Oto specjalizacja Wrocławia. 150 firm i 45 tys. pracowników

,

Nowoczesne usługi biznesowe stały się w XXI wieku jedną z gospodarczych specjalizacji Wrocławia. W tym sektorze pracuje w mieście około 45 tys. osób, a zatrudnia ich ponad 150 firm – głównie polscy oraz międzynarodowi giganci.

Właściwie trudno uwierzyć, że jeszcze 15 lat temu wspomniana branża niemal zupełnie u nas nie istniała. W latach 2003-04 w całym kraju otwarto jedynie trzy centra zagranicznych firm, a liczba ich pracowników nie przekroczyła nawet tysiąca.

Jak jest dziś? Według ostatniego raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2018” opracowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), w branży pracuje obecnie prawie 280 tys. osób, a w roku 2020 będzie ich nawet 340 tys. To specjaliści, którzy działają na rzecz polskich i międzynarodowych marek m.in. w obszarze finansów, marketingu, obsługi klienta, IT, czy badań i rozwoju (R&D).

Według wspomnianego raportu Wrocław jest jednym z najważniejszych polskich ośrodków nowoczesnych usług biznesowych. Autorzy publikacji określają je nawet mianem „lokalnej specjalizacji” miasta. Firmy z branży zatrudniają bowiem u nas aż 45 tys. osób. Samych centrów usług wspólnych, outsourcingu, IT i R&D jest natomiast w mieście 154, a należą do takich gigantów jak m.in. Google, 3M, Volvo czy Nokia.

Założył ABSL, był wiceprezesem HP

O roli nowoczesnych usług w lokalnej i globalnej gospodarce będziemy dyskutować  podczas konferencji Made in Wrocław, która odbędzie się 17 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Bilet na wydarzenie kosztuje 49 zł.

Konferencja Made in Wrocław. KUP BILET

 

Jednym prelegentów konferencji  będzie Jacek Levernes, współzałożyciel ABSL i honorowy prezes związku. Levernes to jeden z najciekawszych polskich menedżerów  – najpierw rozwinął centrum usług biznesowych firmy HP we Wrocławiu, a potem stał się nawet wiceprezesem amerykańskiego giganta na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Dziś zajmuje stanowisko prezesa zarządu holdingu Finteco. 

Poznaj prelegentów Made in Wrocław 2018

 

W konferencji Made in Wrocław wezmą udział także inni liderzy sektora nowoczesnych usług biznesowych w mieście. Uczestnikami panelu „Jak rosnąć mądrze” będą m.in. Małgorzata Karpińska (Dyrektor Centrum Usług Biznesowych firmy Qiagen) oraz Rafał Olejniczak (Dyrektor generalny 3M Centrum Usług Wspólnych EMEA). Prezentację w części „Made in Wrocław: potencjał wzrostu” wygłosi Witold Wójtowicz, szef wrocławskiego oddziału firmy Google.

Dobre miejsce do rozwoju

Dla wszystkich wymienionych marek Wrocław okazał się świetnym miejscem do rozwoju biznesu.  Przykładowo w centrum firmy Qiagen w ciągu pięciu lat zatrudnienie wzrosło z 60 do prawie 400 osób.

– Udało się nam także znacznie rozszerzyć zakres obszarów, w których działamy. Po pięciu latach nie mamy więc już dużo wspólnego ze stereotypowo pojętym centrum usług biznesowych, ale robimy o wiele, wiele więcej – podkreśla Małgorzata Karpińska. – Rozwój naszego oddziału to wynik ciężkiej pracy całego zespołu ludzi, a także ich ogromnego talentu. Okazało się pracownicy, których tu przyjęliśmy, mają ogromną wiedzę, są pomysłowi i kreatywni, a to z kolei przekonało władze firmy, by jeszcze mocniej postawić na Wrocław – dodaje Karpińska.

3M Global Service Center EMEA powstało natomiast  we Wrocławiu w 2015 roku, jako pierwsze Centrum Usług Wspólnych 3M na świecie (dwa pozostałe znajdują się na Kostaryce i Filipinach). Centrum obsługuje ponad 50 krajów regionu.

Jego dyrektor generalny Rafał Olejniczak, podkreśla:  – Wrocław od początku był dla mnie miejscem szczególnym i dzisiaj wiem, że jest najlepszym, które mogło zostać wybrane pod tą inwestycję. Zdecydowanie sprawdziło się to, co powiedziałem dwa lata temu, kiedy otwieraliśmy naszą siedzibę przy ul. Dubois – Wrocław stał się europejską stolicą 3M.

Wszystko o konferencji  Made in Wrocław

Made in Wrocław – bezpłatne targi

Made in Wrocław to nie tylko płatna konferencja, ale także darmowe targi dla wszystkich mieszkańców i gości. Będzie można na nich zobaczyć produkty ponad 15 globalnych marek działających w mieście, a także ponad 25 lokalnych startupów. Uczestnicy targów skorzystają z wielu atrakcji m.in. ze stref: AR i VR, strefy filmu „Twój Vincent”, a także ze strefy gastro pod patronatem bloga Wrocławskie Podróże Kulinarne.

Jeśli wcześniej zarejestrujesz się przez stronę internetową masz szanse na wygranie cennych nagród m.in. biletów do Aquaparku i ZOO czy voucherów na Vozillę.

Bezpłatne targi Made in Wrocław. Zarejestruj się