Kostiumy kąpielowe z recyclingu? Pomysł na ekologiczny biznes

,
Janusz Gajdamowicz

Zamiast pływać w morzu pełnym śmieci, powinniśmy tworzyć z nich kostiumy kąpielowe – uważają autorzy projektu SwimAware.

Swój pomysł zaprezentowali we Wrocławiu podczas finału największej w Europie szkoły letniej poświęconej tematom ochrony klimatu i środowiska – „Journey 2017”. Jej uczestnicy poza podróżowaniem i poszerzaniem swojej wiedzy ekologicznej wymyślali również rozwiązania, które można potem przekuć w dochodowy biznes.

Może podbić rynki

– Myślę, że SwimAware może podbić rynek i realnie wpłynąć na ochronę naszego klimatu. Chętnie kupiłabym taki produkt – podkreśliła Emanuela Kubicka, oceniająca w ramach jury pomysły studentów.

Jej zdaniem zwycięski pomysł kostiumów kąpielowych wykonanych z plastiku zanieczyszczającego morza i oceany pokazał, że dbałość o środowisko łączy się z każdym aspektem naszego życia -  także z zabawą i sportem.

Inne wyróżnione pomysły to O.Live (urządzenia do oczyszczania powietrza) i Moss (mobilne miejsca do pracy pokryte mchem) oraz Roofolution (zielone dachy), których autorzy przygotowali najlepsze biznesplany. Studenci różnych kierunków (od inżynierii po architekturę i design) przyjechali do Wrocławia po tygodniach spędzonych w Hiszpanii, Szwajcarii i Danii. Kolejne grupy odwiedziły m.in. Francję, Irlandię, Cypr, Węgry i Finlandię. Łącznie w „Journey 2017” wzięło udział ponad 200 osób z 46 państw.

Kolejna edycja programu planowana jest za rok – mogą w niej wziąć udział wszyscy polscy studenci, którzy liczą, że ich pomysły odniosą komercyjny sukces i jednocześnie przyczynia się do ochrony naszej planety.

Czym jest Climate-KIC?

Letnia szkoła „Journey 2017 odbyła się w ramach  Climate-KIC, czyli największego przedsięwzięcia Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Przeciwdziała zmianom klimatu w czterech zakresach tematycznych dotyczących obszarów miejskich, zagospodarowania terenów rolniczych i przemysłowych, systemów produkcyjnych oraz danych i finansów.

Climate-KIC jest wspierany przez EIT - Europejski Instytut Innowacji i Technologii, instytucję Unii Europejskiej.

 

Uczestnicy konkursu dla startupów. Fot. Janusz Gajdamowicz