Ada pomoże wynająć mieszkanie. Sztuczna inteligencja podbije rynek wart 14 mld złotych?

,
Materiały Prasowe

Wrocławski startup Ada stworzył chatbota, który przy pomocy sztucznej inteligencji pomoże ci wynająć mieszkanie. Właśnie zainwestował w niego fundusz YouNick Mint, za którym stoją założyciele firmy deweloperskiej Nickel Development.

– Ada podobna jest do Siri od Apple czy Alexy od Amazona. To sztuczna inteligencja, która zna rynek najmu jak własną kieszeń i pomoże każdemu, kto ma już dość szukania ofert na własną rękę –opowiada Kamil Nicieja CEO wrocławskiej spółki. – Ada używa AI na każdym etapie procesu wynajmu: od znalezienia mieszkania czy pokoju, po porównywanie najlepszych ofert, koordynowanie terminów spotkań aż po negocjacje warunków najmu. Jeśli z Twoim obecnym mieszkaniem jest coś nie tak, chatbot sprawdzi za Ciebie, czy aktualnie na rynku nie ma czegoś lepszego – zapewnia Nicieja.

Na początku szukali sami

Adę założył w lutym 2016 wraz z koleżanką z LO 5 we Wrocławiu – Natalią Świrską oraz Adamem Stankiewiczem, którego poznał podczas pracy we wrocławskiej firmie Monterail. Natalia i Kamil mieli wówczas ledwie po 22 lata, a Adam 25 lat.

Swoją firmę nazwali na cześć Ady Lovelace - twórczyni pierwszego algorytmu komputerowego. Brytyjka napisała go w XIX wieku, czyli jeszcze zanim jakikolwiek komputer w ogóle powstał. Dziś matematyczka, wraz z Charlesem Babbagem, uznawana jest za jedną z prekursorek informatyki.

– Na początku nasza Ada nie była wcale sztuczną inteligencją, ale naszą inteligencją wspomaganą rękami – śmieje się Natalia Świrska, COO spółki. – Klienci swoje potrzeby i oczekiwania zapisywali w ankiecie na Google Forms, a mieszkań szukaliśmy im sami przeczesując Gumtree, OLX, Morizon, Otodom oraz inne serwisy. Dzwoniliśmy też do właścicieli poszczególnych mieszkań i umawialiśmy ludzi na spotkania. Dopiero po ponad pół roku zaczęła nam pomagać sztuczna inteligencja – dodaje Świrska.

Ada ma inwestora

Obecnie Ada analizuje na bieżąco około 20 000 ofert miesięcznie, a ponad 100 000 osób skorzystało już z ogłoszeń w aplikacji. W 2017 roku z Ady skorzystało 17 razy więcej osób niż w roku 2016.

– Działamy na rynku wynajmu, który tylko w Polsce wart jest obecnie około 14 miliardów złotych i ciągle rośnie. Intensywnie myślimy również o możliwościach rozwoju zagranicą – podkreśla Kamil Nicieja.  

Wrocławski startup zakwalifikował się do finałowej 10. programu InCredibles tworzonego przez jednego z najbogatszych Polaków Sebastiana Kulczyka. Został pozytywnie oceniony przez ekspertów, ale do dalszej akceleracji wybrano inne pomysły.

Przedstawiciele Ady byli także gośćmi Startup Wrocław: meetup #5. Podczas spotkania ich pomysł  komplementował David Whitney inwestor, mentor i manager z USA.

Niedługo później Ada zyskała już inwestora. Od lutego 2018 został nim fundusz YouNick Mint, za którym stoją właściciele firmy deweloperskiej Nickel Development.

W rozwiązanie młodych wrocławian zainwestowali oni milion złotych, a wsparcie było możliwe także dzięki funduszom NCBiR przekazywanym w ramach programu BRIdge Alfa.

­ – W naszej współpracy Ada zapewnia rozwój chatbota, a YouNickMint oprócz inwestycji, daje dostęp do networku związanego z najmem mieszkań: pośredników, deweloperów oraz do źródeł wiedzy na temat praktyk panujących na tym rynku – stwierdza Dagmara Nickel, CEO funduszu YouNick Mint i Nickel Development.

Inwestycja branżowych ekspertów ma pozwolić startupowi rozwinąć zwłaszcza ofertę dla biznesu, czyli głównie pośredników nieruchomości.

Ada na nowo

Ada właśnie wypuściła na rynek nową wersję swojej aplikacji.

Po raz pierwszy pozwala ona wyszukiwać mieszkania bezpośrednio na firmowej stronie internetowej, jest także pierwszą aplikacją dla agencji nieruchomości napędzaną sztuczną inteligencją.

– Nowa Ada oferuje agencjom dostęp do wyjątkowych narzędzi analitycznych i zbiorów danych na temat mieszkań. To sprawi, że będą one mogły działać szybciej i efektywniej. W przeciwieństwie do innych rozwiązań na rynku Ada dla agencji oferuje także nieograniczoną liczbę ogłoszeń za darmo – zaznacza Adam Stankiewicz, CTO spółki.

Ada jest obecnie w trakcie testów prowadzonych z wybranymi potentatami rynku nieruchomości w Polsce, takimi jak Tekton Capital czy Home Broker.

– Mamy nadzieję, że wkrótce znacznie rozwiniemy sprzedaż i będziemy mogli pochwalić się kolejnymi wdrożeniami komercyjnymi – kończy Natalia Świrska.