Nasze startupy wyróżnione w Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2017

,
Materiały Prasowe

Dwa wrocławskie startupy Sky Tronic i Laparo oraz Oleowita z Milicza, zostały docenione przez Kapitułę Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017. Udział w rywalizacji wzięło ponad 230 biznesów z całego kraju.

Podczas tegorocznej, trzynastej edycji konkursu, poza nagrodą główną i czterema  wyróżnieniami w kategorii – Start, Progres, Senior, Młody Biznes, przyznano również osiem specjalnych wyróżnień  dla reprezentantów poszczególnych regionów. W wypadku Dolnego Śląska były to właśnie Sky Tronic, Laparo oraz Oleowita.

Czytaj więcej: Poznaj wrocławskie startupy [KATALOG]

 - Zależało nam na docenieniu lokalnych liderów biznesu. Mamy świadomość jak bardzo potrzebują wsparcia i potwierdzenia, że ich mikro działalność ma bardzo duży, wręcz makro wpływ na kształtowanie postaw i wzrost świadomości o potencjale biznesowym wśród lokalnych społeczności – mówi Ewa Sobkiewicz, Prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, organizator konkursu.

Drony i medtech

O tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017 mogły ubiegać się tylko firmy zatrudniające nie więcej niż 10 osób i o dochodach nieprzekraczających 2 mln euro.

Sky Tronic, jak podkreślają jego twórcy, to pierwsza firma na świecie, komercjalizuje przełomową technologię sterowania i stabilizacji lotu, wykorzystującą  algorytmy sztucznej inteligencji – logiki rozmytej FLC (Fuzzy Logic Controller) w układach autopilotów przeznaczonych dla globalnych producentów dronów. Rozwiązanie opracowane przez Sky Tronic może okazać się przydatne dla dronów specjalistycznych pracujących w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych, np. na platformach wiertniczych, na morzu, w górach, czy dronów transportowych i ratujących ludzkie życie.

Istniejącą od 2016 roku firmę Laparo założyło natomiast trzech wspólników -  Mateusz Rulewicz, Radosław Nowosielski i Mateusz Juszczak, którzy dostrzegli potencjał w branży symulacji medycznych. Opracowane przez zespół Laparo trenażery – Aspire, Advance i Analytic umożliwiają studentom medycyny, młodym, dopiero rozpoczynającym praktykę, a także doświadczonym lekarzom, przeprowadzenie treningów zabiegów chirurgicznych. Najnowszy symulator – Laparo Analytic analizujący na bieżąco wszystkie ruchy i czynności wykonywane podczas ćwiczeń, jest jedynym tego rodzaju urządzeniem na świecie. Dzięki zapisowi całego procesu treningowego możliwe jest dokładne sprawdzenie popełnionych błędów oraz prześledzenie tempa i postępów podczas treningu laparoskopowego.

Niekonwencjonalne myślenie o biznesie

Do grona wyróżnionych w tegorocznym Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 dołączyła również młoda bizneswoman z Milicza – Ewelina Narożna-Domska, właścicielka firmy z branży kosmetycznej. Zarządzana przez nią Oleowita jest jednym z pionierów produkcji olejów z pestek owoców w Europie, a także jako jedyna firma w Polsce wytwarza oleje z nasion warzywnych np. olej z nasion ogórka.

Czytaj więcej: Raport "Polskie Startupy 2018". Wypełnij ankietę

- Organizatorzy tegorocznej edycji konkursu docenili przede wszystkim nowatorstwo i niekonwencjonalne myślenie nie tylko o biznesie, ale i o potrzebach współczesnego człowieka. Każdy rok przynosi nam potwierdzenie, jak innowacyjny i prężnie rozwijający się jest biznes prywatny w Polsce. Firmy, których profile i pomysły na osiągnięcie sukcesu w kraju i zagranicą mogliśmy analizować udowadniają, że najważniejszymi czynnikami warunkującymi powodzenie w świecie biznesu  są odwaga, determinacja i pomysłowość – powiedział Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, partner strategiczny konkursu.