Co wiesz o stanie wojennym? [QUIZ]

Po ogłoszeniu stanu wojennego 33 lata temu Wrocław – okrzyknięty twierdzą Solidarności – należał do najbardziej niepokornych miast. Protesty, manifestacje, strajki, działalność podziemna przeciwko sankcjom komunistycznego reżimu były w mieście na porządku dziennym. 

  • most Grunwaldzki we Wrocławiu w stanie wojennym

    Starcia z ZOMO na moście Grunwaldzkim, 31.08.1982 (źródło: Wratislaviae Amici dolny-slask.org.pl)


Wrocławianie nigdy nie porzucili wolnościowych aspiracji i z honorem o nie walczyli, często mocno się narażając na represje. Z powodu odniesionych obrażeń w starciach z ZOMO życie straciło co najmniej sześciu mieszkańców miasta. 

Uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń do dziś obchodzą kolejne rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce, choć nie jest to data, z której Polacy powinni być dumni. 13 grudnia jest natomiast wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy nie godzili się na pacyfikację wolnościowych dążeń polskiego społeczeństwa, oraz tych, którzy ponieśli na tej drodze największe ofiary.

Dołącz 13 grudnia 2014 do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek solidarnościowych.

A ile Ty pamiętasz albo wiesz o 13 grudnia 1981 r. i kolejnych miesiącach stanu wojennego? Sprawdź się w poniższym quizie i weź udział w konkursie, w którym czekają interesujące publikacje o Wrocławiu, także mówiące o czasach stanu wojennego.


Konkurs

Odpowiedz na pytanie – do niedzieli, 14 grudnia, do północy – i wygraj atrakcyjną publikację o Wrocławiu – w sam raz na prezent pod choinkę!

Gdzie 13 grudnia 1981 r. we Wrocławiu, w odpowiedzi na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, zaczął działać Regionalny Komitet Strajkowy?

Na autorów poprawnych odpowiedzi czeka sześć książek o tematyce wrocławskiej, które rozda redakcyjna sierotka. Z laureatami skontaktujemy się e-mailowo.

KONKURS ZAKOŃCZONY

Zgłoś uwagę