„Skarpety i papiloty” – premiera w Teatrze Lalek (ZDJĘCIA)

Spektakl o rodzinie lisków

 • W "Skarpetach i papilotach" wystąpią Kamila Chruściel, Tomasz Maśląkowski, Aleksandra Mazoń, Radosław Kasiukiewicz / fot. Tomasz Walków

  W "Skarpetach i papilotach" wystąpią Kamila Chruściel, Tomasz Maśląkowski, Aleksandra Mazoń, Radosław Kasiukiewicz / fot. Tomasz Walków

 • Mamalis postanawia wrócić do pracy. fot. Tomasz Walków

  Mamalis postanawia wrócić do pracy. fot. Tomasz Walków

 • "Skarpety i papiloty" napisała na zamówienie Teatru Lalek Julia Holewińska fot. Tomasz Walków

  "Skarpety i papiloty" napisała na zamówienie Teatru Lalek Julia Holewińska fot. Tomasz Walków

 • Jak z powrotem Mamylis do pracy poradzi sobie rodzinka? fot. Tomasz Walków

  Jak z powrotem Mamylis do pracy poradzi sobie rodzinka? fot. Tomasz Walków

 • Radosław Kasiukiewicz zagra Bobolisa fot. Tomasz Walków

  Radosław Kasiukiewicz zagra Bobolisa fot. Tomasz Walków

 • W roli Natalisa zobaczymy Aleksandrę Mazoń / fot. Tomasz Walków

  W roli Natalisa zobaczymy Aleksandrę Mazoń / fot. Tomasz Walków

 • W Mamęlisa wciela się Kamila Chruściel fot. Tomasz Walków

  W Mamęlisa wciela się Kamila Chruściel fot. Tomasz Walków


- To sztuka feministyczna dla dzieci – podkreśla Tomasz Man, reżyser „Skarpet i papilotów”. – Rodzice będą musieli wytłumaczyć dzieciom w domu takie słowa jak feminizm i szowinizm – dodaje. Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek w sobotę 30 listopada.

Autorką „Skarpet i papilotów” jest Julia Holewińska, która sztukę napisała na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek. Dramatopisarka jest laureatka m.in. prestiżowej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jej sztuki były wystawiane i publikowane w Polsce i za granicą. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury, laureatką programu Młoda Polska. „Skarpety i papiloty”  to jej pierwsza sztuka dla dzieci. Bywalcy teatralnego cyklu „Słuchaj!” już w czerwcu poznali rodzinę lisków, którą tworzą Mamalis, Tatalis, Natalis i Bobolis. W rodzinie szykuje się wielka zmiana, bo mama nie chce już dłużej zajmować się wyłącznie domem i zdecydowała o powrocie do pracy.

- Pokazujemy standard obowiązujący w przeciętnej polskiej rodzinie – mówi Tomasz Man. – Mama ma głowie pranie, gotowanie, sprzątanie, nabijanie fajki tacie. W końcu postanawia wyrwać się z domu i iść do pracy. Pokazujemy jeden dzień z życia Tatylisa, który musi sam sobie poradzić z domem. Dla dyrektora lasów i borów nie będzie to łatwe – wyjaśnia reżyser. – Przesłaniem spektaklu jest hasło „Pomagajmy swoim żonom” – śmieje się.

W spektaklu wystąpią Kamila Chruściel, Aleksandra Mazoń , Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski. Reżyseruje Tomasz Man, autorką scenografii jest Anetta Piekarska-Man, a muzyki Marek Otwinowski.

Spektaklowi towarzyszy publikacja – książeczka dla dzieci „Skarpety i papiloty” Julii Holewińskiej z ilustracjami Roberta Romanowicza, wydana przez Tashkę. Nie jest to ani opowiadanie ani baśń dla dzieci, ale dramat. - To tekst, jakim posługują się aktorzy na scenie. „Skarpety i papiloty” można czytać w domu na role – zachęca Janusz Jasiński, dyrektor naczelny WTL.

Po grudniowych spektaklach, z okazji Mikołajek, na małych widzów czeka niespodzianka.

Agnieszka Kołodyńska

Premiera 30 listopada o godz.17. Kolejne spektakle 1-10 grudnia 2013.

Fot. Tomasz Walków

Zgłoś uwagę