wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:33

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Słowacy mają elektroniczne winiety – ważne dla wyjeżdzających na ferie

Słowacy mają elektroniczne winiety – ważne dla wyjeżdzających na ferie

Wrocławianie chętnie wyjeżdżają na zimowe ferie na Słowację. Od stycznia należy pamiętać o elektronicznej winiecie. Za jej brak grozi 200 euro mandatu.

Reklama

Autostradą A4 na Śląsk a stamtąd na Słowację. Z Wrocławia to ok. 4 godziny jazdy samochodem, dlatego coraz więcej mieszkańców stolicy Dolnego Śląska wybiera zimowy wypoczynek w słowackich ośrodkach narciarskich Jasna Chopok czy Tatrzańska Łomnica. Ci, którzy wybiorą się w podróż po 1 stycznia muszą pamiętać o obowiązujących od tego roku na Słowacji winietach elektronicznych dla pojazdów do 3,5 tony. Zastąpiły one, tradycyjne winiety naklejane na przednią szybę samochodu.

– Za zakup winiety otrzymuje się potwierdzenie. Kontrola odbywa się poprzez specjalne skanery, które są umocowane na drogach i skanują numery rejestracyjne pojazdów. Jeżeli samochód nie ma wykupionej winiety, to taka informacja trafia do centralnego systemu i na tej podstawie pojazd zatrzymuje policja autostradowa. Mandat, który możemy otrzymać także pocztą, to 200 euro, dlatego nie warto jeździć bez winiety – tłumaczy Ján Bošnovič, dyr. Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Jak kupić słowackie winiety elektroniczne

Winiety elektroniczne można zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną „eznamka”.

Strona internetowa www.eznamka.sk opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim. Zakup „ewiniety” przez internet jest bardzo prosty. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie ewiniety, trzeba wpisać także adres e-mail. Przy zakupie ewiniety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą.

Ceny winiet elektronicznych w 2016 roku są takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa ewinieta kosztuje 10 euro,  miesięczna 14 euro a roczna 50 euro. Motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Tatrzanska Lomnica Bukovahora, źródło: Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

Słowackie ośrodki narciarskie czekają na Dolnoślązaków

– Po co w Alpy jak można w Tatry. Bliżej i taniej – mówią Słowacy. Zimą na turystów czeka tam ok. 100 ośrodków i ponad 500 kilometrów tras narciarskich. Szacuje się, że na Słowację wyjeżdża około 150 tys. polskich narciarzy.

– Na Słowację mamy niedaleko, a warunki są porównywalne z najlepszymi ośrodkami alpejskimi. W ciągu ostatnich 7 lat Słowacy zainwestowali w infrastrukturę narciarską, hotele i termalne parki wodne ok. 250 mln euro – mówi Leon Susmanek, pełnomocnik Konsulatu Honorowego Republiki Słowacji we Wrocławiu.

Wystarczy 3-4 godziny jazdy samochodem i Dolnoślązacy mogą się przekonać jak wydano te pieniądze. A turyści na Słowacji mają w czym wybierać. Jakby komuś mało było wrażeń na nartach może wybrać się na zwiedzanie licznych zamków lub zejść kilkadziesiąt metrów pod ziemię i obejrzeć urokliwe jaskinie. Rocznie odwiedza je 60 tysięcy gości. Prawie połowa to Polacy. A po takich atrakcjach – Słowacy mają coś jeszcze – gorącą kąpiel – w jednym z 40 ośrodków termalnych.

Oravice Ski&Aqua, źródło: Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

– Z mojej strony polecam ośrodki narciarskie Jasna Chopok, Strbske Pleso, Tatrzańska Łomnica, Donovaly, Vratna - Mała Fatra, Kubinska Hola i Wielka Racza, gdzie są przygotowane stoki dla całych rodzin ze wspaniałą infrastrukturą narciarską – mówi Ján Bošnovič.

Przykładowe ceny – za obiad na Słowacji zapłacimy 3-4 euro. Ceny całodniowych karnetów kształtują się od 15 do 37 euro (Jasna Chopok). Najbardziej cenowo atrakcyjne są karnety 6-dniowe, które w razie niepogody i zmęczenia, służą jako wejściówki do termalnych parków wodnych. Ceny kwater prywatnych 7-10 euro, pensjonatów 15 euro, hoteli 15-30 euro za dobę.

Co ważne – od tegorocznego sezonu wprowadzony został obowiązek posiadania kasku dla osób poniżej 15 roku życia. Za brak kasku grozi narciarzom kara do 330 euro oraz usunięcie  ze stoku przez zarządcę ośrodka narciarskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl