Konferencja Startup Wrocław: Ewolucje

,

Startup Wrocław: Ewolucje to kontynuacja tego, co jako Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej robimy od ponad półtora roku. Było to kolejne już wydarzenie, organizowane przez ARAW, które ma na celu zbliżyć i zintegrować ze sobą wrocławskie środowisko startupowe.

W konferencji Startup Wrocław: Ewolucje wzięło udział ponad 250 osób – zarówno młodych przedsiębiorców, „etatowców”, którzy planują założenie własnego startupu, jak i tych, którzy wciąż jeszcze się wahają.

– Cieszy nas coraz większe zaufanie wśród młodego wrocławskiego biznesu. Gdy nieco ponad rok temu organizowaliśmy pierwsze takie spotkanie, aby zapełnić salę, potrzebowaliśmy dwutygodniowej rejestracji. Rejestracja na tę konferencję trwała raptem trzy dni, jest to dla nas ogromna motywacja – mówi Przemysław Chłoń z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, organizator wydarzenia. – W przyszłym roku jako ARAW planujemy powołanie specjalnej komórki, która będzie odpowiadała za wsparcie i współpracę ze startupami. Chcemy rozwijać bazę wrocławskich startupów oraz stworzyć podobną jej bazę mentorów. Przygotowujemy się również do uruchomienia pierwszego programu akceleracyjnego, który zrealizujemy wspólne z zewnętrznym partnerem.

Inny punkt widzenia

Hasłem przewodnim listopadowego spotkania było „poznawanie innego punktu widzenia”, zarówno pod kątem wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, jak i spojrzenie na produkt z perspektywy inwestora i kupującego. Podczas konferencji poruszono więc kwestie związane ze efektywną sprzedażą – tu jako ekspert wystąpił Tomasz Karwatka z Divante, udowadniając, że sprzedaż rozwiązuje wszystkie problemy, i tłumacząc, jak zdobywać nowych klientów w firmach technologicznych. – Powstającą spółkę technologiczną tworzą ludzie, którzy kochają technologię, ale sprzedażą się brzydzą. Wypychają więc ją na zewnątrz, zatrudniając handlowca, i to jest błąd. Kluczowe jest to, że pierwszych dziesięciu klientów musisz pozyskać sam – przekonuje Karwatka.

 

W drugiej części, o tym jak pozyskać i zatrzymać inwestora, opowiadał Maciej Frankowicz z Arkley Venture Capital. – Musicie pamiętać o tym, że fundusz inwestycyjny zapoznaje się z kilkudziesięcioma startupami miesięcznie, a więc to, w jaki sposób na początku zaprezentujecie swój pomysł i siebie, jest kluczowe – jak zaznaczył Frankowicz, należy pamiętać, aby sprawdzić, skąd dany fundusz się wywodzi, – Ponieważ tak, jak nie każdy przystojniak na Tinderze jest materiałem na męża, tak samo nie od każdego inwestora warto brać pieniądze – dodał.

Podczas konferencji Startup Wrocław: Ewolucje rozmawiano również o zaufaniu w biznesie i o tym, w jaki sposób przekłada się ono na budowanie wartości startupów. Maciej Wilczyński, specjalizujący się w badaniach internetowych i współtworzący nowy projekt badawczy Mispie, opowiedział o wynikach badań, w których na warsztat wziął właśnie kwestię zaufania wśród startupów. Podczas dyskusji panelowej rozmawiali o nich Bartek Postek, założyciel i prezes Funmedia, Tomasz Chołast ze Zrzutka.pl, Jerzy Niemczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Tomasz Szpikowski z DroidsOnRoids, Tomasz Poźniak z KGHM oraz Waldemar Sokołowski z Krajowego Instytutu Prawa Gospodarczego.

Spotkanie było również okazją do przedstawienia nowo powstałej inicjatywy Startup Founders, o której opowiedzieli jej inicjatorzy Bartłomiej Postek i Tomasz Chołast. Ma ona na celu integrację, wymianę wiedzy, doświadczeń i wypracowanie wzajemnego zaufania pomiędzy startupami.

Gwiazdą wieczoru był, zaproszony przez Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie – John Spence, konsultant zarządzania, trener kadry menedżerskiej i mówca, współpracujący zarówno z firmami z listy Fortune 500, jak i małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz organizacjami na całym świecie. W wieku 26 lat został dyrektorem międzynarodowej Fundacji Rockefellera, nadzorując projekty w 20 państwach. Zaledwie dwa lata później został dobrze zapowiadającym się Liderem Biznesu. Dzisiaj John jest znany jako jeden ze 100 najlepszych liderów myśli biznesowej w Stanach Zjednoczonych, jeden ze 100 najbardziej wpływowych małych przedsiębiorstw oraz jeden z 500 najlepszych ekspertów w dziedzinie rozwoju przywództwa na świecie. 

Ankieta dla startupów

Masz startup? Planujesz go założyć? Pomóż nam się poznać! Zapraszamy do wypełnienia ankiety, która ma posłużyć do opracowania pierwszego w Polsce raportu, szczegółowo przedstawiającego ekosystem startupów we Wrocławiu, z podziałem na branże oraz analizą występujących problemów. Badanie zajmie Ci ok. 5 minut, a jego wyniki pomogą w stworzeniu i zoptymalizowaniu narzędzi wsparcia startupowców w naszym mieście. Wszystkie osoby, które wypełnią ankietę, otrzymają link do pobrania raportu. Planowana publikacja pierwszej części raportu – czerwiec/lipiec 2017. PRZEJDŹ DO ANKIETY.

Galeria
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć