Specjaliści od silnych pól magnetycznych i niskich temperatur

Noc Laboratoriów to jedna z niewielu okazji na przestąpienie progu pracowni badawczych, gdzie pole magnetyczne bywa milion razy większe od ziemskiego i gdzie na co dzień panują temperatury bliskie zera bezwzględnego.


Organizatorami Nocy Laboratoriów, przygotowanej już po raz drugi, są Nokia i Wrocławskie Centrum Badań EIT+. W ubiegłym roku laboratoria uczelni, instytutów naukowych, koncernów wykorzystujących nowe technologie oraz instytucji (m.in. policji) odwiedziło około cztery tysięcy osób. Program II Nocy Laboratoriów jest również bardzo ciekawy. Miłośnicy nauki będą mieli trudny orzech do zgryzienia, które laboratoria wybrać.

Placówka badawcza Polskiej Akademii Nauk ma status instytucji międzynarodowej. Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur to jedyny tego typu ośrodek w Polsce.
Prowadzone są tu badania z zakresu fizyki ciała stałego. M.in. analizuje się właściwości fizyczne nanomateriałów, o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów, czyli jednej miliardowej części metra.

Badane jest także zachowanie materii w silnych polach magnetycznych o indukcji sięgającej 60 tesla – dla porównania indukcja ziemskiego pola magnetycznego to około 0,03 mili tesla. Zatem te wytwarzane we wrocławskiej placówce są o milin razy większe. Eksperymenty obejmują także zachowanie materii w niskiej temperaturze – około 271 stopni Celsjusza poniżej zera.

Wrocławscy specjaliści analizują również zjawiska krytyczne w nadprzewodnikach.

Wizyta w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pół Magnetycznych i Niskich Temperatur to nadzwyczajna okazja dla osób interesujących się fizyką kwantową, mają szansę nie tylko na spotkanie z wybitnymi fachowcami, ale także na przyjrzenie się z bliska sprzętowi badawczemu wysokiej klasy.

W programie II Nocy Laboratoriów w placówce Polskiej Akademii Nauk jest siedem sesji, cztery dla rodzin z dziećmi oraz trzy dla młodzieży szkolnej i dorosłych, które odbędą się w godzinach 17.00- 23.00.

Szczegółowy program oraz inne niezbędne informacje, w tym na temat zapisów, które zaczynają się 23 września, znajdują się na stronie internetowej (www.ml.pan.wroc.pl) oraz na stronie internetowej wydarzenia (www.noclaboratoriow.pl).

Mw/w

Zgłoś uwagę