Aktualności

14 listopada – Dzień Czystego Powietrza [WYDARZENIA]

,

14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. We Wrocławiu dla dzieci oraz przedszkolaków przygotowano akcję informacyjno-edukacyjną. Na dorosłych czeka panel dyskusyjny oraz pokaz wykorzystania dymomierzy i analizatorów spalin.

DLA DZIECI

14 listopada, w Dniu Czystego Powietrza, we wrocławskich szkołach i przedszkolach odbędą się specjalne zajęcia, podczas których uczniowie i przedszkolaki będą mogli dowiedzieć się o przyczynach i skutkach zanieczyszczenia powietrza oraz poznać, w jaki sposób mogą wpływać na jakość powietrza w mieście. Celem akcji jest uświadomienie uczniom, a pośrednio ich rodzicom, że od naszych codziennych decyzji zależy poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. To czas na zastanowienie się jakie mamy przyzwyczajenia i czy możemy je zmienić.

Pracownicy zielonego departamentu wraz ze strażnikami miejskimi przeszkolili 128 przedstawicieli wrocławskich szkół i przedszkoli. Podczas szkoleń zostały zaprezentowane materiały edukacyjne, dostosowane do wieku dzieci, które mają pomóc nauczycielom w przybliżeniu tematu jakości powietrza.

Akcja informacyjno-edukacyjna jest propozycją, do której miejscy urzędnicy zachęcają wrocławskie placówki oświatowe. Nauczyciele sami zdecydują jak długo mają trwać zajęcia, w jakich godzinach i jaką przybiorą formę.

Szczegóły: https://www.wroclaw.pl/srodowisko/czyste-powietrze-we-wroclawiu-nasza-wspolna-sprawa.

DLA DOROSŁYCH

Również 14 listopada w godz. 12–14, zapraszamy na otwarty panel dyskusyjny pn. „POROZMAWIAJMY O CZYSTYM POWIETRZU”, który odbędzie się w Oratorium Marianum (Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1). Tematyka dyskusji:

  • źródła i przyczyny zanieczyszczenia powietrza
  • wpływ zachowań ludzi na jakość powietrza
  • badania, pomiary i modelowanie jakości powietrza
  • informacja o stanie czystości powietrza
  • jakość powietrza a zdrowie człowieka
  • uciążliwości odorowe a zanieczyszczenie/jakość powietrza
  • świadomość mieszkańców
  • ogrzewanie mieszkań, a jakość powietrza
  • planowanie przestrzenne a jakość powietrza
  • nowe kierunki działań

Panel otworzą: Jego Magnificencja Rektor UWr Prof. dr hab. Adam Jezierski i wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka. W dyskusji wezmą udział m.in. Krzysztof Migała (prof. Uniwersytet Wrocławski), Tomasz Zatoński (dr hab. n.med. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu), Maciej Zathey (dr, dyrektor, Instytut Rozwoju Terytorialnego).

W trakcie trwania panelu na pl. Uniwersyteckim, obok fontanny „Szermierz” odbędzie się pokaz wykorzystania dymomierzy i analizatorów spalin zaprezentowany przez Straż Miejską Wrocławia. Będzie również możliwość zajrzenia do samochodu elektrycznego wraz z mobilną stacją pomiarową jakości powietrza.

Organizatorami panelu dyskusyjnego są: Uniwersytet Wrocławski, Urząd Miejski Wrocławia oraz Instytut Studiów Miejskich.