Tooploox inwestuje w MicroscopeIT

,

Dwie dynamicznie rozwijające się wrocławskie spółki technologicznie łączą siły. Wspólnie chcą skuteczniej rywalizować na europejskim rynku sztucznej inteligencji.

Obie firmy mają już ugruntowaną pozycję na polskim rynku nowych technologii. Tooploox był notowany m.in. w rankingu „1000 Europe’s Fastest Growing Companies” opracowanym przez prestiżowy Financial Times. Wrocławianie w latach 2014 – 2017 zanotowali 2526 procentowy wzrost przychodów, a w roku 2017 wynosiły one 4,7 mln euro. 

Sytuacja finansowa Tooplooxa jest na tyle dobra, że po raz pierwszy w historii może pozwolić sobie na inwestycję w inną spółkę i przejęcie części udziałów. Jak dużej części? Tego obie strony nie podają. Wiadomo natomiast, że Tomasz Trzciński, partner w Tooploox, dołączy do zarządu MicroscopeIT. Inwestycja akurat w tę firmę nie jest przypadkowa. Tooploox w ostatnim czasie rozwija swoje kompetencje w zakresie sztucznej inteligencji, a  MicroscopeIT właściwie od początku istnienia zajmuje się uczeniem maszynowym, czy właśnie AI. 

Wrocławianie pracowali m.in. dla takich marek jak Leica, Nvidia, realizowali projekt na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej czy brali udział w programie akceleracyjnym organizowanym przez Microsoft, EY i Senfino. 

Czytaj więcej: Wrocławianie w prestiżowym rankingu FT

Dziś celem obu spółek jest zbudowanie odpowiedniej synergii oraz skuteczna rywalizacja na europejskim rynku sztucznej inteligencji.

- Uważamy, że Tooploox wnosi o wiele więcej niż doświadczenie w budowaniu produktów i relacji z klientem. Kultura tej firmy, olbrzymie doświadczenie, szacunek do siebie nawzajem i klienta to wartości, które wyznajemy także w Microscope IT – mówi Szymon Stoma, CEO MicroscopeIT. – Partnerstwo z Tooploox pozwoli wytworzyć nową synergię, dzięki której szybciej dotrzemy do głównego celu: byciem najlepszym miejscem do pracy, realizacji marzeń i rozwoju. Chcemy pracować nad ciekawymi projektami, które mają realny wpływ na świat. Nasz wspólny zespół będzie składał się z 50 badaczy i inżynierów sztucznej inteligencji oraz 100 deweloperów i projektantów – dodaje Stoma.

Na liczne powiązania między firmami wskazuje także Paweł Sołyga, współzałożyciel i CEO Tooploox. Zaznacza, że ciężko mu wyobrazić sobie partnera tak dobrze pasującego do jego firmy jak Microscope IT:

– Mamy za sobą kilka lat doświadczenia w pracy nad projektami z dziedziny z robotyki, ochrony zdrowia, medtech i uczenia maszynowego. Chcemy zainwestować pieniądze i czas w technologię przyszłości, w której machine learning pomoże przekraczać granice współczesnej medycyny. Jednocześnie, powiększenie zespołu o tak wspaniałych ludzi, którzy podzielają naszą pasję daje mi niesamowity zastrzyk energii. Wymiany wiedzy i doświadczenia, wynikająca z tej współpracy jest nie do przecenienia – mówi Paweł Sołyga. 

Czytaj więcej: Tooploox najlepszy w Polsce.