wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:42

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 12 milionów złotych na zazielenienie Wrocławia

12 milionów złotych na zazielenienie Wrocławia

12 milionów złotych na zazielenienie Wrocławia

Wrocław znalazł się w gronie laureatów prestiżowego projektu „Horizon 2020”. Projekt dotyczy łagodzenia skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych poprzez wprowadzanie zielonych stref np. parków kieszonkowych.

Reklama

We Wrocławiu, w ramach nagrodzonego projektu, powstaną eksperymentalne rozwiązania w części Ołbina, w dzielnicy z intensywną zabudową śródmiejską. I tak ulica Daszyńskiego i Prusa stworzy „zieloną Ulicę”, a w jej sąsiedztwie (rejon ulic Nowowiejskiej i Jedności Narodowej) powstaną parki kieszonkowe z zielonymi ścianami. Na ten cel miasto właśnie otrzymało 12 milionów złotych.

Konkurs realizowany był w systemie dwuetapowym z uwagi na „wielkość” projektów, czyli wysokość dofinansowania. Do pierwszego etapu zgłosiło się 45 projektów z całej Europy. Z nich do drugiego zakwalifikowano 13. Ostatecznie tylko cztery programy otrzymały dofinansowanie.

Wrocławski projekt został przedstawiony w aplikacji o tytuł Zielonej Stolicy Europy, jako jedno z planowanych działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu. - Wygrana w konkursie Horizon 2020 jest dla Komisji Europejskiej dowodem wiarygodności Wrocławia co do planów przedstawianych w aplikacji -  mówi Lech Filipiak z departamentu nieruchomości i eksploatacji Urzędu Miejskiego.

W skład konsorcjum projektowego weszło 23 partnerów z 9 państw. Projekt ma 3 liderów – Manchester, Walencję oraz Wrocław. We Wrocławiu program realizują: gmina, Uniwersytet Przyrodniczy i ARAW.

Wszystkie miasta uczestniczące w projekcie doświadczyły problemów i sytuacji kryzysowych  związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które nasilają się z powodu postępujących zmian klimatu. W obszarach zwartej zabudowy w ich obliczu potrzebne są inteligentne i przyjazne działania. Dlatego poszukuje się rozwiązań systemowych, efektywnych ekonomicznie, uwzględniając aspekty w których trzeba będzie robić coraz więcej przy mniejszej ilości dostępnych zasobów.

W stworzeniu zielonej strefy na Ołbinie mają być zaangażowani mieszkańcy. Do tej pory poprzez naszą stronę, mogli zgłaszać propozycje lokalizacji. W ciągu miesiąca napłynęło ich 129. Z nich zostało wyłonionych 7 miejsc na parki kieszonkowe i trasa, która zostanie zamieniona w zieloną ulicę.

W drugim etapie mieszkańcy mają brać udział w projektowaniu mikrozieleni. Powstaną grupy projektowe składające się z przedstawicieli specjalistów z różnych dziedzin, architektów krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów i właśnie mieszkańców.

W trzecim etapie projektu nazwanym dziedzictwo, chodzi o to, aby mieszkańcy opiekowali się powstałą zielenią, dbali o nią i czuli się za nią odpowiedzialni.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl