#100latNiepodległości – #TweetupRD z udziałem prezydenta Wrocławia

W Liceum Ogólnokształcącym nr 5 we Wrocławiu odbył się #Tweetup z udziałem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Poświęcony był tematyce 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  • #TweetUp z udziałem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza


#100latNiepodległości był tematem przewodnim dzisiejszego (15 stycznia 2018 r.) spotkania. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz na tweetupie, który odbył się w nowej placówce Liceum Ogólnokształcącego nr 5 przy ulicy Kuronia 14, pokrótce przedstawił najważniejsze wydarzenia towarzyszące obchodom święta w stolicy Dolnego Śląska.

Obchody we Wrocławiu rozpoczną się już 16 marca. Wówczas odbędzie się wyjątkowy koncert „Gintrowski, a jednak coś po nas zostanie...”.

29 czerwca to planowana data (rocznica śmierci), kiedy odsłonięte zostanie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego.

Szereg wydarzeń zaplanowano także na 4 czerwca. W tym dniu prawdopodobnie rondo nieopodal wrocławskiego lotniska zyska nazwę „4 czerwca”, a na jego środku stanie ogromny maszt z biało-czerwoną flagą. To także początek wielkiego wydarzenia, jakim będzie Europa na Widelcu oraz Piknik Wolności i Demokracji.

– Zwracam uwagę na to, że niepodległość kojarzy nam się z dwoma datami. Z rokiem 1918 oraz pamiętanym 1989, kiedy to na zamknięcie dekady Solidarności została ona potwierdzona. Dlatego też 4 czerwca odbędzie się wspaniały Festiwal Wolności i Demokracji. Porozmawiamy o historii oraz o współczesnym znaczeniu niepodległości – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

We wrześniu w Muzeum Architektury otwarta zostanie wyjątkowa wystawa o osiągnięciach Polski oraz o tym, co świat zawdzięcza naszemu krajowi zatytułowana: „1918-2018: Stulecie Niepodległości. Z Polski w świat”.

Natomiast 9 listopada w Hali Stulecia odbędzie się widowisko multimedialne poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to brawurowa opowieść o najważniejszych wartościach stworzonych i bronionych przez człowieka w reżyserii Romana Kołakowskiego. 

W rolach głównych wystąpi Andrzej Seweryn, Mirosław Baka, Olga Szomańska, Paweł Królikowski, Robert Gonera oraz Natalia Sikora. Początek tego wydarzenia o godzinie 19.00. Dzień później wyruszy także specjalna parada w klimatacie sięgającym początku XX wieku, w której weźmie udział około 100 ułanów.

Prezydent ogłosił także chęć rozpoczęcia budowy Pomnika Niepodległości, który stanie na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego oraz Placu Legionów. Specjalne jury ma zadecydować o formie monumentu, a projekt zostanie wybrany do końca tego roku. 

Specjalny udział w obchodach odzyskania niepodległości będą miały także fantastyczne harcerki Krzykaśki. Zobaczcie próbkę ich umiejętności:

Co więcej, tegoroczni maratończycy przebiegający przez Wrocław ubrani będą w biało-czerwone barwy. W takich kolorach 11 listopada rozbłyśnie także miejski stadion przy alei Śląskiej. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zapowiedział także, że specjalny sztandar stulecia będzie wędrował po wrocławskich szkołach, a na koniec otrzyma go ta placówka, której zostanie nadanie imię Stulecia Niedpodległości.Zgłoś uwagę