Za nami pierwszy miejski Smart Wrocław: Startup Pitch

Sześć oryginalnych, innowacyjnych technologicznie projektów autorstwa młodych wrocławskich startupów zaprezentowano przed decydentami Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz prywatnymi inwestorami podczas pierwszego spotkania Smart Wrocław: Startup Pitch. Ich zadaniem było zaprezentować swój projekt i przekonać zaproszonych gości do jego wdrożenia w mieście. W spotkaniu wziął udział m.in. wiceprezydent Maciej Bluj oraz Robert Bednarski, dyrektor Biura Zarządzania Projektami.

Zależy nam na budowaniu relacji między władzami miasta, a biznesem lokalnym, ponieważ wierzymy, że nowoczesne miasto to wspólny projekt mieszkańców, lokalnych władz i firm.

  

  

   

   

Chęć udziału w pierwszym miejskim Startup Pitch zgłoszono ponad 30 projektów. Wyselekcjonowano z nich 6, które mogłyby się wpisać w działania w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Są to: Infospot.io, Zrzutka.pl, ActionNearYou, Lerni, MyCity i Zeccer. Każdy z prelegentów miał 5 minut na przedstawienie swojego projektu. Po wystąpieniu autorów następowała 5 minutowa seria pytań.

Infospot.io

Wyobraźmy sobie turystę, który wysiada na dworcu lub lotnisku we Wrocławiu. Wyciąga telefon i zaczyna szukać aktualnej, mobilnej i atrakcyjnej wizualnie informacji dotyczącej miejsca, w którym się znajduje. Gdzie pójść, co zwiedzić, gdzie dzieje się coś ciekawego? Platforma Infospot.io może przesłać konkretne informacje na telefon użytkownika w dowolnej formie. To może być krótki filmik, może być aplikacja czy interaktywna mapa. Operator ma możliwość wysyłać te informacje w czasie rzeczywistym w zależności od pory dnia, pogody itp. Aplikacja może wysyłać również informacje w formie wizytówek, które przekierowywać będą od razu na stronę zakupu biletów na konkretne wydarzenia.

Zrzutka.pl

Zrzutka.pl to taka „wirtualna skarbonka”, która umożliwia zbieranie pieniędzy w prosty i szybki sposób. Narzędzie jest intuicyjne, własną zrzutkę można założyć w pół minuty. Serwis ma już 100 tysięcy unikalnych użytkowników. Jak może zadziałać dla Wrocławia? – Mamy społeczeństwo co raz bardziej obywatelskie, co widać po tegorocznym głosowaniu WBO. Mieszkańcy mają świetne pomysły, ale jak wiadomo nie wszystkie z nich w ramach budżetu obywatelskiego mogą zostać zrealizowane – mówi Tomasz Chołast ze zrzutka.pl. – Dlatego proponujemy Wrocławiowi założenie własnej platformy fundraisingowej. To dałoby możliwość mieszkańcom wsparcia własnych projektów, przy czym drugą połowę potrzebnych środków do ich realizacji dawałoby miasto – dodaje. – Mogłoby to również działać na zasadzie wirtualnej gotówki, np. przychody z podatków - mieszkańcy mogliby po części sami decydować na co je przeznaczyć.

Action Near You

To aplikacja, która ma kontaktować ze sobą mieszkańców miasta i integrować ich poprzez wzajemną pomoc lub wspólne spędzanie czasu. – Na przykład nie wypalił nam jakiś plan, mamy dwugodzinne okienko między jednym a drugim spotkaniem, wrzucamy wtedy informację, że chętnie pogralibyśmy w squasha w pobliskim centrum sportowym. Wtedy nasza informacja wyświetla się osobom, które np. są zainteresowane sportem i znajdują się niedaleko – tłumaczy Mateusz Sławiński, jeden z pomysłodawców projektu.

Lerni

Lerni to mobilna platforma do nauki języków obcych. Obecnie w ofercie jest możliwość nauki 6 języków. Platforma opiera się na nauce słówek i łączeniu tego z pokazami multimedialnymi. Osoby uczące się za pośrednictwem Lerni mają możliwość kontaktować się zdalnie i komunikować ze swoim nauczycielem. – W kontekście zbliżających się wielkich imprez chcemy zaproponować Wrocławiowi postawienie na naukę języków obcych dla swoich mieszkańców. Dzięki naszej platformie wrocławianie otrzymają możliwość bezpłatnej nauki języka obcego, a przyjeżdżający do nas obcojęzyczni turyści będą mogli również poznać język polski – mówi Bartek Postek, jeden z pomysłodawców.

MyCity

Aplikacja MyCity umożliwia mieszkańcom łatwe i szybkie poinformowanie odpowiednich służb o sytuacji, którą powinny się zająć. – Dzięki niej, zamiast wykonywać kilkanaście telefonów, po 3 kliknięciach nasze zgłoszenie zostaje wysłane do odpowiedniego działu. Wszystkie zgłoszenia pokazują się również na mapie, do której mają dostęp użytkownicy, dzięki czemu zgłoszenia się nie dublują. Daje to również możliwość współpracy miasta z mieszkańcami przez 24h/d – mówi Maciej Haraziński z MyCity.

Zeccer

Drukarki Zeccer można obecnie spotkać na wrocławskich uczelniach wyższych. Umożliwiają one studentom drukowanie za darmo w zamian za pojawiające się na akapitach nadrukach reklamowych od partnerów projektu. Student może wydrukować miesięcznie 30 stron za darmo. – Nasza propozycja dla miasta jest taka, aby ustawić drukarki w różnych miejscach we Wrocławiu, np. instytucjach kultury. Umożliwiłyby one mieszkańcom i turystom drukowanie np. biletów, lub harmonogramów wydarzeń na dany dzień. Mogłaby również w ramach promocji czytelnictwa drukować pierwsze kilkanaście stron danej książki, w ten sposób ją promując. Na nadrukach mogłyby się pojawiać również informację o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych lub innych promowanych przez miasto – tłumaczy Piotr Rek z Zeccer.