wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Silesia, Silentia” – premiera w Teatrze Współczesnym [ZDJĘCIA]

Sztuka Lidii Amejko zdobyła trzecie miejsce w konkursie dramaturgicznym wtw://strefy kontaktu 2016 oraz została wybrana przez Wrocławski Teatr Współczesny do realizacji na scenie. Premiera 23 stycznia, reżyseruje Marek Fiedor.

Reklama

- Nagrody przyznane w konkursie były istotne dla autorów, ale dla nas najistotniejsze jest życie tekstu, nie tylko w druku, czy internecie, ale przede wszystkim na scenie – mówi Marek Fiedor.

W marcu do repertuaru WTW wejdzie zdobywca drugiego miejsca w konkursie „Garnitur prezydenta” Maliny Prześlugi w reżyserii Cezarego Ibera (premiera 5 marca), a w czerwcu WTW planuje czytania performatywne dramatów wybranych spośród nadesłanych na konkurs prac. Wzięło w nim udział 32 twórców z 51 zaproszonych. Konkurs zorganizował Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z miastem Wrocław, które ufundowało nagrody – łącznie 100 tys. złotych. Konkurs jest częścią projektu wtw://strefy_kontaktu 2016 wpisanego w program Europejskiej Stolicy Kultury.

- Dzięki „Sielsia, Silentia” mamy dwa udane przedsięwzięcia związane w Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Premierę i odpowiedź na pytanie o to, co zostanie po ESK. Konkurs na dramat współczesny będzie miał swoją kontynuację – podkreśla prezydent. Konkurs będzie organizowany w cyklu dwuletnim.

Silesia, Silentia

Silesia, Silentia

Dramat
Termin od 23 stycznia 2016 do 28 lutego 2016

Miejsce Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Zobacz

- Na początek wystawiamy sztukę wrocławianki Lidii Amejko. Akcja „Silesii, Silentii” rozgrywa się we Wrocławiu i dotyczy tematów nam bliskich – mówi Marek Fiedor. – Bohaterem sztuki jest płaszcz, uszyty w 1939 roku przez żydowskiego krawca dla Duszy, kobiety, która ginie w obozie zagłady. Płaszcz trafia do Breslau. To oczywiście wielki skrót, bo tekst Lidii Amejko jest złożony, wielowątkowy, a najistotniejszy w nim jest temat rozdarcia. Życie ludzkie jest stanem stałego rozdarcia, w tym aspekcie pojawia się dwoistość miasta Wrocław/Breslau. Jednak Amejko nie zostaje przy tym, szuka trzeciej drogi, próbuje wyjść poza tę dychotomię i spolaryzowane widzenie rzeczywistości.

Reżyser zdradza, że największym wyzwaniem nie było wcale ożywienie Płaszcza, a język autorki. – Wysnuty z krawieckiej metafory wymaga budowania autorskiej formy. Spotkałem się z Lidią Amejko już po wręczeniu nagrody, rozmawialiśmy o tekście. Poprosiłem ją o dopisanie dwóch fragmentów, bo brakowało mi materiału. Nie zrobiła tego, ale pozwoliła mi skorzystać z materiałów, zebranych do książki. Będzie to ta sama historia, ale w wersji prozatorskiej.

Autorka sztuki Lidia Amejko jest autorką m.in. prozy „Głośne historie”, „Żywoty świętych osiedlowych”, dramatów „Męka Pańska w butelce”, „Pan Dwadrzewko”, „Farrago”, „Przemiana 1999”, „Nondum”.

W „Silesia, Silentia” grają Maciej Kowalczyk (Płaszcz), Przemysław Kozłowski (Krawiec), Aleksandra Dytko (Dusza), Maciej Tomaszewski (Dia-Mat), Zina Kerste (Przyjaciółka/ Żeglarz/ Kobieta), Renata Kościelniak (Przyjaciółka/ Żeglarz/ Irene Joliot-Curie), Elżbieta Golińska (Irma/ Maria Dąbrowska/ Żeglarz), Irena Rybicka (Żona Krawca/ Żeglarz/ Zofia Naukowska), Michał Szwed (Żołnierz niemiecki/ Lonia/ Żeglarz/ Aleksandr Fadiejew), Jerzy Senator (Biskup/ Żeglarz/ Pablo Picasso), Marek Kocot (gościnnie) (Żeglarz/ Żołnierz niemiecki/ Paul Eluard) oraz Katarzyna Jankowska i Elżbieta Kozak.

Reżyseria i scenografia Marek Fiedor, kostiumy Bajka Mourier, muzyka i opracowanie muzyczne Tomasz Hynek, światło Jan Sławkowski. Muzykę na żywo gra Grzegorz Zioła.

Premiera 23 stycznia na Scenie na Strychu w Teatrze Współczesnym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl