Spacerem przez kulturę z rodziną

Czy wrocławskie placówki kulturalne są przyjazne dla rodzin z dziećmi? Czy mają ciekawą ofertę dla najmłodszych, czy można do nich wjechać wózkiem i skorzystać z przewijaka? Czy bilety nie są za drogie? Sprawdzała to Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość. Na podstawie ich ankiet powstaje wrocławski e-przewodnik „Spacerem przez kulturę” dla rodzin z dziećmi.


W projekcie wzięli udział wolontariusze przeszkoleni m.in. w samorozwoju i psychologii rozwojowej w powiązaniu ze sztuką i kulturą. To oni wyruszyli do instytucji kultury z rodzinami, które badali od października do listopada po każdym kulturalnym spacerze. W badaniu wzięło udział ok. 200 osób. Po odwiedzeniu danej instytucji odpowiadali na pytania zawarte w ankiecie.

Przebadano 30 instytucji kultury – miejskich i prywatnych z Wrocławia i okolic. - Otrzymaliśmy wiele wyrazów uznania dla pomysłu oraz propozycji pomocy przy projekcie. Wiele placówek czeka już na wyniki naszej pracy, by dowiedzieć się, co zmienić, by móc lepiej przyjąć rodziny również z małymi dziećmi w swoje podwoje – mówi Katarzyna Nowacka z Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość. - Miasto Wrocław również podjęło wyzwanie i patronuje naszemu przedsięwzięciu – dodaje.

Dzieci i kultura

W ankiecie pytano o takie sprawy jak: cena biletów, treść dla dzieci (to bardzo ważna kategoria, bo ocena powstała tu na podstawie pytań o poziom treści – czy są odpowiednie dla dzieci, czy są czytelnie zaadresowane do właściwej grupy wiekowej, czy w drodze do ekspozycji nie ma treści nieodpowiednich dla dziecka i czy ekspozycja prezentowana jest w sposób dostępny dla dzieci – na odpowiedniej wysokości, odpowiednio opisane i zabezpieczone). Pytano też o miejsca w placówkach przeznaczone stricte dla dzieci jak kącik zabaw czy strefa malucha, gdzie dziecko może odpocząć, posilić się i napić. Istotnym punktem w ankiecie było też pytanie o dostęp placówki dla rodziców z wózkiem – pytano o to czy wszędzie można z nim wjechać, czy drzwi są wystarczająco szerokie, czy jest winda lub podjazdy. W kategorii „Wygodnie i czysto” oceniano, czy placówka jest przytulna, sale są dobrze oznakowane, czy jest przewijak dla maluchów. Pytano też o nastawienie personelu – czy obsługa jest uprzejma, pomocna i czy umie podzielić się swoją widzą.

E-przewodnik spacerowy

Trzeba przyznać, że wrocławskie instytucje wypadły dość dobrze w ankiecie jeśli chodzi o ceny biletów, treści dla dzieci, dostępność dla rodziców z wózkiem, przyjazne nastawienie personelu. Przebadano m.in. Halę Stulecia z Centrum Poznawczym, Kolejkowo na Dworcu Świebodzkim, Muzeum Architektury, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historyczne, Muzeum Motoryzacji w Topaczu, Muzeum Narodowe, Muzeum Poczty, Muzeum Powozów w Galowicach, Kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki, Teatr Muzyczny Capitol, Wrocławski Teatr Lalek, Multikino. Pełna lista przebadanych instytucji znajduje się tutaj.

Instytucje słabiej wypadły w kategorii Kącik zabaw/strefa malucha. Większość muzeów nie wygospodarowała jeszcze w swojej przestrzeni miejsc, w których rodzice mogliby spokojnie usiąść z dzieckiem, nakarmić je lub odpocząć po trudach zwiedzania.

Dla każdej rodziny, tej z Wrocławia i tej odwiedzającej miasto, Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość przygotowuje e-przewodnik, który będzie dostępny na stronie http://www.frip.org.pl/. Będzie on pomocą dla rodziców, którzy chcą odwiedzić miejsca z ofertą kulturalną z dziećmi. Przewodnik ten pomoże przygotować się i zadbać o komfort wszystkich osób podczas wyprawy, jaką często dla rodziny staje się wyjście do placówki.

- Jednym z efektów naszej pracy będzie diagnoza otwartości placówek na rodziny. Chcemy takim ujęciem pomóc w kształtowaniu zaleceń dla strategii rozwoju miasta omawianych na toczących się już spotkaniach opracowujących inne tematy – podkreślają pracownicy Fundacji. - Muzea bardzo czekają na nasze raporty. Mamy nadzieje, że przydadzą im się w dalszej pracy na rzecz najmłodszych zwiedzających - dodaje Katarzyna Nowacka.

Pierwszy zarys przewodnika dostępny jest na stronie Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość

Zgłoś uwagę