Szansa dla naszych startupów. Zaczynamy nabór do akceleratora MIT Enterprise Forum Poland

,
Materiały Prasowe

8 stycznia rozpoczął się nabór do 4. edycji MIT Enterprise Forum Poland, akceleratora działającego zgodnie z metodyką profesora Massachusetts Institute of Technology, Billa Auleta. Po raz pierwszy pojawi się w nim specjalna ścieżka ułatwiająca rozwój startupów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

W poprzednich trzech edycjach ten prestiżowy program akceleracyjny odbywał się wyłącznie w Warszawie. Teraz uczestnicy – poza stolicą – przyjadą także do Wrocławia.

Dodatkowo, część z wybranych firm będzie miała możliwość pracy we Wrocławskim Parku Technologicznym, a także skorzystania z wiedzy mentorów i ekspertów właśnie z Dolnego Śląska

 – Mamy nadzieję, że dzięki temu program akceleracyjny stanie się jeszcze bliższy startupom z naszego miasta czy regionu – mówi Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która będzie jednym z partnerów przedsięwzięcia.

 – Cieszymy się, że wspólnie z innymi podmiotami udało się nam stworzyć nową ścieżkę akceleracji i to w tak ważnym oraz perspektywicznym obszarze, jak Przemysł 4.0 – dodaje Ewa Kaucz.

Szukają talentów i dobrych pomysłów

Ścieżkę o nazwie „Industry 4.0” wspierają wspomniane już ARAW czy WPT, ale także Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Stowarzyszenie Top 500 Innovators, Nokia, firma doradcza Olesiński i Wspólnicy czy fundusz ValueTech.

Partnerami technologicznymi tej części programu są spółki Balluff i Fanuc Polska.

APLIKUJ DO ŚCIEŻKI INDUSTRY 4.0

Dlaczego przedstawiciele międzynarodowych firm działających na Dolnym Śląsku zdecydowali się na uczestnictwo w inicjatywie?

– Tematy związane z innowacjami oraz Industry 4.0 są od ponad pięciu lat w centrum naszego zainteresowania. Pozyskiwanie nowych kontaktów, zapoznawanie się z różnymi doświadczeniami biznesowymi i nowymi technologiami pomagają nam w tworzeniu oraz rozwoju wartościowych produktów czy rozwiązań, dedykowanych dla automatyzacji procesów produkcyjnych – odpowiada Paweł Stefański, prezes firmy Balluff, jednego z wiodących dostawców wysokiej jakości czujników, systemów identyfikacji oraz rozwiązań sieciowych do wszystkich obszarów automatyzacji produkcji.

 

Jędrzej Kowalczyk z firmy FANUC (Fuji Automatic Numerical Control), jednego z liderów technologii CNC oraz robotyki, stwierdza:

– Jako firma mamy znakomite narzędzia, umożliwiające łączenie robotów i maszyn produkcyjnych w inteligentną sieć, roboty samouczące się zadań, a także zintegrowane rozwiązania typu FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive system), oparte na architekturze fog computing. Dzięki nim zarządzający produkcją mogą pozyskiwać i analizować dane z warstwy produkcyjnej, przewidywać awarie czy zapobiegać przestojom, a w efekcie skutecznie optymalizować produkcję. Widzimy w tym duży potencjał i te obszary w szczególności chcemy dalej rozwijać.

Kowalczyk dodaje: – Aby nasze rozwiązania były jak najlepsze i jak najbardziej dopasowane do aktualnych oraz przyszłych potrzeb producentów, chętnie współpracujemy z najbardziej kreatywnymi firmami w branży. Poszukiwanie innowacji, które mogłyby wesprzeć rozwój polskiego sektora przemysłu, a także odkrywanie największych talentów w tym obszarze, jest jednym z ważniejszych elementów naszej misji.

Aplikuj do końca lutego

Do programu można aplikować do końca lutego za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.

MIT Enterprise Forum Poland, poza ścieżką Industry 4.0, przewiduje akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych: Let’s Fintech with PKO Bank Polski! organizowanej we współpracy z PKO Bankiem Polskim, Energia, której partnerem jest Grupa PGNiG, Zdrowie – współtworzonej wraz z Grupą Adamed oraz Agri-Tech, realizowanej z udziałem funduszu Agritech.

APLIKUJ DO POZOSTAŁYCH ŚCIEŻEK BRANŻOWYCH

Akcelerację w ramach 4. edycji programu przejdzie około 25 startupów technologicznych. Początkujący przedsiębiorcy przez trzy miesiące będą współpracować z polskimi i międzynarodowymi ekspertami oraz mentorami nad weryfikacją czy dopracowaniem modeli biznesowych swoich przedsięwzięć. Wszystko po to, aby potrafili poradzić sobie w rynkowej rzeczywistości, skutecznie skomercjalizować swoje rozwiązania, jak również efektywnie pozyskać finansowanie na dalszy rozwój działalności.

– Przed startupami na wczesnym etapie rozwoju, nawet tymi dysponującymi unikalnymi technologiami, stoi wiele wyzwań na drodze do zaistnienia tych rozwiązań na rynku. Problemem jest często brak wiedzy, doświadczenia i zaplecza finansowego. Rolą akceleratora jest wspieranie startupów w pokonywaniu tych barier – mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce. – W ramach akceleracji przekazujemy zespołom wiedzę biznesową, zapewniamy wsparcie merytoryczne i pomoc z pozyskaniu funduszy na dalszy rozwój dodaje.

Przedstawiciele wybranych firm, biorących udział w akceleratorze w październiku, pojadą na specjalne warsztaty organizowane w ekosystemie, powstałym wokół kampusu Massachusetts Institute of Technology w Bostonie.

Partnerami wspierającymi program są Visa oraz Campus Warsaw. W obrębie ścieżki Industry 4.0 na terenie Dolnego Śląska prawne i podatkowe wsparcie startupom zapewni firma doradcza Olesiński i Wspólnicy. Treningi sprzedażowe dla startupów przeprowadzą eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Sandler Training. Organizacjami wspierającymi program są Fundacja PKO Banku Polskiego, Weil, Gotshal & Manges LLP, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).

WIĘCEJ INFORMACJI O MIT ENTERPRISE FORUM POLAND