Dzień Drzewa 2016

,
zdjęcie ilustracyjne

Każdego roku 10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. Organizowane są wtedy akcje sadzenia i przypominania o wyjątkowej wartości każdego drzewa wokół nas.

Pierwszy taki dzień został zorganizowany w 1872 r. W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2002 r. We Wrocławiu w sposób wyjątkowy obchodzimy już po raz drugi.

W tym roku wrocławianie mieli okazję przygotować się na Dzień Drzewa już 1 października. W zamian za makulaturę i elektroodpady rozdawaliśmy minidrzewka owocowe. Dzięki akcji na działkach, balkonach, tarasach, w sadach i mieszkaniach wrocławian pojawiło się 800 drzew. Podczas akcji Moje Drzewo 2016 zapełniliśmy 4 kontenery na odpady. Czytaj więcej: Moje drzewo 2016.

Najpiękniejsze drzewa we Wrocławiu

Najciekawsze, najstarsze i najpiękniejsze drzewa we Wrocławiu, to te które stały się pomnikami przyrody. Na terenie Wrocławia znajduje się 109 pomników przyrody, prawie sto z nich to właśnie drzewa. Są wśród nich także skrzemieniałe pnie drzew z rodzaju Dadoxylon (jedno składające się z 22 fragmentów). Okaz pochodzi z sprzed ok. 270 mln lat i znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego. Najokazalszym drzewem pomnikowym jest dąb szypułkowy (Quercus robur) „Paweł” o obwodzie pnia 728 cm i wysokości 35 m, rosnący w parku w dzielnicy Pawłowice.

O tym, że drzewa są ważne dla polepszenia stanu powietrza nie tylko w mieście, wiedzą już przedszkolaki. Przyczyna jest prosta – drzewa (a konkretnie liście) w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla, a w zamian dostarczają tlen. Ale walorów dla klimatu jest o wiele więcej. Czytaj więcej: Drzewa a powietrze.

Sprawdź, co wiesz na temat środowiska we Wrocławiu – zmierz się z naszym quizem. Kliknij i sprawdź swoją wiedzę.