trwa rekrutacja wolontariuszy, którzy będą pomagać pielgrzymom bezpośrednio podczas Dni w Diecezjach we Wrocławiu. Po przejściu odpowiedniego szkolenia będą oni przygotowani do pełnienia określonej funkcji (np. informacja, usługi, opieka medyczna). Wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać, wypełniając aplikację na stronie ŚDM lub wysyłając wiadomość na adres: wolontariat@sdm2016.wroclaw.pl.

Warto wiedzieć

Dotychczas odbyło się 12 spotkań młodzieży katolickiej o charakterze międzynarodowym, m.in. w Buenos Aires (1987), Częstochowie (1991), Paryżu (1997), Sydney (2008) czy Rio de Janeiro (2013). Pomysłodawcą i inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był św. Jan Paweł II, który ustanowił je w 1985 r. Tematykę corocznych spotkań Światowych Dni Młodzieży określa sam Ojciec Święty, kierując do młodych przesłanie zwane orędziem. W 2016 r. przesłaniem Światowych Dni Młodzieży będą słowa Ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Więcej o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Zgłoś uwagę