Studenci muszą opuścić akademiki - Uniwersytet Przyrodniczy

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa władze Uniwersytetu Przyrodniczego podjęły decyzję, o konieczności opuszczenia akademików Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Studenci do 17 marca muszą opuścić akademiki. Wprowadzono zakaz odwiedzin i organizacji wszelkich imprez na terenie domów studenckich. Są też wyjątki.


W sześciu akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest 1800 miejsc, mieszkają w nich także studenci z innych uczelni (np. Politechniki), studentów z zagranicy jest ok. 500.

We wtorek (10.03.) w związku z decyzją o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na wrocławskich uczelniach sztab ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego na UPWr uznał, że pozostawanie studentów w akademikach może sprzyjać przenoszeniu wirusa nie mniej niż udział w wykładach czy ćwiczeniach.

Dlatego dla bezpieczeństwa studentów zdecydowano o ich wykwaterowaniu z akademików UPWr, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to osób, które nie mogą wyjechać (np. z powodu pracy), lub nie mają dokąd się przenieść (to m.in. cudzoziemcy).

Te osoby zachowują prawo do korzystania z akademików i pokojów gościnnych po 17 marca, ale muszą dostosować się do większego niż w normalnej sytuacji rygoru-wstrzymane zostały wizyty osób z zewnątrz w domach studenckich, wprowadzono zakaz organizacji na ich terenie imprez. Studenci pozostający w akademikach wiedzą, że w razie potrzeby mogą być przekwaterowani do innych pokojów lub budynków.

W domach studenckich są pomieszczenia, w których studenci mogą zdeponować swoje rzeczy, których nie chcą zabrać ze sobą (tak samo, jak robią to na okres przerwy wakacyjnej).

Proces wykwaterowania trwa tydzień, czyli do 17 marca, ale w uzasadnionych jednostkowych przypadkach może on zostać wydłużony.

- Nie mamy obecnie informacji, że akademiki UPWr miałyby być w jakikolwiek sposób wykorzystane, a za decyzją o rozproszeniu studentów, stoi wyłącznie troska o ich bezpieczeństwo. - zapewnia Jolanta Cianciara

Pozostałe Domy studenckie

Akademia Wychowania Fizycznego z dniem 10.03.2020 roku podjęła następujące działania dotyczące funkcjonowania Domów Studenckich.

  • Do domów studenckich AWF Wrocław mają wstęp tylko i wyłącznie studenci, którzy w nich mieszkają, za okazaniem "karty mieszkańca".
  • Zostały wstrzymane jakiekolwiek odwiedziny w domach studenckich, do odwołania.
  • W domach studenckich przy wejściach zostały wprowadzone procedury związane z higieną osobistą - występuje dezynfekcja rąk z wykorzystaniem specjalnych preparatów ochronnych.


Zgłoś uwagę