wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Podsumowanie programu PoZdro! we Wrocławiu

Po trzech edycjach, dobiegły końca badania przesiewowe Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, prowadzone przez Fundację Medicover we Wrocławiu. W latach 2015 – 2018, w gimnazjach i szkołach podstawowych w mieście oraz w trzech okolicznych gminach, w badaniach wzięło udział 8282 uczniów. Jaki jest ich stan zdrowia?

Reklama

– Z przebadanej grupy ponad tysiąc dzieci zostało zdiagnozowanych jako zagrożone chorobami cywilizacyjnymi. Dostępne już, najnowsze raporty z trzech lat badań PoZdro!, ukazują alarmujące dane dotyczące kondycji zdrowotnej wrocławskiej młodzieży – informuje Kamila Szarejko, Kierownik Programu „PoZdro!” z Fundacji Medicover.

Po przeprowadzonych badaniach, u 1035 uczniów stwierdzono zagrożenie zachorowaniem na cukrzycę typu 2, a dzieci i ich rodziny zostały zaproszone do 2-letniego cyklu opieki interwencyjnej programu „PoZdro!” – bezpłatnej, Zintegrowanej Opieki Indywidualnej. W jej trakcie mogą uzyskać kompleksowe wsparcie edukacyjno-lecznicze.

– Możemy cieszyć się z osiągniętego rezultatu i poprawy stanu zdrowia wrocławskich uczniów. Współczynniki nadwagi i otyłości wśród dzieci nie tylko przestały rosnąć, ale nawet zaczęły się delikatnie obniżać, co jest powodem do radości. To dopiero pewien etap, ale wierzę, że efekty programu będą długotrwałe – podkreśla Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Prezentacja wyników badań programu PoZdro! (PDF)

Wyniki badań

W badaniach wzięło udział 3829 uczniów SP (w roku szkolnym 2017/2018) i 4453 uczniów gimnazjów: 2340 uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2016/2017 oraz 2113 w roku 2015/2016. Łącznie, do drugiego etapu programu w latach 2015-2018 Fundacja Medicover zaprosiła 607 dzieci z gimnazjów i 428 ze szkół podstawowych (12,4% ogółu przebadanych uczniów).

Z najważniejszych danych w badanej populacji uczniów aż 20 % dzieci obciążone jest ryzykiem wystąpienia chorób cywilizacyjnych ze względu na nadmierną masę ciała. Więcej dzieci z nadwagą jest w Szkołach Podstawowych: 16,96%, w gimnazjach – 14,4%.

Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi dotyczy w większym stopniu grona gimnazjalistów, gdzie nieprawidłowy wynik stwierdzono u 28,8% nastolatków, w podstawówkach – u 18,61% dzieci. Dodatkowo aż blisko 40% uczniów cechuje niedostateczna wydolność fizyczna. Wady postawy występują zaś średnio u 91,85% dzieci.

Raport PoZdro! (PDF)

– Dane i wnioski płynące z badań przesiewowych PoZdro! są dla mnie jako lekarza, który patrzy na zdrowie dzieci w dalekiej perspektywie, zatrważające. Dlatego tak niezmiernie ważne są podstawy, codzienne drobne decyzje i wybory, które budują nasz kapitał zdrowotny: wpajanie dzieciom zdrowych nawyków żywieniowych – i w domu, i w szkole, zadbanie o znacznie większą dozę ruchu, zrozumienie swoich potencjalnych błędów żywieniowych i mądre zmiany, które nie zawsze muszą być rewolucyjne – mówi lekarz med. Donata Olszowiec, specjalista Programu PoZdro! we Wrocławiu.

Miasto, szkoły, rodziny: PoZytywny efekt PoZdro!

– Skończyliśmy właśnie badania przesiewowe na terenie Wrocławia i okolic, ale sam Program we Wrocławiu się nie kończy. Nadal spotykamy się i pracujemy z rodzinami zakwalifikowanych do Programu PoZdro! dzieci nad poprawą ich zdrowia. Wspiera nas w tym bardzo od samego początku lokalny samorząd, a także szkoły, które tak licznie odpowiedziały na nasz apel, uczestnicząc w Programie. Z perspektywy trzech lat widać, że obraliśmy wspólnie dobry kierunek, już ponad 100 rodzin ukończyło dwuletni cykl spotkań ze specjalistami – wyjaśnia Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

We wrocławskim wydaniu, Program PoZdro! zapewnił swoim podopiecznym dotychczas 9900 konsultacji ze specjalistami – dietetykami, psychologami, lekarzami, ekspertami od aktywności fizycznej. Aktualnie, w Programie uczestniczy jeszcze 500 rodzin.

– Dzięki programowi dużo się zmieniło. Przede wszystkim moje nawyki żywieniowe oraz to, że więcej się ruszam. Jak tylko zrobiło się ciepło, zacząłem jeździć do szkoły rowerem. Pamiętam również, żeby porcje posiłków były do mnie dostosowane. Nie piję napojów słodzonych, nie jem przekąsek. Mama pilnuje pory posiłków, a ja mam pamiętać o jedzeniu śniadania w szkole – o swoich odczuciach opowiada 10-letni Gabriel Zaremba, uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej nr 97 we Wrocławiu, który w PoZdro! Jest od października 2017 r.

Trzy lata programu PoZdro!

Program PoZdro!, jako inicjatywa skierowana do uczniów i ich rodzin prowadzona była w województwie dolnośląskim, przy wsparciu samorządu lokalnego, od września 2015 roku. Bezpłatne badania przesiewowe w ramach tegorocznej – III i ostatniej edycji programu w mieście, realizowane były w szkołach między wrześniem 2017, a majem 2018 roku. W mijającym roku szkolnym, tak zwana Kompleksowa Analiza Zdrowotna (KAZ), przeprowadzana była na terenie 67 szkół podstawowych z Wrocławia oraz z gmin Kobierzyce, Siechnice i Żórawina, wśród 9 – 11 – latków, uczniów klas IV.

W poprzednich dwóch latach szkolnych, badaniami objęta była młodzież uczęszczająca do I klas gimnazjów: 13-14-letnia, w 42 placówkach. Nieinwazyjna diagnostyka obejmowała: ocenę ostrości widzenia, ocenę postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy oraz składu ciała. Nakierowana była na wykrycie wśród dzieci zaburzeń zdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 i inne choroby cywilizacyjne. Badania wykonywane były na terenie wszystkich chętnych szkół z Wrocławia i okolic, które zgłosiły się do programu, po wyrażeniu zgody przez rodziców dziecka.

Od startu Programu PoZdro! We Wrocławiu, zrealizowanych zostało 16 warsztatów edukacyjnych obejmujących tematykę zdrowotną, w których wzięło udział ponad 700 osób. Zajęcia sportowe dla podopiecznych PoZdro! również cieszyły się dużą popularnością – w 13 różnorodnych treningach, często ze znanymi postaciami świata sportu (między innymi ze szpadzistą Tomaszem Motyką, srebrnym medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie 2008 w turnieju drużynowym, czy drużyną Panthers Wrocław) wzięło dotąd udział ponad 1600 osób, a w corocznych, zdrowych warsztatach kulinarnych – trzech cyklach - 125 osób.

Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl