PGE Ventures inwestuje w PiMerge oraz Scanway

,
Materiały Prasowe

PiMerge oraz Scanway to dwa pierwsze startupy, w które zainwestowało PGE Ventures - fundusz z Grupy PGE.

Innowacyjna technologia PiMerge może pomóc w skutecznym ograniczeniu problemu niskiej emisji, będącego jedną z głównych przyczyn smogu w dużych aglomeracjach miejskich. Stworzony w tym celu produkt spółki pod tymczasową nazwą „kompozytowe paliwo węglowe” jest jednocześnie odpowiedzią na ogromne wyzwania związane z zagospodarowaniem rozdrobnionych frakcji węgla kamiennego takich jak muły węglowe i flotokoncetraty. Rozwiązanie PiMerge pozwala skutecznie produkować z tych surowców brykiet węglowy o jakości ekogroszku, idealnie nadający się do spalania w najwyższej klasy kotłach.

Mają potencjał

Scanway działa we Wrocławskim Parku Technologicznym, a oferuje technologię wysoce zaawansowanego monitoringu otoczenia w tym obiektów przemysłowych. Przy zastosowaniu w segmencie energetycznym może ona poprawić zarówno operacyjne zdolności elektrowni i elektrociepłowni do wytwarzania energii elektrycznej, jak i monitorować sieci średnich i niskich napięć. W przypadku ograniczenia awaryjności infrastruktury, którą energia elektryczna przesyłana jest odbiorców końcowych, wzrośnie bezpieczeństwo dostaw do klientów w gospodarstwach domowych i firmach.

– Potencjał rozwoju rynków dla produktów oferowanych przez PiMerge i Scanway był jednym z głównych czynników decydujących o naszym zaangażowaniu kapitałowym. Obie spółki reprezentowane są przez zespoły profesjonalistów z wysokimi kompetencjami i odpowiednim doświadczeniem, by zaistnieć nie tylko na rynku polskim, ale i zagranicznym. Bardzo pozytywnie oceniamy cały proces inwestycyjny, który przeszliśmy z PiMerge i Scanway. Cieszymy się, że negocjacje finalnie doprowadziły do podpisania umów inwestycyjnych  – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures.

Pytania nawet z Australii 

– Rozwiązania, które oferujemy, nie zostały dotychczas skomercjalizowane na szeroką skalę w Polsce i my chcemy to zmienić. Technologia jest w pełni skalowalna i bez wątpienia ma charakter rozwiązania globalnego. Otrzymujemy już sygnały zainteresowania tą technologią ze strony światowych koncernów m.in. z Australii – mówi Sławomir Szafert, prezes spółki PiMerge i były wiceprezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus.

Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway stwierdza:  Byliśmy pozytywnie zaskoczeni sprawnością i wsparciem ze strony PGE Ventures podczas procesu inwestycyjnego. Zawiązana współpraca da nam możliwość implementacji najnowszych technologii pomiarowych, co z pewnością pozytywnie wpłynie na innowacyjność i rozwój polskiego sektora energetycznego.

Wcześniej Scanway był we Wrocławiu znany głównie z zakończonego sukcesem projektu DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining, czyli Eksperyment Wiercenia dla Górnictwa Asteroidalnego). Poległ on na przygotowaniu pierwszej polskiej kosmicznej wiertarki.

Po co? By dowiedzieć się czy urządzenie może działać w warunkach stanu nieważkości i próżni kosmicznej.

Dziś startup zajmuje się tworzeniem systemów pomiarowych i wizyjnych oraz systemów mikroprzetwarzania laserowego dla przemysłu, nauki i aplikacji kosmicznych. Ponadto Scanway pracuje nad technologią obrazowania Ziemi, która znajdzie zastosowanie w nanosatelitach oraz dronach latających z przeznaczeniem do obserwacji z powietrza.

Mikar/informacja prasowa