wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Studenci geologii na Wzgórzach Czekoladowych w dalekiej Azji

Ponad dwa i pół tysiąca kilometrów przejechali studenci z Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego podczas trzytygodniowej wyprawy na Filipiny.

Reklama

Od wyspy Bohol w centralnej części archipelagu Filipin po wyspę Luzon na północy kraju - wrocławianie ze Studenckiego Koła Naukowego Geologów UWr znów badali skały i wulkany w dalekiej Azji.

Przed czterema laty młodzi geolodzy przez trzy tygodnie zjeździli Indonezję. Patronem tamtej wyprawy był prof. Józef Zwierzycki, polski geolog, który jeszcze przed II wojną pracował w ówczesnych Holenderskich Indiach Zachodni, a po 1945 r. zamieszkał we Wrocławiu.

W tym roku wrocławianie polecieli jeszcze dalej. - Najprawdopodobniej na Filipinach polskich geologów przed nami nie było - mówi Magdalena Furca, uczestniczka wyprawy.

Wielka wyprawa młodych geologów do Indonezji

W wyprawie wzięło udział dziesięcioro studentów i opiekun koła naukowego dr Waldemar Sroka.

Pierwszym etapem ekspedycji była wyspa Bohol. Jednym z jej najbardziej widowiskowych miejsc są Wzgórza Czekoladowe. To ok. 1700 niewielkich - do 100 metrów wysokości, wapiennych pagórków porośniętych trawą. - Ich nazwa wzięła się stąd, że w porze suchej, kiedy trawy na tych wzniesieniach wysychają, nabierają one ciemnobrązowej barwy - opowiada studentka geologii.

Pod względem naukowym wrocławian najbardziej interesowały wulkany, z których wiele jest aktywnych. Byli w pobliżu wulkanu Pinatubo i wulkanu Mayon. „Perfekcyjny stratowulkan Mayon. Jak dowiedzieliśmy się od wulkanologów z PHIVOLCS (instytucja zajmująca się badaniem aktywności wulkanów), idealny kształt prawdopodobnie zawdzięcza swojej prostej budowie - ma wykształcony pojedynczy komin, bez jakichkolwiek odgałęzień”, pisali wrocławianie w relacji z wyprawy na swoim profilu na FB.

Studenci UWr przejechali w sumie 2,5 tys. km, głównie promami i autobusami, część trasy przebyli samolotem. - Dotarliśmy na północny Luzon, gdzie podziwialiśmy terasy ryżowe w Banaue i pobliżu Sagady, wpisane na listę UNESCO. Ich wiek sięga dwóch tysięcy lat - opisywali swoje wrażenia.

Polacy w filipińskiej telewizji

Magdalena: - Na Bohol mieszkańcy traktowali nas jak ciekawostkę, jednocześnie bardzo przyjaźnie. Dopytywali skąd jesteśmy, nieustannie pozdrawiali. W Legazpi wstąpiliśmy do punktu informacji turystycznej. Jego pracownicy ściągnęli ekipę telewizyjną, tak wielką sensacją była nasza wizyta. Nie było żadnych kłopotów z porozumiewaniem się, bo drugim urzędowym językiem na Filipinach jest angielski.

Wyprawa wrocławian na Filipiny została dofinansowana przez Uniwersytet Wrocławski i Ministerstwo Środowiska.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl