Wrocław dobrym miejscem dla rozwoju startupów z Ukrainy?

,
Materiały Prasowe

Około 300 osób – głównie pochodzących ze Wschodu – wzięło udział w trzecim Startup Poland Camp we Wrocławiu. Dyskutowano m.in. o tym, jak Ukraińcy mogą założyć u nas własny biznes.

Wydarzenie było w pewnym sensie pionierskie, bo odbywało się zarówno w języku rosyjskim jak i polskim – w zależności od preferencji prelegentów.

Aula Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu zapełniła się jednak niemal do ostatniego miejsca.

Utalentowani i przedsiębiorczy

– To pokazuje, jak wielka była potrzeba takiej inicjatywy. Zdecydowaliśmy się prowadzić Startup Poland Camp po rosyjsku, tak by mogły w nim uczestniczyć osoby, które dopiero się tutaj osiedliły i nasz język znają nieco słabiej – tłumaczy Łukasz Solarski, jeden z ambasadorów Fundacji Startup Poland we Wrocławiu i współorganizator wydarzenia.

Jego zdaniem szanse na to, że to właśnie w naszym mieście powstanie prężny ukraiński startup są bardzo wysokie.  – Wśród osób, które przyjeżdżają do Wrocławia znajdują się także potencjalni liderzy biznesu, bardzo utalentowani i bardzo przedsiębiorczy. Wystarczy stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju – podkreśla Solarski. – Sam słyszałem także o przynajmniej dwóch ukraińskich startupach, które lada dzień  przeniosą się do Wrocławia i otworzą tu swoją działalność – dodaje.

Czytaj więcej: Sieć mentorów PFR. Skorzystaj z porady znanych, polskich startupowców

Maksym Wołosewicz, współorganizator wydarzenia i prezes zarządu Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej, mówi o jeszcze jednym ważnym aspekcie. 

– Należy pamiętać, że wśród osób ze Wschodu przyjeżdżających do Wrocławia są tacy, którzy mają duży kapitał zebrany dzięki stworzeniu własnych biznesów na Białorusi czy na Ukrainie. Na miasto czy szerzej na Polskę patrzą perspektywicznie, jako potencjalny rynek do inwestycji – podkreśla Wołosewicz.

Najważniejsza legalizacja pobytu

O czym powinni pamiętać potencjalni startupowcy, którzy chcą założyć działalność we Wrocławiu? Łukasz Solarski zwraca uwagę na konieczność legalizacji pobytu. Bez tego otworzenie firmy będzie niemożliwe. – Aspektów o których warto rozmawiać jest całe mnóstwo. Myślę, że część z nich udało się nam poruszyć, o innych podyskutujemy na kolejnych wydarzeniach. Bo potencjał do rozwoju jest –kończy Łukasz Solarski.

Czytaj więcej: ETNO Cafe chce pobić crowdfundingowy rekord Polski

Organizatorami "Startup Poland Camp – Biznes dla obcokrajowców" były Fundacja Startup Poland i Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej.Partnerami: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i jej zespół Startup Wrocław, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Bank Credit Agricole, ITCorner, Evestor oraz Yavp – społeczność migrantów w Polsce, a patronem Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu.