Startuje wrocławska liga szachowa dzieci i młodzieży

Ponad setka uczestników rywalizować będzie ze sobą w rozgrywkach szachowych. Pierwszy turniej w ramach tegorocznej wrocławskiej ligi szkół podstawowych i przedszkoli w szachach odbędzie się w najbliższy piątek, 2 października, na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.


Szachy należą do grupy strategicznych gier planszowych. Historia tej dyscypliny sięga lat 70-tych VI wieku. Uznaje się, że pierwsze partie rozgrywane były w Indiach. Kilka wieków później tradycja ta, została przeniesiona do Europy. Kilkusetletnia tradycja gry w szachy, niezależnie od wieku graczy, stawała się i jest obecnie jedną z najczęściej rozgrywanych planszówek na całym świecie.

W piątek rozpoczną się pierwsze rozgrywki szachowe dzieci i młodzieży w ramach tegorocznej ligi szkół podstawowych i przedszkoli. W turnieju weźmie udział ponad 100 uczestników, którzy powalczą o tytuł Szachowych Mistrzów Wrocławia we własnych kategoriach wiekowych. Podczas imprezy wyłoniona zostanie także najlepsza szkoła w tej dyscyplinie sportowej. Każdy przedszkolak i uczeń rozgrywa w czasie ligi 28 partii szachowych, po 7 w czasie każdego z turniejów, mając zaledwie 10 minut na jedną rozgrywkę. Uczestnicy otrzymują po 5 sekund za każde wykonane posunięcie.

Szachy to gra, która rozwija i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawną koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo – prawo itd. – podkreśla prof. DSW dr hab. Jerzy Kochanowicz - Równie istotną kwestią jest wpływ szachów na psychikę dzieci i młodzieży. Szachy rozwijają takie cechy jak opanowanie, koncentracja, determinacja, cierpliwość, wytrwałość, odwaga. Uczą skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji. – dodaje współorganizatorem przedsięwzięcia.

Wrocławska liga szachowa szkół i przedszkoli, organizowana przez klub szachowy WKS Kopernik, odbywa się już po raz czwarty. Współorganizatorem tegorocznych rozgrywek jest Wydział Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Kolejne turnieje odbędą się w piątki: 6 listopada, 4 grudnia oraz 29 stycznia. 

Wydarzenia na go.wroclaw.pl

Wrocławska liga szachowa dzieci i młodzieży

Wrocławska liga szachowa dzieci i młodzieży

Wydarzenia sportowe / Zajęcia sportowe / Zawody / Dla dzieci
Terminod 2 października 2015 do 29 stycznia 2016

Miejsce Biblioteka DSW

Zobacz
Zgłoś uwagę