Jak zbudować najszybciej rozwijającą się firmę w Europie. Radzą twórcy Tooploox, Droids On Roids, Monterail i Brand24 [WIDEO]

,
YouTube

We Wrocławiu zbudowali firmy, które rosną najszybciej w naszej części Europy. Twórcy Tooploox, Droids On Roids, Monterail opowiedzieli o biznesie w rozmowie z Michałem Sadowskim z Brand24.

Raport „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” opublikowano w zeszłym roku. Znalazły się w nim trzy firmy z Wrocławia. Na wysokim, czwartym miejscu w rankingu uplasował się Tooploox, czyli software house, który pomaga spółkom w tworzeniu produktów opartych o najnowsze technologie. 17. miejsce w zestawieniu zajęli Droids On Roids czyli kolejny – wrocławski software house działający globalnie oraz specjalizujący się w tworzeniu produktów mobilnych. Z rozwiązań firmy korzysta m.in. Facebook i WhatsApp.

Na 38 pozycji wśród najszybciej rozwijających się firm technologicznych Europy Środkowo - Wschodniej znalazło się Monterail. To firma, która zajmuje się projektowaniem i programowaniem aplikacji webowych i mobilnych.

Czytaj więcej: Jak zbudować biznes online w 11 krokach. Radzi Michał Sadowski

Trudne początki

Teraz twórcy wszystkich tych firm spotkali się z Michałem Sadowskim z Brand24 (tworzy narzędzie do monitorowania internetu). Na jego kanale w serwisie YouTube Paweł Sołyga, Marcos Bravo (Tooploox), Tomasz Muter (Droids on Roids) oraz Bartosz Rega i Szymon Boniecki (Monterail) opowiadali o klientach, początkach biznesu i doświadczeniach płynących z prowadzenia firmy.

Pochodzący z Chile Marcos Bravo – w Tooploox odpowiedzialny za marketing – mówił, dlaczego jego zdaniem polskie firmy chcą i powinny prowadzić zagraniczną ekspansję.

Czytaj więcej: Zgłoś swoją firmę do nowej odsłony Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

 – Wynika to z dwóch rzeczy, jakie zauważyłem. Pierwsza nie jest całkiem pozytywna, bo to duża nieufność między polskimi firmami, które mają ze sobą współpracować. Polakom czasem łatwiej idzie praca z zagranicznymi klientami niż z rodakami. Druga sprawa to potężna liczba talentów, którą macie u siebie – analizował Marcos Bravo.    

Tomasz Muter wspominał natomiast, jak przez pierwszy rok Droids On Roids nie mogli znaleźć żadnego klienta. Tomasz, wraz ze wspólnikiem Wojciechem Szwajkiewiczem, działali właściwie jako wolni strzelcy, a pieniądze inwestowali w zespół. – Po roku udało się nam pozyskać dwóch dużych klientów, ale tak naprawdę bardzo trudne były całe trzy lata. Wyszliśmy z tego okresu znacznie mocniejsi – mówił Muter.

Czytaj więcej: Doids on Roids, czyli 20 mln zł w 7 lat

– Jaki z tego wniosek? Nie zakładaj firmy sam – nawiązał do tego Szymon Boniecki, który Monterail prowadzi wraz z Bartoszem Regą. – To samo mówię początkującym startupowcom – przyznał Michał Sadowski z Brand24. – Radzę im, żeby szukali współpracowników podczas Startup Weekend czy nawet na Facebooku. Samemu jest znacznie trudniej – dodawał.

Szczęście czy timing?

Co zadecydowało o sukcesie firm wymienionych w „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”? Bartosz Rega przyznał, że twórcy Monterail mieli na początku trochę szczęścia.

– W końcu nie uzyskaliśmy wcześniej żadnego biznesowego przygotowania. Po prostu chcieliśmy tworzyć rozwiązania – podkreślał Rega.

Czytaj więcej:Czytaj więcej: Paweł Tkaczyk o pułapce własnej firmy

Nie zgodził się z tym Michał Sadowski. – Moim zdaniem nie można mówić o szczęściu. Liczy się determinacja, ciężka praca. Jestem pewny, że gdyby nie udało się Wam z obecnymi firmami, to założylibyście kolejne.

Paweł Sołyga wskazywał. – Moim zdaniem bardzo liczy się timing, biznesowe wyczucie czasu. Nie wiem czy gdybyśmy zaczęli w innym momencie, to udałoby się nam osiągnąć podobne efekty – mówił Paweł Sołyga.

Tips from The Fastest Growing Tech Companies in Europe