Infermedica i Genomtec docenione przez Sebastiana Kulczyka

,
Materiały Prasowe

Dwa wrocławskie startupy – Genomtec i Infermedica dostały się do finału akceleratora InCredibles, którego inicjatorem jest Sebastian Kulczyk.

Do programu zgłosiły się aż 302 firmy z ponad 30 krajów – głównie Europy Środkowo-Wschodniej. Do prezentacji w kampusie Google w Warszawie wybrano ledwie dziesięć spółek. Oceniało je jury z udziałem m.in. Sebastiana Kulczyka (prezes Kulczyk Investments), Mariusza Gralewskiego (założyciel portalu Znanylekarz.pl), Dariusza Żuka (szef Business Link) czy Piotra Pietrzaka (dyrektor ds. technologii IBM w Polsce). Do dalszej akceleracji wybrano pięć startupów. Otrzymają one 50 tys. dolarów bezzwrotnego grantu, a także wezmą udział 8-tygodniowym programie mentorskim, który zakłada m.in. warsztaty z mentorami z Doliny Krzemowej, spotkania z ekspertami z Singularity University, a dwa dni w londyńskim Google for Startup Campus.

Czytaj więcej: Infermedica wprowadza sztuczną inteligencję do branży ubezpieczeń medycznych

Kulczyk stawia na startupy z Wrocławia

Finał okazał się gigantycznym sukcesem firm z Wrocławia. Na pięć najlepszych startupów trzy pochodziły bowiem z Polski, a dwa z nich właśnie z naszego miasta.

To Infermedica, która opracowała nowatorską platformę do wstępnej diagnozy lekarskiej oraz Genomtec, który tworzy mobilne laboratorium wielkości smartfona. Obie firmy mają za sobą już duże sukcesy. Z rozwiązania Infermedici skorzystało dotąd ponad 3 mln użytkowników, a firma współpracowała z takimi markami jak PZU czy Allianz.

Czytaj więcej: Oto alternatywa dla „Dr Google”

Wrocławianie zostali ostatnio m.in. polskim startupem roku w kategorii sztucznej inteligencji w konkursie Central European Startup Awards, wygrali także zmagania w czasie WHINN-Week of Health and INNovation, czyli ważnej konferencji dla firm z branży e-zdrowie z takich krajów jak Dania, Norwegia, Szwecja czy Finlandia.

Infermedica bierze także udział w programie „Startup Creasphere” prowadzonym przez Plug and Play (największą platformę innowacji dla branży medycznej) oraz firmą Roche.

Podczas prezentacji w Google Campus Piotr Orzechowski, prezes zarządu Infermedica, zapowiedział, że bezzwrotny grant od InCredibles może zostać przeznaczony na rozpoczęciem współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Genomtec, czyli rewolucja

Z kolei Genomtec ledwo chwilę temu wygrał HUBweek, czyli coroczny festiwal innowacji w Bostonie organizowany przez Boston Globe, Harvard University, Massachusetts Institute of Technology i Massachusetts General Hospital. Wrocławianie w tym tygodniu otrzymali także nagrodę Dolnośląski Gryf w kategorii najlepszy startup.

Czytaj więcej: Genomtec otrzymał CVC Young Innovator Awards  

Jakie są największe wyzwania stojące przed firmą? Jej szef Miron Tokarski zapowiedział, że wrocławianie będą stale dopracowywać swoją technologię, muszą przejść także procedurę uzyskania wszystkich certyfikacji i pozwoleń potrzebnych do działania w branży medycznej.

– Opatentowana przez Genomtec technologia sprawi, że dotychczasowe, wielkie i kosztowne laboratoria, potrzebujące godzin, a nieraz i dni do przeprowadzenia badań, zamkniemy w szybkim, tanim i przenośnym urządzeniu. Oznacza to, że kluczowe dla ludzkiego życia diagnozy, będą trwały tyle, co zakupy w sklepie i będzie można je przeprowadzić w dowolnym miejscu, nawet w karetce jadącej do szpitala – mówi Miron Tokarski.