wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Smog we Wrocławiu: Rośnie sieć ciepłownicza
Smog we Wrocławiu: Rośnie sieć ciepłownicza

fot. © industrieblick - Fotolia.com

Długość sieci ciepłowniczej we Wrocławiu wynosi ponad 500 kilometrów, to najdłuższa sieć obsługiwana przez firmę Fortum w Polsce. Miejskie ciepło to optymalne rozwiązanie jeśli chodzi o ograniczenie występowania smogu.

Reklama

Wrocławska sieć ciepłownicza jest zarazem jedną z najnowocześniejszych instalacji w Polsce. W ponad połowie składa się z rur preizolowanych, wyposażonych w systemy wykrywania wilgoci. To pozwala na natychmiastowe wychwycenie nawet najmniejszych nieszczelności.

– Realizowane przez Fortum przyłączenia są istotne nie tylko z punktu widzenia komfortu użytkowników, ale i kwestii środowiskowych, ponieważ znacznie redukują poziom tzw. niskiej emisji, poprawiając jakość powietrza w mieście – informuje Daria Sulgostowska z Fortum.

Mniej sadzy i tlenków siarki

Np. zmiana małego źródła węglowego o mocy 0,5 MW i skorzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8000 kg/rok, pyłu – 2500 kg/rok,  tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny – 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok. W sumie do powietrza trafia o około 12 ton mniej różnego rodzaju szkodliwych związków.

Poza tym w 2013 roku przebudowano prawie 2,8 km sieci, m.in. w rejonie ulic Poleskiej, Inflanckiej, Grabiszyńskiej i Bzowej.

Wśród projektów zrealizowanych w 2014 roku znalazły się prace modernizacyjne sieci ciepłowniczej m.in. przy ulicy Kłodnickiej, Zaporoskiej, Skwierzyńskiej i Stysia. W sumie przybyło 6 km przyłączy.

W 2014 roku zmodernizowano także fragment sieci doprowadzającej ciepło do Panoramy Racławickiej.

– Inwestycja pozwala nie tylko na zapewnienie komfortu, ale również optymalnych warunków przechowywania niezwykle wartościowego płótna. Prace modernizacyjne objęły wymianę czujników temperatury, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, a także regulację urządzeń węzła cieplnego – informuje Daria Sulgostowska z Fortum.

Nowe projekty

W najbliższych latach Fortum planuje modernizację i rozbudową istniejącej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu. Wiodącymi projektami są te związane z podłączeniami dużych obszarów miejskich, jak Kępa Mieszczańska oraz osiedle WuWa2 (Nowe Żerniki).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl