Świąteczna iluminacja rozbłyśnie w Mikołajki

Całkiem nowa, wielka choinka w Rynku i liczne iluminacje świąteczne przyozdobią w tym roku stolicę Dolnego Śląska. Wszystkie dekoracje rozbłysną w centrum Wrocławia 6 grudnia.


W tym roku prace instalacyjne przy iluminacjach świątecznych rozpoczęły się nieco później niż zwykle.

– W minionych latach o tej porze wrocławski Rynek tętnił już życiem, bo trwał Jarmark Bożonarodzeniowy – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.  – Wszystkie prace musiały być więc przeprowadzone przed jego otwarciem, jednocześnie z budową stoisk. Tym razem życie napisało własny scenariusz, dlatego też do prac instalacyjnych przystąpiliśmy nieco później. Sama budowa choinki potrwa do końca tego tygodnia, a montaż wszystkich dekoracji zakończy się 5 grudnia. Natomiast iluminacja świąteczna zostanie uruchomiona 6 grudnia – dodaje.

Nowe dekoracje

W tym roku dekoracje świąteczne będą różniły się od tych sprzed roku.

– Co trzy lata staramy się proponować wrocławianom i turystom, którzy przyjeżdżają do naszego miasta, zupełnie nowe ozdoby – mówi Ewa Mazur. – Opracowujemy specjalną, koncepcję z wybranym motywem przewodnim. Za każdym razem pojawiają się więc nowe elementy. Jest to możliwe, ponieważ od kilkunastu lat nie kupujemy dekoracji świątecznych, ale je wypożyczamy. Organizujemy przetarg na ich dzierżawę, a także na montaż i demontaż tych ozdób. To także pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, bo przechowywanie tych dekoracji w odpowiednich dla nich warunkach, również wymaga pewnych nakładów finansowych.

Nie ma świąt bez choinki

Tradycyjnie centralnym i najważniejszym elementem miejskiej dekoracji będzie choinka w Rynku – w tym roku w nowej odsłonie. Choć podobnie, jak w ostatnich latach będzie to sztuczne drzewko, to tym razem nie stożkowe, ale swym kształtem bardziej przypominające prawdziwą choinkę. Docelowo we Wrocławiu postawione zostaną jeszcze choinki na Nowym Targu i na osiedlu Nowe Żerniki.

Oczywiście pojawią się również inne ozdoby świąteczne, nawiązujące swym charakterem do Bożego Narodzenia i zimy m.in. gwiazdki i płatki śniegu w kolorach: ciepłej bieli, łososiowym, żółtym i fioletowym. Rozbłysną one m.in. na ul. Oławskiej, Kiełbaśniczej, Świdnickiej i Ruskiej.

- Wszystkie iluminacje będą energooszczędne – potwierdza Ewa Mazur. ­– Od 13 lat korzystamy wyłącznie z technologii ledowej, która jest nie tylko tańsza, ale również przyjazna dla środowiska.

Potrzebne oszczędności

W tym roku dekoracje świąteczne pojawią się na ograniczonym obszarze i w mniejszej ilości niż to było choćby rok temu. Również kwota wydana na ten cel jest prawie czterokrotnie niższa niż w ostatnich dwóch sezonach. Wpłynęło na to kilka czynników. Pierwszy z nich, to unieważnienie przetargu na dzierżawę i montaż świątecznych ozdób. Kolejne, to pandemia i związane z nią obowiązujące obostrzenia oraz zmniejszone wpływy do budżetu miasta.

Tegoroczne iluminacje świąteczne będą też świeciły prawie miesiąc krócej.

– Zwykle wrocławianie mogli się nimi cieszyć do 2 lutego. Jednak w tym roku demontaż dekoracji rozpocznie się już w pierwszy weekend po święcie Trzech Króli, czyli około 11 stycznia – mówi Ewa Mazur.Zgłoś uwagę