Śląsk Wrocław z nową sekcją sportową

Śląsk Wrocław bierze pod swoje skrzydła sekcję blind footballu, nad którą patronat sprawuje Uczniowski Klub Sportowy Niewidomych SPRINT. Drużyna zmieni nazwę na Śląsk Wrocław Blind Football, przyjmując jednocześnie barwy i herb wrocławskiego klubu.

  • fot. Patryk Załęczny


Nowa sekcja Śląska mogła powstać dzięki nawiązaniu współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym Niewidomych SPRINT. Stowarzyszenie, które od 2010 roku prowadzi we Wrocławiu drużynę piłki nożnej dla niewidomych, stworzyło drugi obok Krakowa tak silny ośrodek w Polsce.

– Zależy nam, aby Wrocław był miastem, w życiu którego aktywnie uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że misją społeczną Śląska, poza dbaniem o dostępność meczów piłkarskich dla każdego mieszkańca, będzie także wsparcie osób niewidomych w realizowaniu sportowych pasji – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

fot. Patryk Załęczny

Śląsk Wrocław Blind Football

Drużyna, nad którą patronat sprawuje UKS SPRINT, zmieni nazwę na Śląsk Wrocław Blind Football, przyjmie także barwy i herb wrocławskiego klubu. Co więcej, WKS będzie ściśle współpracował ze stowarzyszeniem w zakresie prowadzenia zespołu, zapewniając jednocześnie wsparcie organizacyjne oraz sprzęt sportowy dla zawodników i trenerów.

– Utworzenie w Śląsku Wrocław drużyny blindfootballowej to kolejna inicjatywa, która urzeczywistnia naszą ideę budowania klubu bez barier, otwartego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i łączącego różne środowiska – zaznacza Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław. 

Blind football to sport drużynowy, opierający się w znacznym stopniu o świat dźwięków. W grze biorą udział dwa zespoły złożone z pięciu zawodników. Grają oni - z wyjątkiem bramkarzy - w opaskach przesłaniających oczy, wsłuchując się w specjalnie udźwiękowioną piłkę. Dyscyplina wymaga znakomitej koordynacji ruchowej, ale także współpracy w zespole. Podstawę gry stanowi bowiem dobra komunikacja.

fot. Patryk Załęczny

– Jesteśmy pełni podziwu nie tylko wobec umiejętności, ale i postawy zawodników uprawiających tę trudną dyscyplinę sportu. Cieszymy się, że możemy powitać ich w naszej piłkarskiej rodzinie Śląska Wrocław – dodaje prezes WKS-u.

W nowej drużynie wystąpią reprezentanci Polski

W nowej drużynie Śląska występować będą reprezentanci Polski w piłce nożnej niewidomych, którzy mają za sobą rywalizację w międzynarodowych turniejach. – Jesteśmy szczęśliwi, że będziemy reprezentować barwy WKS-u. Nadal trudno nam w to uwierzyć, że spełniamy marzenia – twierdzi kapitan blindfootballowej drużyny Robert Mkrtchyan.

Okazja, by przekonać się, na czym polega blind football, pojawi się 4 i 5 maja. W tych dniach na boisku przy ul. Kamiennogórskiej 16 we Wrocławiu rozegrany zostanie turniej Ligi Centralnej Europy w blind footballu. Będzie to jednocześnie pierwsza impreza z udziałem nowej drużyny WKS Śląsk Wrocław.

fot. Patryk Załęczny

– To przełomowe wydarzenie nie tylko dla nas, ale i całej dyscypliny. Mamy głębokie przekonanie, że przed blind footballem w naszym kraju otwierają się teraz zupełnie nowe możliwości – zaznacza Mikołaj Nowacki, trener nowej sekcji Śląska.

Działania Śląska na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Śląsk od wielu lat podejmuje działania na rzecz osób niepełnosprawnych, którzy najliczniej w skali kraju pojawiają się na jego meczach. Spotkania rozgrywane na Stadionie Wrocław są dostępne dla wszystkich kibiców, m.in. dzięki audiodeskrypcji dla niewidomych i słabowidzących fanów.

Dodatkowo, we Wrocławiu od dekady prężnie działa Klub Kibiców Niepełnosprawnych – największa w Polsce organizacja aktywizująca niepełnosprawnych sympatyków sportu. W maju ubiegłego roku 1074 fanów z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami dopingowało Trójkolorowych w meczu z Piastem Gliwice, co było rekordem świata. Poprzedni, z 2015 roku, również należał do kibiców z Wrocławia.

Czytaj także: Paweł Parus o Klubie Kibiców NiepełnosprawnychZgłoś uwagę