Poszukują świadków historii niepodległości Polski

Spot z udziałem świadków historii zapowiada nowy projekt Centrum Historii Zajezdnia zatytułowany "100 100-latków na 100-lecie".

  • 100 100-latków na 100-lecie

    Projekt Centrum Historii Zajezdnia zatytułowany "100 100-latków na 100-lecie", źródło CHZ


Projekt zakłada przeprowadzenie i nagranie wywiadów biograficznych ze świadkami historii, którzy opowiedzą o swoim doświadczeniu ostatniego 100-lecia historii Polski. Powstałe w ten sposób źródła historyczne – relacje historii mówionej, wzbogacone o dokumenty i zdjęcia – posłużą do stworzenia wystawy towarzyszącej uroczystościom upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorzy informują, że  od stycznia do lipca 2018 r. udało się nagrać blisko 40 relacji osób, które urodziły się w roku 1923 lub wcześniej.

W ramach projektu powstanie także publikacja popularnonaukowa, ukazująca ostatnie 100 lat historii Polski z perspektywy tych, którzy je przeżyli, oraz naukowe opracowanie wyników projektu w ramach „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”, wydawanego przez ośrodek.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Więcej informacji na temat projektu udzielają:

Piotr Zubowski – Dział Badawczy, mail: piotr.zubowski@zajezdnia.org 

Krzysztof Żyła – Dział Komunikacji, mail: krzysztof.zyla@zajezdnia.org

Zgłoś uwagę