Skorzystaj z darmowych badań przesiewowych w szpitalu klinicznym

Nie trzeba mieć skierowania od lekarza ani oczekiwać kilku miesięcy na przyjęcie. Aż pół tysiąca pacjentów może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii, czyli badań przesiewowych pozwalających zdiagnozować raka jelita grubego. Badania są wykonywane w w znieczuleniu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. 


Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Jest drugim (po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn) nowotworem. Nazywany jest cichym zabójcą. Co roku diagnozuje się go u około 12 tys. osób. Jednak wykryty we wczesnej fazie jest wyleczalny w stu procentach. Niestety u większości pacjentów wykrywany jest zbyt późno.

Badaniem, które pomaga wcześnie wykryć zmiany nowotoworowe w jelicie grubym jest właśnie kolonoskopia. Niestety, pacjenci niechętnie zgłaszają się na badania, najczęściej robią to dopiero wtedy, gdy zachorują. W ubiegłym roku z podobnej akcji skorzystało niewiele osób.  

Badanie pod narkozą

Lekarze uspokajają, że pacjenci nie muszą się bać, ponieważ kolonoskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogónym i pacjent nic nie czuje.

Na badania mogą się zapisywać osoby w wieku od 50 do 65 lat, ponieważ wtedy właśnie ryzyko zachorowania jest największe.

Pacjenci nie muszą mieć żadnych skierowań, wystarczy że wypełnią odpowiednią ankietę i zostaną umówieni na konkretny termin. 

Badania są wykonywane w pracowni endoskopowej szpitala USK przy ul. Borowskiej (budynek J1, parter).

Rejestracja telefniczna: (71) 733 12 12, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-14.30. 

Zgłoś uwagę