DreamLab, czyli kiedy zrobiłeś coś dla 23 mln ludzi?

,
Materiały DreamLab

Niewiele osób we Wrocławiu zdaje sobie sprawę, że to właśnie tu powstają produkty i serwisy z których korzystają na co dzień.

Z Andrzejem Wiśniewskim dyrektorem pionu IT DreamLab, rozmawiamy w biurze firmy w Nobilis Business House przy ul. Curie – Skłodowskiej. Ze ściany raz spogląda na nas ogromny kolorowy tukan, a raz szympans, który woła „Hej Ty, uśmiechnij się”.

To swoista dżungla, choć bardzo nowoczesna (zaprojektowała ją wrocławska firma Pixers). Pracownicy DreamLabu twierdzą, że klimat siedziby dość dobrze oddaje specyfikę ich pracy. W końcu sami muszą poruszać się w dżungli powiązań między produktami i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Hub technologiczny

DreamLab to hub technologiczny działający w ramach grupy Onet–RAS Polska. Specjaliści ze spółki rozwijają wiec produkty, które należą do jej właściciela.  

- We Wrocławiu powstają m.in. GamePlanet, czyli serwis, z którego korzysta 600 tys. graczy w kilku krajach Europy, wyszukiwarka najlepszych cen w sklepach internetowych -Skapiec.pl, serwis zbierający opinie o internetowych sklepach - Opineo.pl, serwis społecznościowy NK.pl, czy wreszcie aplikacje mobilne, w tym. Onet 4.0 – wymienia Andrzej Wiśniewski.

Ta ostatnia aplikacja jest prawdziwą dumą firmy. Posiada unikalną funkcjonalność odsłuchu artykułów oraz dostęp do serwisu informacyjnego Onet24 w wersji audio. Innowacyjny produkt Grupy Onet RAS Polska był już wielokrotnie nagradzany. Aplikacja otrzymała nagrodę INMA Global Award 2017, a wcześniej była wyróżniania w konkursie Mobile Trends Awards oraz w konkursie Innovation organizowanym przez Stowarzyszenie Agencji Reklamowych.

- To właśnie we Wrocławiu działa zespół programistów mobilnych który pracował nad Onet 4.0. To w dużej mierze tu – chociaż we współpracy z dużym zespołem w całej Polsce - rozwinięte zostały podstawowe funkcjonalności aplikacji, która została doceniona zarówno w Polsce jak i za granicą – podkreśla Andrzej Wiśniewski.

Szeroki wachlarz kompetencji

Dyrektor DreamLab z reguły tylko uśmiecha się gdy słyszy, że skoro pracuje w firmie IT, to najpewniej zajmuje się „stronami internetowymi”. - Prawda jest jednak taka, że wrocławskie biuro DreamLabu mieści różnorodne zespoły IT z bardzo szerokim wachlarzem kompetencji. Mamy tu zespoły tworzące aplikacje mobilne na obie platformy – iOS i Android. Są administratorzy systemów, kierownicy projektów i Scrum Masterzy, bo pracujemy w zwinnych metodykach. Są też programiści back-endowi od skalowalnych systemów chmurowych i wreszcie – ludzie od front-endu, którzy budują warstwę serwisów i stron internetowych którą widzi końcowy użytkownik – zaznacza Andrzej Wiśniewski. - Nasze główne technologie to Python, NodeJS, PHP, a do tego dla części mobilnych rozwiązań Swift i Java. Ostatnio z sukcesami wdrażamy też Progressive Web Apps, łączące zalety aplikacji mobilnych i stron desktopowych – dodaje.       

Miliony użytkowników

Spółka oficjalnie swoją siedzibę we Wrocławiu od kwietnia 2015 roku. Wcześniej jednak wielu jej specjalistów pracowało w mieście nad  projektami, które teraz wchodzą w skład portfolio Grupy Onet-RAS Polska – Naszą Klasą, Skąpcem i Opineo.

- Jak to inżynierowie, nie często mówiliśmy o sobie na zewnątrz, dlatego we Wrocławiu niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że to właśnie tu powstają produkty i serwisy z których korzystają na co dzień – zaznacza Wiśniewski.

Dziś firma zatrudnia niemal 350 osób, z tego we Wrocławiu i w Warszawie ponad 60., a w Krakowie ok. 230.

Dyrektor DreamLab pytany o plany rozwoju w naszym mieście wymienia usprawnianie istniejącej technologii i rozwój nowych rozwiązań przy mniejszym nakładzie pracy.

– Chcemy działać raczej sprytniej, a nie tłumniej. Co za tym idzie, nie przewidujemy znacznej rozbudowy zespołu, ale nasze drzwi zawsze są otwarte dla pasjonatów dużych, skalowalnych rozwiązań którzy chcą zrobić coś z czego naprawdę korzystają miliony użytkowników – podkreśla Andrzej Wiśniewski.

Jak wielu jest ich dokładnie? DreamLab na swojej stronie internetowej chwali się, że około 23 mln.   

We Wrocławiu Grupa Onet-RAS Polska zatrudnia 130 pracowników. Poza DreamLabem pracują dla takich marek jak „Fakt”, Fakt 24, NK.PL, Skąpiec.pl, Opineo.pl, Media Impact Sp. z.o.o i Literia.pl