Andrzej Duda docenił wrocławskie startupy

,

Wrocławskie firmy Alphamoon, ChallengeRocket oraz Syntoil zostały laureatami kolejnej edycji projektu „Startupy w Pałacu”. Nagrody wręczył im Andrzej Duda.

Wydarzenie pod nazwą „Startupy w Pałacu” zorganizowano już po raz piąty. Młode, polskie firmy technologiczne mogą dzięki temu zaprezentować swoje rozwiązania przed Prezydentem RP, a także szefami spółek skarbu państwa, reprezentantami dojrzałych przedsiębiorstw czy aniołami biznesu.

– Tegoroczna edycja ma służyć temu, żeby stworzyć dla tych firm jeszcze większe możliwości otwarcia się na rynki zagraniczne – mówił prezydent Andrzej Duda.

Dlatego tym razem do nazwy wydarzenia dodano określenie EKSPANSJA, a laureaci – poza dyplomem – otrzymali także voucher na misję zagraniczną organizowaną przez Polską Agencję Handlu i Inwestycji.

Podczas wizyty Andrzej Duda otrzymał od przedstawicieli fundacji Startup Poland najnowszy raport dotyczący rynku startupowego w Polsce. W publikacji można przeczytać, że to właśnie Wrocław i Dolny Śląsk jest polską „Dolina Krzemową”. To u nas jest bowiem najwięcej firm technologicznych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Jeden startup przypada na około 4,5 tys. osób.

Sama impreza pt. „Startupy w Pałacu_EKSPANSJA” potwierdziła zresztą wielki potencjał miasta jeśli chodzi o tworzenie nowoczesnych technologii. Spośród dziesięciu spółek nominowanych do finału aż sześć (!) jest związana z Wrocławiem. To Alphamoon (AI), Blebox (IoT), ChallengeRocket (edutech i HR), Scanway (przemysł kosmiczny), SensDx (diagnostyka) oraz Syntoil (cleantech).

Z tej grupy laureatami zostali Alphamoon (specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji), ChallengeRocket (pomaga identyfikować i edukować programistyczne talenty) oraz Syntoil (zmienia zużyte opony na materiał, który można wykorzystać powtórnie). Oprócz nich wyróżniono także Fluence i Hańderek Technologies.