Smart City na Made in Wrocław

, ,

Co to jest Miejska Wyspa Ciepła, do czego może się przydać sieć LoRa, jakie są najnowsze rozwiązania Internetu Rzeczy dla Smart City oraz niezwykłe możliwości VR i AR – to tylko część propozycji Biura Zarządzania Projektami UM Wrocławia, prezentowane podczas bezpłatnych targów Made in Wrocław, które już 17 października odbędą się w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.

Smart City we Wrocławiu, to jedno z najważniejszych zadań jakie realizuje Biuro Zarządzania Projektami UM Wrocławia. Interesujące przykłady realizacji projektów Smart City będzie można zobaczyć podczas bezpłatnych targów Made in Wrocław. W strefie Smart City przekonamy się, z jakich nowoczesnych rozwiązań korzystamy w mieście dziś, a z jakich możemy korzystać jutro. 

Bezpłatne targi Made in Wrocław. Zarejestruj się

Jak wykorzystać LoRę

System zarządzania autokarami turystycznymi w centrum Wrocławia i pomiar temperatur na terenie miasta – to tylko niektóre z możliwości, jakie daje wykorzystanie sieci LoRa i technologii Internetu Rzeczy. Na Made in Wrocław zaprezentują się firmy EmiTel i ReviveMachines.

Dzięki współpracy miasta z firmą EmiTel i w oparciu o sieć LoRa powstaną dwa pilotażowe projekty: system zarządzania autokarami turystycznymi w centrum Wrocławia i pomiar (w 10 punktach) temperatur na terenie miasta.

– Chodzi o detekcję zajętości miejsc postojowych, tak byśmy wiedzieli, że autobus podjechał w określone miejsce i np. do 15 minut ma wysadzić ludzi. Wskazujemy też kierowcy autokaru wolne miejsca do parkowania. Drugi projekt dotyczy „wysp ciepła” i połączenia czujników informujących m.in. o temperaturze i wilgotności. Mają nam powiedzieć, które obszary miasta i w jakich godzinach mają nadmierną temperaturę. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy potrzeba tam np. więcej zieleni, czy może postawić kurtyny wodne. To dwa pilotażowe projekty, bo możliwości systemu są większe – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Firma ReviveMachines specjalizuje się rozwiązaniach technologicznych zakresu z Internetu Rzeczy (IoT). Bazując na sieci LoRa LPWAN, firma stosuje rozwiązania w obszarach: ochrona środowiska, zarządzania infrastrukturą miejską i nieruchomościami. Są przykładowo: sensory do pomiaru jakości powietrza, wilgotności, temperatury i hałasu czy czujniki do pomiaru zapełnienia koszy na odpady, zajętości miejsc parkingowych czy czujniki do zarządzania oświetleniem.

zdjęcie ilustracyjne

Inteligentny parking

Kolejna propozycja to oferta firmy NaviParking, która dostarcza oprogramowanie dla Inteligentnych Miast. Wspiera je w zarządzaniu infrastrukturą parkingową. Firma, wykorzystując nowoczesne technologie, otwarte dane i rozwiązania chmurowe IBM stworzyła aplikację dzięki, której kierowcy łatwiej znajdują najbliższy parking, redukując czas spędzony na jego poszukiwaniu, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia emisji spalin w mieście.

We Wrocławiu prowadzony jest pilotaż wspierający logistykę autobusów turystycznych. Podobne rozwiązania firma wdrożyła, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Amsterdamie.

Na Made In Wrocław będzie można sprawdzić, w jaki sposób działa aplikacja w połączeniu z detektorami – dostarczanymi przez ReviveMachines i siecią LoRa – dostarczaną przez Emitel.

Wirtualna Rzeczywistość

Na Made in Wrocław będzie można się przekonać, że VR i AR - już nie tylko rozrywka. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że technologia znajduje coraz szersze zastosowania w biznesie, edukacji oraz przemyśle.

Swoje możliwości zaprezentuje wrocławski startup VAR Unit. Ich produktem jest platforma do łatwego i szybkiego generowania aplikacji opartych o rozszerzoną rzeczywistość, które pozwalają na wizualizację dowolnych obiektów w 3D. Takie aplikacje mogą znaleźć zastosowanie w wielu rynkach, m.in. handlu, marketingu, nieruchomościach, budownictwie itd.

Firma ReviveMachines zaprezentuje m.in. możliwości AR w przemyśle. Połączenie systemów wizyjnych, przetwarzania obrazu, wymiany danych z systemami IT oraz wyświetlania złożonych informacji – a to wszystko składa się na technologię rzeczywistości rozszerzonej – pozwala zarówno na wdrażanie nowych procesów w zakładach przemysłowych, jak też zwiększanie efektywności tych istniejących.

Warsztaty z RoboKlockami

źródło: RoboKlocki

Uczestnicy Made in Wrocław będą mogli skorzystać z warsztatów RoboKlockami. Ich pomysłodawcy mówią, że powstały z pasji do klocków LEGO®. Firma prowadzi zajęcia z robotyki, z zajęć z programowania LEGO® EDUCATION w graficznym środowisku LabView®. Jej odbiorcami są zarówno dzieci i dorośli. Produkty LEGO® EDUCATION to przede wszystkim nauka poprzez zabawę. Jednym z głównych atutów tej formy edukacji jest wprowadzenie dzieci do poznania nauk ścisłych, w sposób intuicyjny, przyjazny i co ważne rekomendowany przez zespół badaczy LEGO®.

GoScooter i GoTesla

Będzie można zobaczyć ofertę firmy GoTesla i największej wypożyczalni skuterów elektrycznych we Wrocławiu GoScooter. Zrobić coś fajnego i użytecznego dla wrocławian, ale nie namawiać do kupna i… na tym zarabiać? To był pomysł na wypożyczalnię skuterów elektrycznych.

źródło: GoScooter

– Poprzez sieć elektrycznych skuterów chcemy promować ideę smart city we Wrocławiu. Do końca roku zamierzamy wprowadzić do oferty kolejne 100 pojazdów, dzięki czemu w stolicy Dolnego Śląska będzie dostępnych 200 skuterów. W przyszłości planujemy również rozszerzyć naszą działalność o elektryczne hulajnogi i rowery – wylicza Piotr Szwed z GoScooter.

Made in Wrocław, bezpłatne targi i mnóstwo atrakcji

Propozycje Smart City Wrocław, to niejedyna atrakcja na tegorocznych bezpłatnych targach Made in Wrocław. Co jeszcze zobaczą uczestnicy wydarzenia?

W strefie Przemysł 4.0 z bliska będzie można zetknąć się z technologiami i produktami tworzonymi we Wrocławiu. Uczestnicy zobaczą m.in. inteligentną linię produkcyjną, która zrewolucjonizuje nasze fabryki. Ale to nie wszytko. Nominowany do Oscara film „Twój Vincent” będzie w tym roku ważnym punktem Made in Wrocław. Podczas bezpłatnych targów poznamy kulisy jego tworzenia, a podczas konferencji biznesowej posłuchamy producenta Seana Bobbitta. 

Nie można zapomnieć także o strefie chillout, a także o strefie gastro przygotowanej pod patronatem bloga Wrocławskie Podróże Kulinarne.

Bezpłatne targi Made in Wrocław. Zarejestruj się

Made in Wrocław – konferencja

Wydarzenie Made in Wrocław to nie tylko bezpłatne targi, ale także biletowana konferencja biznesowa. Wśród jej prelegentów znajdzie się m.in. Sean Bobbitt, producent „Twojego Vincenta”, pierwszej w historii kina malarskiej animacji. – Chciałbym opowiedzieć między innymi o tym, jak ciężko nawet genialny pomysł przekuć w światowy sukces – mówi Bobbitt.  

Wstęp na konferencję, którą poprowadzi Maciej Orłoś, jest płatny, kosztuje jednak tylko 49 zł.

Wszystko o konferencji Made in Wrocław. KUP Bilet

Made in Wrocław 2018 odbędzie się w środę, 17 października, w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Początek konferencji o godzinie 9.30, zaś początek targów zaplanowano na godzinę 10.00.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej www.made-in-wroclaw.pl. Można też bezpośrednio odwiedzić strony poszczególnych części wydarzenia: www.made-in-wroclaw.pl/targi oraz www.made-in-wroclaw/konferencja.