Silesius 2018 – ponad 200 tomów zgłoszonych do nagrody poetyckiej

Ubiegły rok uważano za rekordowy pod względem poetyckich książek, które przedstawiono jury, a już wiadomo, że ten będzie znacznie lepszy, zwłaszcza że do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono aż 207 tomów, w tym 52 debiutujących autorów i wrocławskich autorów – Bogusława Kierca, Pawła Krzaczkowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało.


Silesius po raz jedenasty

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest od 2008 roku w trzech kategoriach:

  • za całokształt twórczości (czek na 100 tys.zł)
  • za książkę poetcką roku (czek na 50 tys.zł)
  • za poetycki debiut roku (czek na 20 tys.zł)

Do każdej edycji Nagrody Silesius można zgłaszać pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia. W jury Silesiusa zasiadają m.in. profesor Andrzej Zawada (przewodniczący), poeta Piotr Kępiński, krytyk literacki Justyna Sobolewska, którzy spośród zgłoszonych tomów wybierają zwycięskie oraz ogłaszają nagrodę za całokształt twórczości (pierwszym laureatem był Tadeusz Różewicz, ubiegłorocznym Andrzej Sosnowski).

Nazwiska laureatów (debiut i książka roku) poznamy 12 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Capitol, a nazwisko laureata Silesiusa za całokształt twórczości na początku kwietnia.

Książki zakwalifikowane do Silesiusa 2018

1. Augustyniak Anna, „Dzięki bogu”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
2. Baczewski Marek, „Wejdź do mnie”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi (zbiór wierszy)
3. Bajer Grażyna, „Nie potrafię Cię pokochać”, Wydawnictwo Mamiko
4. Bajon Ksper, „Blizno”, Wydawnictwo Nisza
5. Bajorowicz Karol, „drama”, Ośrodek Wydawniczy Augustana
6. Bałdyga Zofia, „Kto kupi tak małe kraje”, Staromiejski Dom Kultury
7. Barański Piotr, „Komunikacje”, Wydawnictwo Mamiko
8. Bartczak Kacper, „Pokarm suweren”, Biuro Literackie
9. Bąk Joanna, „36 wierszy o niepokoju”, Agencja Artystyczna Kameny
10. Bąk Krzysztof, „Inne”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
11. Bieleń Krzysztof, „Pył zawieszony”, Wydawnictwo Mamiko
12. Bielicki Dominik, „Pawilony”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
13. Bies Marcin, „Wybór drozdów”, Instytut Mikołowski
14. Bigoszewska Maria, „Wołam Cię po imieniu”, Wydawnictwo FORMA
15. Bołdak-Janowska Tamara, „Bycie i Lu!”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
16. Bonowicz Wojciech, „Druga ręka”, Wydawnictwo a5
17. Brakoniecki Kazimierz, „Obrazy polskie”, Wydawnictwo CONVITO
18. Brzoska Wojciech, „Jutro nic dla nas nie ma”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi zbiór wierszy)
19. Bugalski Dariusz, „Korespondent „Małego Przeglądu”, Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego
20. Buliżańska Martyna, „wizyjna”, Biuro Literackie
21. Chojnowski Zbigniew, „Widny kres”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
22. Chomicki Mateusz, „Śmiech”, Wydawnictwo ILLUSTRIS
23. Ciecharowska Jolanta, „moje nowe kłamstwa”, Fundacja Otwartych na Twórczość FONT
24. Cygan Jacek, „Witraże”, Wydawnictwo Austeria
25. Czarkowski Patryk, „Czekamy”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
26. Czeladka Emanuela, „Napływ”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu [DEBIUT]
27. de Walla Kinga, „Twarze niedomknięte”, Fundacja Kultury AFRONT [DEBIUT]
28. de Barbaro Natalia, „Tkanka”, Wydawnictwo Literackie
29. Dybżyńska Katarzyna, „Dzień, w którym decydujesz się wyjechać”, Miejski Dom Kultury w Radomsku [DEBIUT]
30. Dymińska Dominika, „Pozdrowienia ze świata”, Fundacja Korporacja Ha!art
31. Eloy Cichocka Marta, „engramy”, Wydawnictwo LOKATOR
32. Feret Andrzej, „Kaligraficznie”, Wydawnictwo Astrum [DEBIUT]
33. Feszak Robert, „Dziś bawiłem się gdzie indziej”, Fundacja Kultury AFRONT
34. Ficek Zygmunt, „Pod okapem burzy”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Odział w Krakowie
35. Fiedorczuk Julia, „Psalmy”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
36. Foks Darek, „Kronsztad”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
37. Fox Marta, Lacrimosa”, Wydawnictwo Eperons-Ostrogi
38. Frączek Ewa, „Reorientacja”, K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów
39. Gac Dominik, „Koniec Pola”, Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie [DEBIUT]
40. Galus Kamil, „Trzęsawiska”, Wydawnictwo Mamiko [DEBIUT]
41. Gawin Rafał, „Wiersze dla kolegów”, Wydawnictwo Raymond Q.
42. Gebhard Zofia, „W pracowni”, Wydawnictwo trzypunkty
43. Gęsicka Jola, „debut”, Wydawnictwo Mamiko [DEBIUT]
44. Gładykowska Joanna, „Prosto z moich oczu”, Wydawnictwo Jama Art
45. Goławska Anna, „Środek komunikacji”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
46. Gołębiewicz Małgorzata, „Pamiec obecności”, Wydawnictwo Astrum [DEBIUT]
47. Graca Wojciech, „Ziarenka piasku”, Wydawnictwo Mamiko [DEBIUT]
48. Gruszka-Zych Barbara, „Tacy kruchutcy”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
49. Gryko Krzysztof, „Kontrapunkt”, Wydawnictwo FORMA
50. Grzegorczyk Radosław, „Contra”, Wydawnictwo Kontekst [DEBIUT]
51. Gutorow Jacek, „Rok bez chmur”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
52. Hebes Tamata, „Tak myśli-cielsko”, Wydawnictwo Mamiko
53. Hein Danuta, „Histeryjki obrazkowe”, Wydawnictwo Mamiko [DEBIUT]
54. Herbst Ewa, „Dokument podróży”, Wydawnictwo Austeria [DEBIUT]
55. Honet Roman, „ciche psy”, Biuro Literackie
56. Hohensee Jacek Maria, „Zlepieniec”, Fundacja Duży Format
57. Jabłońska Agata, „Raport wojenny”, Biuro Literackie [DEBIUT]
58. Jabrzemski Jarosław, „Mistrz wycinanki”, Fundacja Duży Format
59. Jakubik Joanna, „Widok na ciszę”, PRINT LAND
60. Jakubowski Jarosław, „Wzruszenia”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
61. Janas-Dudek Barbara, „za wcześnie na rytuały”, Wydawnictwo Anagram
62. Jarniewicz Jerzy, „Puste noce”, Biuro Literackie
63. Jarocka Ewa, „Dno cekina”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
64. Jarosz Łukasz, „Stopień pokrewieństwa”, Biuro Literackie
65. Jasiński Bartosz, „znaki szczególne”, Wydawnictwo SOWELLO [DEBIUT]
66. Jastrzębski Emil, „Palacze tytoniu umierają mądrzej”, Wydawnictwo Raymond Q. [DEBIUT]
67. Jaszewska Maja, „thalita kum”, Wydawnictwo Anagram [DEBIUT]
68. Jaworski Rafał, „Fermenty i scalenia”, Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
69. Jocher Waldemar, „Incipit”, Instytut Mikołowski
70. Jung Dawid, „Glosy”, Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna
71. Jurewicz Joanna, „Koło wrót”, Fundacja Duży Format
72. Kacprowicz Tomasz, „Wizytówka”, Wydawnictwo AdsMedia
73. Kajzer Jolanta, „Haiku dla Stanisławy Przybyszewskiej”, Wydawnictwo „Marpress” [DEBIUT]
74. Kalus Stanisława, „Kolaż pożółkłych i białych kartek”, Wydawnictwo Astrum [DEBIUT]
75. Kania Robert, „Wołynie i inne wiersze”, Wydawnictwo Anagram
76. Kapela Jaś, „Modlitwy dla opornych”, Fundacja Korporacja Ha!art
77. Karasek Krzysztof, „Przyszedł człowiek żeby chłostać morze”, Instytut Mikołowski
78. Kawczyńska Izabela, „Linea Nigra”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
79. Kazubek Waldemar, „Wchodzę w to”, Strzeliński Ośrodek Kultury [DEBIUT]
80. Kiczor Jan Stanisław, „Na kolcach jeża”, Fundacja Duży Format
81. Kierc Bogusław, „Jatentamten”, Wydawnictwo FORMA
82. Klawitter Zofia, „Lubię poranki wolne od tęsknot”, Wydawnictwo SOWELLO [DEBIUT]
83. Kobierski Radosław, „Coming out”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
84. Kołodziejczyk Sylwester Seweryn, „Księga Przysnów”, Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego  [DEBIUT]
85. Kozłowski Michał, „Nie myśl o mnie źle” Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
86. Kremza Arkadiusz, „Stacje”, Instytut Mikołowski
87. Kronhold Jerzy, „Stance”, Wydawnictwo CONVITO
88. Królikowski Marcin, „Opowieść dwunastopiętrowa”, Wydawnictwo Anagram [DEBIUT]
89. Kryszak Janusz, „Nieme i puste”, Wydawnictwo FORMA
90. Krzaczkowski Paweł, „Wstęgi Möbiusa”, Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum”
91. Książek Michał, „Północny wschód”, Fundacja Sąsiedzi
92. Kulczak Edyta, „www.john”, Wydawnictwo Kontekst
93. Kulmowa Joanna, „37”, Wydawnictwo Iskry
94. Kwiatkowski Grzegorz, „Sową”, Biuro Literackie
95. Laskowska Barbara Maria, „Dusza i kropki”, Wydawnictwo Astrum [DEBIUT]
96. Lebioda Dariusz Tomasz, „Miecz proroka”, Wydawnictwo Pisarzy i Atrystów TEMAT
97. Lech Joanna, „Piosenki pikinierów”, Wydawnictwo FORMA
98. Lecko Marek, „Notatki z wczoraj”, Wydawnictwo Synergyst [DEBIUT]
99. Lime Franciszek, „smuta”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
100. Lipińska Elżbieta, „Kamienie”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
101. Lipka Cezary, „Między Krymem a Jerozolimą”, Fundacja Duży Format
102. Lipska Ewa, „Pamięć operacyjna”, Wydawnictwo Literackie
103. Liskowacki Artur, „Późne popołudnie” Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
104. Litewczuk Iwona, „Piękny sen”, Wydawnictwo ANAGRAM [DEBIUT]
105. Lizakowski Adam, „Jak zdobyto Dziki Zachód”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
106. Macierzyński Piotr, „Książka kostnicy”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
107. Madej Daniel, „Mała epoka”, Fundacja KulturAkcja [DEBIUT]
108. Malek Natalia, „Kord”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
109. Maleta Bogumiła, „wiedziona”, Fundacja Otwartych na Twórczość FONT [DEBIUT]
110. Mamcarz Jerzy i Maśluszczak Franciszek, „Ponte - przewodnik poetycki, Italia”, Fundacja Duży Format
111. Marecki Piotr, „Wiersze za sto dolarów” Fundacja Korporacja Ha!art [DEBIUT]
112. Marek Adam, „ptasia korona”, Fundacja Otwartych na Twórczość FONT [DEBIUT]
113. Marszałek Grzegorz, „Apostołowie złej nowiny”, Wydawnictwo Mamiko [DEBIUT]
114. Mazurkiewicz Wiktor, „Czarosiejka”, Wydawca Wiktor Mazurkiewicz
115. Melanowski Madeusz, „Uwagi do chwili”, Zeszyty Poetyckie
116. Michalczak Katarzyna, „Pamięć przyjeć”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi  [DEBIUT]
117. Michalska Katarzyna, „Poziomki i winogrona”, Wydawnictwo MOGĘ
118. Michalska Marlena, „Małe samotności”, Wydawnictwo SOWELLO [DEBIUT]
119. Michalski Jacek, „Nadmiar”, Fundacja Duży Format
120. Mikołajewski Jarosław, „Listy do przyjaciółki”, Wydawnictwo Literackie
121. Mitzner Piotr, „Ulica tablic”, Wydawnictwo tchu
122. Młodawska-Waterson Iwona, „Krucza Góra”, Fundacja Kultury AFRONT      [DEBIUT]
123. Mokry Marcin, „czytanie”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi  [DEBIUT]
124. Mróż Jerzy, „Szukanie”, Wydawnictwo Astrum [DEBIUT]
125. Najwer Ewa, „Dom malowany w pajace”, Wydawnictwo Literackie ATENA
126. Nawrocka Anna, „Cztery czwarte”, Stowarzyszenie „Alternatywni” [DEBIUT]
127. Niedziejko Julia, „Niebieska godzina”, Fundacja Duży Format DEBIUT
128. Niewirowicz Marcin, „Dociekania strefy” Wydawnictwo Nisza [DEBIUT]
129. Nowak Dorota, „antidotum”, Fundacja Otwartych na Twórczość FONT
130. Nowak Janusz, „Biedny polski katolik czyta Życie Keitha Richardsa”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
131. Nowakowski Paweł, „Między innymi”, Wydawnictwo Mamiko [DEBIUT]
132. Olsińska Halszka, „Złota żyła”, Wydawnictwo FORMA
133. Olszański Grzegorz, „Biały album”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
134. Orliński Marcin, „Środki doraźne”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
135. Osewska Janina, „Niebieska chwila”, Fundacja Sąsiedzi
136. Ostrowska Eda, „Poemat filozofujący”, Wydawnictwo Episteme
137. Owczarek Przemysław, „Jarzmo”, Biuro Literackie
138. Papierski Maciej, „Zgubiona wizytówka”, Fundacja Duży Format [DEBIUT]
139. Paruszewski Przemysław, „Rok Poety”, Wydawnictwo Pokątne
140. Pawłat Joanna, „Kołysanka dla miasta ogrodów”, Pracownia Graficzno-Wydawnicza KKwadrat
141. Perycz-Szczepańska Aleksandra, „Wierszoterapia”, Fundacja Hospicyjna [DEBIUT]
142. Podgórnik Marta, „Zimna książka”, Biuro Literackie
143. Podlipniak Paweł, „HerzlichEndlösen”, Galeria Literacka przy GSW BWA w Olkuszu
144. Poniznik Ewa, „Poza nocą”, Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia [DEBIUT]
145. Prejs Bogdan, „Objawy pierwotne”, Instytut Mikołowski
146. Radomski Bartosz, „AGHARTA”, Wydawnictwo PRINT-LAND
147. Radwański Janusz, „Kalenberek”, Fundacja Duży Format
148. Robert Maciej, „Demologos”, Wydawnictwo Raymond Q.
149. Ropczyński Mariusz, „kwestia wyboru”, Wydawnictwo Mamiko
150. Roszak Joanna, „Przyszli niedokonani”, Biuro Literackie
151. Rudiak Robert, „Gehenna”, Wydawnictwo SOWELLO  
152. Rybicki Robert, „Dar meneli”, Biuro Literackie
153. Sadowska Monika, „Naczynka i demencje”, Wydawnictwo Mamiko [DEBIUT]
154. Samsel Karol, ”Z domami ludzi”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
155. Sączek Radosław, „Późny_Debiut”, Wydawnictwo „Doświadczony z perspektywą” [DEBIUT]
156. Sieczkowski Tomasz, „Wierszyki bez muzyki w tle”, Staromiejski Dom Kultury [DEBIUT]
157. Sikora Jerzy, „Deszczowe lato”, Agencja Wydawnicza „Od Akapitu”
158. Siwiec Bartłomiej, „Matka i róża”, Wydawnictwo Mamiko
159. Skałbania Małgorzata, „Che Barbaro Momento”, Drukarnia Akapit
160. Smoliński Konrad, „Prawo słońca”, Wydawnictwo SOWELLO [DEBIUT]
161. Sobkowiak Czesław, „Jedno miejsce”, wydanie własne
162. Sofim Mikuła Zofia, „Nie goń mnie Alafufu”, Wydawnictwo Mamiko
163. Solska Ewa, „Metro Wolanda”, Wydawnictwo Anagram
164. Sonnenberg Ewa, „Wiersze dla jednego człowieka”, Wydawnictwo FORMA
165. Sowicki Maciej, „DAM”, Wydawnictwo Mamiko [DEBIUT]
166. Starmach Robert, „Droga do Milton”, Wydawnictwo Poligraf
167. Staszczyk Dawid, „Święto otwartych przestrzeni”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
168. Stelmasiak Jolanta, „Słońca może dziś nie być”, Wydawnictwo Kwadratura
169. Suchecka Alfreda, „Moje łezki”, Wydawnictwo SOWELLO [DEBIUT]
170. Szaruga Leszek, „Extractum”,Fundacja Duży Format
171. Szewc Piotr, „Światełko”, Wydawnictwo Literackie
172. Szewczyk Krzysztof, „Pomiot liryczny”, Urząd Miejski w Bielsku Białej
173. Szymańska Adriana, „Z Księgi Przejścia”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
174. Szymczewski Włodzimierz, „Papeteria”, Biblioteka Publiczna Miasta iGminy Wolsztyn
175. Ślotała Robert, „bliżej”, Wydawnictwo FlosCarmeli
176. Święcicka Justyna, „Na Zbojskach”, Fundacja Duży Format [DEBIUT]
177. Tarasek Tamara Mariola, „Podróż w głąb siebie”, Wydawnictwo Astrum [DEBIUT]
178. Tchoń Maksymilian, „Femme. Parafraza z pamięci”, Wydawnictwo Mamiko
179. Tomczyszyn-Harasymowicz Agnieszka, „Późnia”, Fundacja Duży Format
180. Tomicki Grzegorz, „Być jak John Irving”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi (zbiór wierszy)
181. Topolski Maciej, „Na koniec idą”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi  [DEBIUT]
182. Waga Adam, „Ułomki”, Wydawnictwo Literackie
183. Waligórski Miłosz, „Długopis”, Wydawnictwo FORMA
184. Wątroba Juliusz, „Krzesany światłem”, Urząd Miejski w Bielsku Białej
185. Wilczyk Wojciech, „Realizm”, Wydawnictwo a5
186. Wilk Artur, „nie umiem rozmawiać”, Wydawnictwo Papierowy Motyl
187. Wiśniewski Radosław, „Dzienniki Zenona Kałuży”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi (zbiór wierszy)
188. Witkowska Ilona, „Lucyfer zwycięża”,  Fundacja Korporacja Ha!art
189. Witkowski Przemysław, „Taniec i akwizycja”, Wydawnictwo Warstwy
190. Włodarska Ewa, „Licencja na pierwszy śnieg”, Miejska Biblioteka Publiczna Cypria K. Norwida w Świdnicy
191. Wojciechowski Marek, „Krwiobieg”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
192. Wojnarowska Elżbieta, „ROUTE 66”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
193. Wojtyła Konrad, „Znak za pytaniem”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
194. Wolny-Hamkało Agnieszka, „Panama Smile”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
195. Wołyński Marek, „Mój labirynt”, Wydawnictwo Anagram
196. Woźniak Maciej, Obywatelstwo podwójnego kraju”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
197. Zabłocki Michał, „Janowska”, Fundacja Czułego Barbarzyńcy
198. Zajączkowska Urszula, „minimum”, Wydawnictwo Warstwy
199. Zapolski Jan, „Rozejm”, Wydawnictwo CONVITO
200. Zarębianka Zofia, „Wiersze pośmiertne”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Odział w Krakowie
201. Zawada Filip, „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
202. Zbierska Aleksandra, „Biejnij”, Wydawnictwo Mamiko
203. Zioła Kalina Izabela, „Oczy od grzechu ciemnie”, Wydawnictwo Pisarzy i Atrystów TEMAT
204. Znamierowska Maria, „Zdumiewająca rzecz”, Pracownia Wydawnicza EIKON
205. Zwolska-Płuska Katarzyna, „Cud i Anomalia”, K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów [DEBIUT]
206. Zyner Mieczysław, „Wiersze w cieniu”, Fundacja Duży Format
207. Żyburtowicz Dominik, „Spaceboy”, Instytut Mikołowski

Zgłoś uwagę