SmartCity Challenge – znamy zwycięski projekt!

,

Ponad 20 zespołów złożonych z programistów, grafików i przedsiębiorców, pracujących przez 36 godzin bez przerwy w ogromnej hali, aby wypracować rozwiązania, mające ułatwić lub usprawnić życie mieszkańców miasta Wrocław – brzmi nierealnie? Otóż takie wydarzenie miało miejsce w miniony weekend (9-10 czerwca 2017) w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Smartcity Wrocław Startup Challenge to nazwa hackathonu, który wzbudził duże zainteresowanie lokalnej społeczności. W sumie 100 osób pracowało nad swoimi projektami, a ponad 30 mentorów wspierało ich swoją wiedzą. Na koniec uczestnicy prezentowali efekty swojej pracy przed jury i publicznością.

Wygrała audio mapa miasta

Uczestnicy rozwijali przeróżne pomysły, począwszy od interaktywnych przystanków, przez drony kontrolujące jakość powietrza w mieście, skończywszy na systemie usprawniającym parkowanie w centrum. Ale zwycięski projekt zaskoczył wszystkich obecnych – jest nim audio mapa miasta dla osób niewidomych oraz niedowidzących, mająca na celu ułatwienie codziennego poruszania się po Wrocławiu. Projekt tworzony przez dwie dziewczyny – Weronikę Makoid oraz Anastazję Shvets, wygrał zarówno nagrodę jury jak i wyróżnienie przyznawane przez mentorów. Oznacza to, że zespół dostał się do akceleratora Pionier, dzięki czemu ma szansę na zdobycie nawet miliona złotych inwestycji oraz testowanie swoich rozwiązań w programie miejskim CityLab.

Wydarzenie powstało dzięki współpracy miasta Wrocław z firmą Footsteps, oraz software housem Applover.

Partnerami eventu była Nokia, która zapewniła uczestnikom rzeczowe prelekcje i wsparcie mentorskie przez cały czas trwania wydarzenia, Akcelerator Technologii Informatycznych Pionier, fundator głównej nagrody oraz MPWiK, które zagwarantowało uczestnikom dostęp do własnych danych oraz miejską plażę na terenie Zajezdni.

Organizatorzy zapowiadają, że Smartcity Wrocław Startup Challenge na stałe zagości w kalendarzu wrocławskich wydarzeń.