Sprzątanie Świata 2013

Po raz dwudziesty sprzątamy naszą planetę


„Sprzątanie Świata” to polska edycja międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World”, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Iana Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W naszym kraju „Sprzątanie Świata” zainicjowała w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia – Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od tej pory kampania organizowana jest nieprzerwanie co roku, zawsze w trzecim tygodniu września, stając się jedną z najstarszych i największych kampanii z zakresu edukacji ekologicznej w naszym kraju.

Celem akcji jest promowanie ochrony środowiska i racjonalnej gospodarki odpadami. W tym roku przypada 20-ta, jubileuszowa edycja imprezy, a szczególny nacisk położony jest na elektrośmieci i ich prawidłowe zbieranie. Urządzenia elektryczne i elektroniczne są bowiem zbudowane z materiałów, które można ponownie wykorzystać, pod warunkiem poddania ich właściwemu procesowi odzysku.

Przykładowo, recykling jednego komputera wraz z monitorem dostarcza ok. 6-7 kg szkła, 6 kg tworzywa sztucznego, 5-6 kg stali, 3-4 kg aluminium, 2 kg miedzi i niemal 1,7 kg ołowiu. Odzyskane ze zużytych telefonów komórkowych i komputerów: złoto, platyna, srebro czy miedź można wykorzystać do wytwarzania czajników, nowych obwodów montowanych w urządzeniach IT albo instrumentów muzycznych. Potrzeba recyklingu jest oczywista w obliczu zmian, które dokonały się w ostatnim czasie. Ciągły rozwój techniki zwiększa produkcję nowego sprzętu, skracając równocześnie cykl życia produktu. Na świecie co roku sprzedaje się kilkaset milionów nowych komputerów, jednocześnie przestają one być funkcjonalne już po 2-3 latach pracy.

  • W Parku Handlowym Bielany

Stena Recycling i Fundacja Nasza Ziemia zapraszają do zbiórki elektroodpadów w ramach 20. jubileuszowej akcji „Sprzątanie Świata - Polska 2013” - 21 września, w godz. 10.00 – 16.00, we wrocławskim Parku Handlowym Bielany, na parkingu przy sklepie Tesco.
W zamian za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostaną rozdane sadzonki roślin oraz ekogadżety, a na dzieci czekają specjalne gry i zabawy.

  • „Posprzątajmy po wakacjach nad Odrą”

Spontaniczna akcja mieszkańców Osobowic „Posprzątajmy po wakacjach nad Odrą”.
Spotkanie 21 września o godz. 10.00 na wale, przy zjeździe do jednostki wojskowej.
Organizatorzy zapewniają rękawiczki jednorazowe, 60-litrowe i większe worki na śmieci. Celem akcji będzie sprzątanie brzegów rzeki oraz międzywala.

  • Sprzątanie Zalewu Mietkowskiego

Wrocławski oddział Polskiego Związku Wędkarskiego już od 18 lat kontynuuje tradycję corocznego sprzątania Zalewu Mietkowskiego, czyli największego w województwie dolnośląskim jeziora zaporowego na rzece Bystrzycy w Mietkowie, około 25 km na południowy zachód od granic Wrocławia. Wędkarze zapraszają do czynnego włączenia się w tę ekologiczną inicjatywę, zapewniając transport autobusem z Wrocławia nad Zalew Mietkowski - planowany wyjazd z Wrocławia w sobotę 21 września o godz. 8:00, powrót na godz. 14:00. Każdemu, kto zdecyduje się dołączyć do akcji, organizator zapewnia niezbędne worki foliowe i rękawice, a także regeneracyjny poczęstunek (ciepły posiłek, pieczywo, napoje i słodycze dla dzieci). Dodatkową atrakcją będzie możliwość udziału w loterii sprzętu wędkarskiego.

Jeśli organizujesz akcję z okazji „Sprzątanie Świata 2013” – napisz na adres redakcja@araw.pl.

Zgłoś uwagę