wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:56

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Simcha – od soboty Festiwal Kultury Żydowskiej

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha w tym roku poświęcony będzie wrocławskim i dolnośląskim Żydom. Na inaugurację (w sobotę 28 maja) zagra Klezmafour. Festiwal potrwa do 3 czerwca.

Reklama

Witraż już odsłonięty. #fundacjabentekahan #synagoga #szul #igerswroclaw #igerspoland #wroclaw #wroclove #architecture #architektur #poland_architecture #citylife #cityview #synagogue #wroclovers #urban #splendid_urban #neverstopexploring

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Fundacja Bente Kahan (@fundacjabentekahan)2 Gru, 2015 o 8:30 PST

Centralną część witrażu zajmuje wodospad, który nawiązuje do początkowych wersów 32 rozdziału Księgi Powtórzonego Prawa: „Słuchajcie niebiosa, gdyż mówić będę; a niechaj słucha ziemia wyrzeczenia ust moich! Niechaj poleje się jako deszcz nauka moja, popłynie jako rosa mowa moja, jako ulewa na zieleń, i jako nawałnica na trawę.” (w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa).

- Te słowa wypowiada Mojżesz do Żydów wędrujących z nim przez 40 lat po pustyni. Dolna część witraża to właśnie obraz ziemi Izraela – opowiada artystka. Rozpoczynając pracę nad witrażem zaprojektowała go w trzech częściach, na trzy okna. Jednak na razie powstała część środkowa. Wrocławska gmina żydowska zbiera pieniądze na realizację witraży, które zostaną umieszczone na dwóch pozostałych oknach.

Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA 2016

Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA 2016

Spotkania / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 28 maja 2016 22:15 do 3 czerwca 2016 20:30

Miejsce Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

Zobacz

Żydowskie korzenie Wrocławia

Organizatorzy Simchy chcą w tym roku zaprosić wrocławian w niezwykłą podróż po historii, kulturze żydowskiej Wrocławia – tej dawnej i tej obecnej.

- Będziemy mówić o czasach dawnych i zupełnie nam bliskich, o ludziach, którzy wieki temu odeszli i tych, których spotkamy na Festiwalu. Będziemy mówić zarówno o kantorze Dawidzie, jak i o Abrahamie Geigerze, o Jakubie Rotbaumie i Jerzym Kichlerze, o Mirze Żelechower – Aleksiun i Bente Kahan. Będziemy słuchać pieśni, które skomponował w XIX wieku ówczesny kantor Moritz Deutsch dla swojego chóru z synagogi pod Białym Bocianem. - opowiada Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Simchy.

W programie festiwalu znajduje się mnóstwo koncertów, wykładów, warsztatów, zajęć dla dzieci, spotkań z kulturą. Na placu przed Synagogą będzie także zorganizowany jarmark żydowski z wystawcami żywności koszernej, ekologicznej oraz przedmiotami rękodzielniczymi.

Kobiece jidysz ze Szwecji i sefardyjskie Bałkany

Festiwal rozpocznie się w sobotę 28 maja klezmerską hawdalą, podczas której wystąpi  energetyczny i rockowy Klezmafour. W poniedziałek wyruszymy w podróż po basenie Morza Śródziemnego z instrumentalnym krakowskim zespołem Legend of Kazimierz.

Podczas uroczystego koncertu galowego, wspólnie z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka wystąpi izraelski kantor Yoseph Schwarz, który zaprosi publiczność do świata żydowskiej muzyki liturgicznej.

Szwedzka wokalistka Louisa Lyne z zespołem DI YIDDISHE KAPELYE zaproponuje słuchaczom kobieca, subtelną odsłonę śpiewu w języku jidysz. Artystka była zaangażowana w projekt „Kobiety w poezji jidysz”. Wykonuje utwory tradycyjne, jak i autorskie.

Półmetek Simchy to z kolei spotkanie z serbskim zespołem Shira U’tfila, z którym przemierzymy zakamarki muzycznych tradycji imperium Habsburgów, by odnaleźć zaginione bałkańskie dźwięki Żydów sefardyjskich.

Simcha musicalowy spektakl Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego.  Spektakl „Siostry Parry” zobaczymy po raz pierwszy we Wrocławiu. To jazzująco – swingująca opowieść o marzeniach, z piosenkami w języku polskim, angielskim i jidysz, świetną gra aktorską i refleksyjnym przesłaniem.

Warsztaty i spotkania z kulturą

W tym roku nie zabraknie też warsztatów, wykładów i spotkań tematycznych. Będą warsztaty języka jidysz i hebrajskiego, a o ladino - języka Żydów z terenów dzisiejszej Hiszpanii - będzie można wysłuchać wykładu. Będą spotkania z osobowościami żydowskiego środowiska kulturalnego Wrocławia, historycznych rozważań o roli Żydów w budowaniu Breslau i powojennego Wrocławia oraz idei otwartego dialogu, dzięki której narodziła się wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań.

Jerzy Kichler opowie także o skandalach spod Białego Bociana, czyli o smaczkach dawnego życia codziennego zapamiętanego przez mury synagogi, Vasco Kretschmann - o żydowskich kolekcjach muzealnych Wrocławia, a prof. Bożena Muszkalska o kantorach z wrocławskich synagog.

Specjalne spotkanie zostanie poświęcone także postaci Jakuba Rotbauma, wybitnego reżysera i malarza żydowskiego tworzącego, wspólnie z aktorką Idą Kamińską, życie teatralne powojennego Wrocławia.

Ucztowanie i tańce

Tradycyjnie odbędą się cieszące się ogromną popularnością warsztaty kulinarne z Malką Kafką, restauratorką, gospodynią programu „Koszer Macher”. Tym razem Malka wprowadzi nas w świat smaków niemieckich Żydów Yekke, wspominając jednocześnie kulinarne tradycje swoich dziadków. Będziemy gotować Kirschsuppe ze świeżych wiśni z wiejską śmietaną i domowymi kluseczkami na zimno, pellkartoffeln mit Leinöl und Kwark, czyli ziemniaki w ziołach z olejem lnianym tłoczonym na zimno z twarogiem własnej roboty oraz Königsberger Marzipan, czyli ciasteczka marcepanowe.

Na dziedzińcu synagogi codziennie odbywać się będą warsztaty taneczne. Późnymi wieczorami będzie można wybrać się na seanse filmowe. Zobaczymy filmy z warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy oraz projekcję filmu „Kosher Friendly” autorstwa Benny Brunner’a i Joseph Rochlitz’a poświęconego odrodzeniu społeczności żydowskiej Wrocławia.

Simcha dla młodszych

Dzieci doświadczą magii żydowskiej kultury poprzez zabawy teatralne z językiem jidysz, warsztaty muzyczne i taneczne. Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się też Akademia Simchy dedykowana uczniom wrocławskich gimnazjów i liceów. Młodzież wspólnie z prowadzącymi będzie odkrywać historię dawnej dzielnicy żydowskiej, a przede wszystkim jej mocno niegdyś bijącego serca - ulicy Włodkowica, repertuar dawnego teatru żydowskiego, odbudowanego w pocie czoła po wojnie oraz historie własnych rodzin, tych żydowskich i nie tylko, które przybyły do Wrocławia z wielu zakątków Europy. Rezultatem wspólnej pracy twórczej będzie wystawa zdjęć, spektakl teatralny oraz krótki materiał filmowy.

Simcha zakończy się, jak co roku, wyciszeniem. Rabin David Besok poprowadzi otwarte nabożeństwo w synagodze oraz tradycyjną kolację szabatową.

Więcej informacji: www.simcha.art.pl lub  www.facebook.com/festiwalsimcha

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl