Teatr Współczesny nagradza dramaturgów

W urodziny Tadeusza Różewicza – 9 października Wrocławski Teatr Współczesny ogłosi laureatów konkursu na sztukę współczesną i rozpocznie projekt związany z Europejską Stolicą Kultury 2016.


- Projekt dotyczy nowego dramatu polskiego w kontekście trzech wielkich twórców Tadeusza Różewicza, Helmuta Kajzara i Tymoteusza Karpowicza – mówi Marek Fiedor, dyrektor Teatru Współczesnego. – Każdy z nich na swój sposób wyrażał niezgodę na  zastane narracje teatralne, łączyło ich poszukiwanie nowego języka scenicznego oddającego niejednoznaczność świata. Ich teksty przynależą już do historii teatru, a nas w ich kontekście interesuje etos twórczy, szukanie formy, a nie tylko treść. Bo jak mówił Tadeusz Różewicz twórczość zaczyna się tam, gdzie artysta podejmuje walkę o znalezienie nowej formy – wyjaśniał dyrektor. – Lwia część projektu „Strefy kontaktu 2016” związana jest z konkursem, ale na razie nie mogę podać tytułów przygotowywanych realizacji.

31 tekstów

Do pierwszego we Wrocławiu konkursu dramaturgicznego Teatr Współczesny zaprosił 51 autorów, nie tylko dramatopisarzy. Zaproszenie przyjęły 32 osoby. Nagrody ufundowało Miasto Wrocław (I miejsce - 50.000 zł, II miejsce - 30.000 zł, III miejsce - 20.000 zł) oraz WTW, który wystawi wybrane przez siebie dramaty. Nadesłano 31 tekstów. Prace oceniało jury w składzie: Weronika Szczawińska, Marcin Kościelniak, Zbigniew Majchrowski (przewodniczący), Stanisław Obirek, Jerzy Pietraszek.

- Zdecydowaliśmy się na zamkniętą formułę konkursu, bo nie chcieliśmy tekstów przypadkowych – wyjaśnia Marek Fiedor. – Wybraliśmy autorów, których teksty chcieliśmy sami przeczytać. Oprócz znanych dramatopisarzy zaprosiliśmy poetów i powieściopisarzy, ale takich, o których wiemy, że interesują się teatrem, współpracują w teatralnych projektach, brali udział w produkcjach lub adaptacjach swoich tekstów na scenę.

Nagrodzeni i koprodukcje

W czasie uroczystej gali konkursu dramaturgicznego będziemy mieli okazję poznać fragmenty nagrodzonych spektakli. Galę reżyseruje Cezary Iber.

Jury dysponujące nagrodami pieniężnymi i jury wybierające sztuki do realizacji nie współpracowały ze sobą, więc może się zdarzyć, że poznamy zupełnie różne werdykty jury.

Tytuły wybrane przez jury WTW zobaczymy na scenie w styczniu i w marcu. – Pozostałe nagrodzone teksty planujemy pokazać w formie czytań performatywnych – mówi Marek Fiedor.

Prócz tego w 2016 roku planowane są realizacje scenariusza wg. „Trzema krzyżykami i „Ciąg dalszy” Helmuta Kajzara w reżyserii Igi Gańczarczyk. Paweł Miśkiewicz przygotuje spektakl na podstawie „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza.

Strefy kontaktu 2016 to także spektakle zrealizowane w innych miastach polski w koprodukcji z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu. – ESK 2016 nie ogranicza się tylko do Wrocławia – tłumaczy dyrektor. – Wrocław dokłada się do produkcji spektakli popularyzujących twórczość Różewicza, Kajzara i Karpowicza w innych miastach. W październiku 2016 zobaczymy te spektakle na wrocławskiej scenie.

Zrealizowały je Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie („Kajzar. Odyseja 1982”, reż. Maciej Podstawny), Teatr Śląski w Katowicach („Śmieszny staruszek” Tadeusza Różewicza, reż. Ewa Wyskoczyl), Teatr Ludowy w Nowej Hucie („Kartoteka” i „Kartoteka rozrzucona” Różewicza w reż. Marcina Kalisza). Kolejne realizacje przygotowują Poznański Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej („Lament” na podstawie „Matka odchodzi” Różewicza), Tesinske Divadlo z Cieszyna („Obora” Kajzara, reż. Janusz Klimsza).

Zgłoś uwagę