Silesius 2019. Do nagrody zgłoszono 190 książek poetyckich

Do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono nieco mniej tomów niż w ubiegłym roku, ale wśród 190 zgłoszonych tytułów jest aż 41 debiutów, a jeden z tomów pozostałych 150 autorów zostanie wybrany książką roku. Laureatów (książka roku i debiut roku) poznamy podczas gali 18 maja, a już 18 marca dowiemy się, kto z grona poetów otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej.

  • Wszystkie zgłoszone do Silesiusa 2019 tomy wierszy


Nowe jury Silesiusa

W tym roku Silesius przejdzie też niewielki lifting. Zmienił się skład jurorski i zostanie ustanowiona trzyletnia kadencja dla selekcjonerów. - Po jedenastu edycjach funkcjonowania Nagrody zmiany pozwolą nieco odświeżyć jej formułę. Mowa tu przede wszystkim o wprowadzeniu kadencyjności jury. Liczymy także, że dzięki połączeniu organizacyjnemu Nagroda jeszcze silniej zwiąże się z Międzynarodowym Festiwalem Poezji Silesius (w tym roku odbędzie się w dniach 14–19 maja) – tłumaczy Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Obecnie w jury zasiadają, obok przewodniczącego profesora Andrzeja Zawady, także poeta i krytyk literacki Piotr Kępiński, krytyk i poeta Karol Maliszewski, historyk literatury, krytyk literacki Adam Poprawa i krytyczka Justyna Sobolewska. Do tego grona dołączyły krytyczka Anna Kałuża oraz krytyczka i literaturoznawczyni Joanna Orska. Zastąpiły Grzegorza Jankowicza i Tadeusza Sławka.

Silesius po raz dwunasty

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest od 2008 roku w trzech kategoriach:

  • za całokształt twórczości (czek na 100 tys.zł)
  • za książkę poetycką roku (czek na 50 tys.zł)
  • za poetycki debiut roku (czek na 20 tys.zł)

Do każdej edycji Nagrody Silesius można zgłaszać pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia. Pierwszą nagrodę za całokształt twórczości odebrał Tadeusz Różewicz, w ubiegłym roku triumfował Bohdan Zadura.

Nazwiska laureatów (debiut i książka roku) poznamy 18 maja podczas uroczystej gali, a nazwisko laureata Silesiusa za całokształt twórczości 18 marca.

Lista książek zakwalifikowanych do Silesiusa 2019

W kategorii Książka roku:

  1. Marcin Badura, „Szare mydło Biały Jeleń”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  2. Grażyna Bajer, „Niepodległa”, Mamiko
  3. Michał Banaszak, „Miejsca”, Galeria Literacka przy BWA w Olkuszu
  4. Piotr Barański, „RYM”, Mamiko
  5. Piotr Barański, „Miasto roślinne”, Mamiko
  6. Tomasz Bąk, „Utylizacja. Pęta miast”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  7. Marian Lech Bednarek, „Widowisko”, Wydawnictwo Pisarze.pl
  8. Krzysztof Bieleń, „Rysy i wygłady”, Mamiko
  9. Jacek Bierut, „Kocia wiara”, wydawnictwo j
  10. Maciej Bieszczad, „Kołatanie”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  11. Bożena Boba-Dyga, „Rozrusznik”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
  12. Kazimierz Brakoniecki, „Erodotyki”, Wydawnictwo Convivo
  13. Rafał Brasse, „Dar serca”, Drukarnia Wydawnictwo Druk-Ar
  14. Joanna Burgiełł, „Osobodramy”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  15. Krystyna Cel, „Liryczny monodram”, Oficyna Wydawnicza „Ston-2”
  16. Zbigniew Chojnowski, „Zawsze gdzieś jest noc”, Wydawnictwo FORMA
  17. Wojciech Czaplewski, „Książeczka rodzaju”, Wydawnictwo FORMA
  18. Marek Czuku, „Stany zjednoczone”, Wydawnictwo FORMA
  19. Krzysztof Czyżewski, „Żegaryszki”, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”
  20. Tomasz Dalasiński, „Większe”, Wydawnictwo Kwadratura Łódzki Dom Kultury
  21. Krystyna Dąbrowska, „Ścieżki dźwiękowe”, Wydawnictwo a5
  22. Jacek Dehnel, „Serce Chopina”, Biuro Literackie
  23. Hanna Dikta, „Awantury nie będzie”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  24. Andrzej Dorobek, „PAS-JANS”, Oficyna Wydawnicza Volumen
  25. Łucja Dudzińska, „ogień. taki Stan”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  26. Andrzej Feret, „Kaligraficznie III”, Wydawnictwo Astrum
  27. Andrzej Feret, „Onirycznie”, Wydawnictwo Astrum
  28. Joanna Fligiel, „Rubato”, K.I.T Stowarzyszenie Żywych Poetów
  29. Darek Foks, „Pieśni o wszystkim”, Wydawnictwo Raymond Q
  30. Piotr Gajda, „To bruk”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  31. Magdalena Gałkowska, „Bestia i powódź”, Fundacja Duży Format
  32. Bogna Gniazdowska, „Czereśnie na klamce”, Wydawnictwo Convivo
  33. Sylwester Gołąb, „Nomada”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  34. Małgorzata Gołębiewicz, „Wobec…”, Wydawnictwo Astrum 
  35. Artur Grabowski, „Ładne kwiatki”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  36. Piotr Grobliński, „Karma dla psów”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  37. Kazimierz Grochmalski, „Traktat o marionetkach”, Wydawnictwo NAUMOV CEE
  38. Krzysztof Gryko, „Tak”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  39. Jerzy Hajduga, „Zatrzymać z czasu chwile”, Maria Kuczara MK
  40. Urszula Honek, „Pod wezwaniem”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  41. Hanna Janczak, „Jeszcze ciszej”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  42. Kamila Janiak, „wiersze przeciwko ludzkości”, Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie
  43. Bogdan Jaremin, „My, chmury”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  44. Bogumiła Jęcek, „Rozdziały”, Wydawnictwo Kwadratura Łódzki Dom Kultury
  45. Dawid Jung, „Karaoke”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  46. Marcin Jurzysta, „Chatamorgana”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  47. Adam Kaczanowski, „Cele”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  48. Stanisława Kalus, „Anatomia i piękno przemijania”, Wydawnictwo Astrum
  49. Aneta Kamińska, „Autoportret z martwą naturą”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  50. Aneta Kamińska, „Więzy krwi”, Staromiejski Dom Kultury
  51. Gabriel Leonard Kamiński, „Wilno odnalezione”, Wydawnictwo Akwedukt
  52. Wojciech Kass, „Ufność. Trzy poematy”, Wydawnictwo Iskry
  53. Marzanna Bogumiła Kielar, „Nawigacje”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
  54. Bogusław Kierc, „Notesprospera”, Wydawnictwo FORMA
  55. Piotr Klimczak, „Błogosławieństwo milknącemu słowu”, Wydawnictwo TUM
  56. Aldona Kopkiewicz, „Szczodra”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  57. Jacek Kowalski, „Mu!”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  58. Paweł Kozioł, „Pogańskie morze”, Staromiejski Instytut Kultury
  59. Michał Kozłowski, „Wkrótce będziemy na ty”, Fundacja Duży Format 
  60. Piotr Marcin Kraska, „ROK END LOL”, Mamiko
  61. Robert Król, „Polka”, Mikrooficyna Ówże  
  62. Bernadetta Kuczera-Chachulska, „Jeszcze bardziej od nowa”, Oficyna Wydawnicza Volumen
  63. Wiesław Kulikowski, „Biegnąc za mną pod wiatr”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
  64. Sławomir Kuźnicki, „Kontury”, Wydawnictwo FORMA
  65. Kamil Kwidziński, „Rozłąka”, Tłocznia wydawnicza „Ach jo”
  66. Bogusława Latawiec, „Pierzchające ogrody”, Wydawnictwo FORMA
  67. Małgorzata Lebda, „Sny uckermӓrkerów”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  68. Marek Lisiński, „Pantomima”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  69. Krzysztof Lutowski, „Czytając poetów przeklętych”, Mamiko
  70. Paweł Łęczuk, Krzysztof Mich, „44 odbicia Warszawy”, Stowarzyszenie Salon Literacki
  71. Jacek Łukasiewicz, „Wiązania”, wydawnictwo j
  72. Jadwiga Malina, „Czarna załoga”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
  73. Marcin Marchwicki, „Gmła”, Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego
  74. Grzegorz Marcinkowski, „Letarg”, Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”
  75. Piotr Marecki, „Niepodległa Google”, Fundacja Korporacja Ha!art
  76. Adam Marek, „Stan posiadania”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  77. Czesław Markiewicz, „wierszeje”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  78. Anna Matysiak, „Tyle nieznanych ryb”, Wydawnictwo Convivo
  79. Piotr Matywiecki, „Do czasu”, Wydawnictwo Literackie
  80. Piotr Michałowski, „Zaginiony w kreacji. Poemat z przypadku”, Wydawnictwo FORMA
  81. Jarosław Mikołajewski, „Basso continuo”, Wydawnictwo Literackie
  82. Anna Kalina Modrakis, „elektryczny pyszczek Izydy”, Stowarzyszenie Salon Literacki
  83. Jacek Molęda, „Kołyska Newtona”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  84. Mirosław Mrozek, „Paragnomen”, Fundacja Duży Format  
  85. Jerzy Mróz, „W zatracie słów”, Wydawnictwo Astrum
  86. Monika Mularska-Kucharek, „Co dobrego?! Poezjoterapia”, Wydawnictwo Beata Vita
  87. Michał Murowaniecki, „Stratosfera”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  88. Anna Musiał, „Coleoptera”, Fundacja Duży Format
  89. Zbigniew Nasiadko, „Lecień”, Fundacja Sąsiedzi
  90. Barbara Natalli, „Trzy siostry”, Wydawnictwo Miniatura
  91. Leanard Neuger, „Wierutne bajki dla dorosłych dzieci”, Wydawnictwo Austeria
  92. NN, „(psia książka)”, wydawnictwo j
  93. Damian Dawid Nowak, „Inaczej niż w lustrze”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  94. Bogusław Olczak, „Mój dom to ja”, Fundacja Duży Format  
  95. Ewa Olejarz, „Mongolski cyrk”, Instytut Mikołowski
  96. Jan Owczarek, „Pośrodku Świata”, Wydawnictwo Sowello
  97. Jacek Parkitny, „Rysy twarzy”, Tarnogórskie Centrum Kultury
  98. Jarosław Perkowski, „Zrozumieć Marylin Monroe”, Fundacja Duży Format  
  99. Piotr Piaszczyński, „Po sezonie”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Olsztyn
  100. Anna Piliszewska, „Tibi et igni”, Fundacja czAR(T) Krzywogońca
  101. Marta Podgórnik, „Mordercze ballady”, Biuro Literackie
  102. Jan Polkowski, „Pochód duchów”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  103. Michał Pranke, „Rant”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  104. Bogdan Prejs, „Nic więcej”, Wydawnictwo Convivo
  105. Uta Przyboś, „Tykanie”, Wydawnictwo FORMA
  106. Renata Putzlacher, „Pamięć”, Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Książki w Republice Czeskiej
  107. Janusz Radwański, „Święto nieodległości”, Wydawnictwo Convivo
  108. Teresa Rudowicz, „In tenebris”, Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”
  109. Rafał Rutkowski, „Wywołuję siebie z ruin”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  110. Grzegorz Ryczywolski, „Spa”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  111. Sławomir Sadowski, „Wniebogłosy”, Stowarzyszenie Promocji Twórczości Villa Foksal
  112. Jakub Sajkowski, „Zestaw do kaligrafii”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  113. Karol Samsel, „Autodafe”, Wydawnictwo FORMA
  114. Marek Sass, „Bezwiersze”, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie
  115. Bartosz Sawicki, „Luminal”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  116. Marcin Sendecki, „11 przypisów do „22” oraz 33 inne obiekty tekstowe”, Instytut Mikołowski
  117. Adrian Sinkowski, „Atropina”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  118. Krzysztof Siwczyk, „Mediany”, Wydawnictwo a5
  119. Marek Kazimierz Siwiec, „Blask”, Wydawnictwo Mamiko
  120. Małgorzata Skałbania, „Skruchowi”, Drukarnia Akapit
  121. Rafał Skonieczny, „Jestem nienawiść”, Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Świdnicy
  122. Sebastian Sokołowski, „Końcowe odliczania”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  123. Ewa Sonnenberg, „Schizofrenia & Company”, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy
  124. Leszek Szaruga, „W tym samym czasie”, Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”
  125. Leszek Szaruga, „Zaczyna się”, Wydawnictwo Convivo
  126. Julia Szychowiak, „Dni powszednie i święta”, Biuro Literackie
  127. Mirka Szychowiak, „Trzeci migdał”, wydawnictwo j
  128. Michał Szymaniak, „Dziury w policzkach”, Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie
  129. Andrzej Śliz, „Ciemności nie da się rzecz jasna wyjaśnić”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  130. Anna Świtaj, „Modlitewnik z ciemnego szkła”, Wydawnictwo Nisza
  131. Tamara Mariola Tarasek, „Między jawą a snem”, Wydawnictwo Astrum
  132. Piotr Tenczyk, „Zaścianek”, Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”
  133. Anna Tlałka, „Odsłanianie światła”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  134. Stefan Tycjan Tyczyna, „Wesołe wiersze i smutne fraszki”, Wydawnictwo Poligraf
  135. Miłosz Waligórski, „Sztuka przekładu”, Wydawnictwo FORMA
  136. Hanna Wasiak, „Mój Zwierzyniec i jego genius loci”, Wydawnictwo Poligraf
  137. Krystyna Wieczorek, „Idę z poezją przez życie”, Wydawnictwo Autorskie Tiger
  138. Adam Bolesław Wierzbicki, „Ograć samego siebie”, Wydawnictwo Pro Libris 
  139. Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, „Krąg ochronny”, Biblioteka Kraków
  140. Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, „trójka”, Fundacja czAR(T) Krzywogońca
  141. Radosław Wiśniewski, „Kwestionariusz putinowski i inne medytacje w czasach postprawdy”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  142. Piotr Wojciechowski, „Chleb z deszczem”, Oficyna Wydawnicza Volumen
  143. Marek Wołyński, „Miłosne abecadło”, Wydawnictwo Anagram
  144. Bohdan Wrocławski, „Skazany na peryferie”, Wydawnictwo Pisarze.pl
  145. Grzegorz Wróblewski, „Implanty”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  146. Grzegorz Wróblewski, „Choroba Morgellonów”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  147. Xpablo, „Na rozdrożu możliwości wyczuwam wszystko”, Wydawnictwo Literackie Katana    
  148. Bohdan Zadura, „Po szkodzie”, Biuro Literackie
  149. Marcin Zegadło, „Zawsze ziemia”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  150. Tytus Żalgirdas, „Okazja czyni boga”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi

W kategorii Debiut:

  1. Maciej Bobula, „Wsie, animalia, miscellanea”, Fundacja Duży Format
  2. Wojciech Hieronymus Borkowski, „List z detencji”, Wydawnictwo Convivo
  3. Michał Czorycki, „Cztery strony świata”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  4. Michał Domagalski, „Poza sezonem”, Biuro Literackie
  5. Krzysztof Jerzy Drozd, „W poszukiwaniu świadomości”, Wydawnictwo Astrum
  6. Paweł Fadziejowic Biernacki, „Czar luster tajemnych”, Wydawnictwo Sowello
  7. Anna Fiałkowska, „lalka bellmera”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  8. Aleksandra Francuz, „Papier ścierny”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  9. Iza Galicka, „anima-cje”, Wydawnictwo Anagram
  10. Sławomir Hornik, „Szwy”, Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego
  11. Renata Iwaniec, „Czasem wieszam się z praniem”, Fundacja Duży Format
  12. Jacek Jaszczyk, „Tańczą w nas życia geniusze”, Oficyna Wydawnicza RAS
  13. Robert Jóźwik, „Obiecuję ci niewidzialność”, Mamiko
  14. Dagmara Kacperowska, „Martwy sezon”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  15. Łukasz Kaźmierczak, Łucja Kutting, „Kokosty”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  16. Alicja Kuczyńska-Krata, „Obrazy poruszone słowami”, Wydawnictwo Difin
  17. Justyna Kulikowska, „Hejt i inne bangery”, Fundacja Korporacja Ha!art
  18. Paweł Majcherczyk, „Ponieważ”, Mamiko
  19. Grzegorz Marcinkowski, „Znany motyw oglądania wielokrotnie oglądanych zdjęć”, Fundacja Duży Format
  20. Malwina Motyka, „21 gram rymów bez serca”, wydanie własne
  21. Franciszek Olejniczak, „Podgłosy”, Mamiko
  22. Zdzisław Opałko, „Drogi przyjacielu w istnieniu”, Wydawnictwo Sowello
  23. Grzegorz Janusz Ostrowski, „Rekonstrukcje”, Wydawnictwo Anagram
  24. Maciej Pająk, „Noc taka niebieska”, Wydawnictwo Sowello
  25. Justyna Paluch, „Infalia”, Wydawnictwo Miniatura
  26. Przemek Paśko, „trzy cztery”, Wydawnictwo Luna
  27. Agnieszka Monika Polak, „Porcelanowy świat ciszy”, Wydawnictwo Astrum
  28. Jan Rojewski, „Ikonoklazm”, Biuro Literackie
  29. Eliza Segiet, „Magnetyczni”, Wydawnictwo Sowello
  30. Siksa, „Natalia ist sex. Alex ist Freiheit”, Fundacja Korporacja Ha!art
  31. Grzegorz Skoczylas, „Partia szachów”, Fundacja Otwartych Na Twórczość
  32. Marek Stachowiak, „Tata jest od tego”, Wydawnictwo Tercja
  33. Mariusz Szczepaniak, „Trzeba tulić życie do siebie”, Wydawnictwo Sowello
  34. Emil Tokarczyk, „Manetekelfares”, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
  35. Joanna Wicherkiewicz, „Dysharmonie”, Wydawnictwo Anagram
  36. Klaudia Wiercigroch-Woźniak, „Paragon”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
  37. Anita Katarzyna Winiewska, „oddawanie zimna”, Stowarzyszenie Salon Literacki
  38. Aleksander Wiśniewski, „Księga opadających liści”, Wydawnictwo Sowello
  39. Asia Wzorek Głowacka, „I prozja poeza”, EL-ArtPress
  40. Bartek Zdunek, „Lato w parku”, Fundacja Duży Format
  41. Aleksandra Zińczuk, „JA DE”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

 



Zgłoś uwagę