wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Stypendia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wrocławian
Stypendia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wrocławian

Budynek Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, fot. jk

Stu wybitnych młodych naukowców z całej Polski otrzymało stypendia START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Wśród nich są wrocławianie

Reklama

Stypendia FNP przyznano łącznie 15 wrocławianom. Wśród nich są między innymi informatycy: dr. Grzegorz Świderski (Instytut Matematyczny PAN we Wrocławiu) i Krzysztof Sornat (doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego). Specjalizują się oni w informatyce.Dr Grzegorz Świderski zajmuje się teorią aproksymacji, czyli zastępowania bardziej skomplikowanych obliczeń mniej dokładnymi, ale szybszymi, dzięki czemu da się je przeprowadzić na komputerze. Efekty tych badań mogą mieć zastosowanie w modelowaniu realnych zjawisk, np. przyrodniczych lub w informatyce. - Matematyka bardzo często ma duże znaczenie dla innych nauk, także w bardzo innowacyjnych procesach. Często trzeba najpierw coś obliczyć i udowodnić, by później móc to wykorzystać np. tworząc program komputerowy – zaznacza dr Świderski.Krzysztof Sornat specjalizuje się w pokrewnej dziedzinie: projektowaniu algorytmów aproksymacyjnych. - Często dany problem jest tak trudny, że jakikolwiek algorytm, który zostałby zaprojektowany, nie może rozwiązać go w sposób efektywny i szybki. Takie problemy są spotykane w praktyce i muszą być ostatecznie rozwiązywane. Badania, które prowadzę, są badaniami podstawowymi. Skupiam się m.in. na możliwości szybkiego rozwiązywania wspomnianych problemów obliczeniowych – mówi Krzysztof Sornat.

Jak poprawić system ubezpieczeń zdrowotnych

Inny z laureatów stypendium START, dr Paweł Lenio z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi badania dotyczące systemu opieki zdrowotnej, przede wszystkim analizuje jego źródła finansowania. Jego konkluzja brzmi: system ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce jest źle skonstruowany, niewydolny, a wątpliwości budzi również sposób ustalenia wysokości składek dla poszczególnych grup społecznych.Naukowiec ma też receptę na rozwiązanie najwyższych problemów. To m.in. zachowanie proporcji przy obciążaniu składkami różnych grup społecznych.- Zmiana systemu składek na ubezpieczenie zdrowotne w taki sposób, by kwota ponoszona przez obywatela faktycznie odpowiadała zasadzie solidarności społecznej, powinna być jednym z priorytetów ustawodawcy - podkreśla dr Lenio. - Nie może być tak jak teraz, gdy pracownik biurowy zarabiający pensję równą średniej krajowej płaci za ubezpieczenie zdrowotne więcej niż rolnik posiadający duże, trzystuhektarowe gospodarstwo.

Pap/s

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl