Sezon koncertowy 2020/2021 w Narodowym Forum Muzyki

W obliczu zbliżającej się drugiej fali pandemii koronawirusa wiele wydarzeń artystycznych stanie pod znakiem zapytania, ale Narodowe Forum szczęśliwie rozpoczęło sezon 4 października, choć dokładnie zaplanowano go tylko do grudnia. W palanch wiele znakomitych koncertów symfonicznych (świętujemy 75-lecie NFM Filharmonii Wrocławskiej), ale będzie też coś dla wielbicieli muzyki kameralnej, dawnej, chóralnej. 

  • Giancarlo Guerrero z NFM Filharmonią Wrocławską/fot. Joanna Stoga/NFM


Sezon jubileuszowy orkiestry symfonicznej

Podczas inauguracji sezonu 2020/2021 nagrodzony został Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM oraz jubilat – NFM Filharmonia Wrocławska. W nadchodzących miesiącach orkiestra zagra wiele fantastycznych koncertów. Najbliższy 23 października (o 19.00) z udziałem Bomsori Kim, laureatki II miejsca na Konkursie im. Wieniawskiego w 2016 roku, która wspólnie z orkiestrą (pod batutą szefa artystycznego Giancarla Guerrera) zagra m.in. utwory Henryka Wieniawskiego na skrzypce i orkiestrę. 

Guerrero powróci jeszcze 4 grudnia dyrygując m.in. II Symfonią Johannesa Brahmsa i 11 grudnia z V Symfonią Piotra Czajkowskiego. Natomiast orkiestry trzeba też posłuchać 18 grudnia przynajmniej z dwóch powodów – repertuaru (Beethoven, Rachmaninow) i soliisty, bo zagra wrocławski uczestnik Konkursu Chopinowskiego, Piotr Alexewicz. 

Przeczytajcie o przygotowaniach Piotra Alexewicza do Konkursu Chopinowskiego

Koncert: Symfonia bohaterska

Koncert: Symfonia bohaterska

Termin 18 grudnia 2020 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Warto zwrócić uwagę na listopadowy koncert symfoników z wyjątkowym repertuarem, bo gościnnie Bassem Akiki (obecny szef muzyczny Opery Wrocławskiej) wybrał m.in. I Suitę z „Arlezjanki” Bizeta, I Symfonię „Klasyczną” Prokofiewa i „3 for 13” (czyli 3 części na 13 wykonawców) Mykietyna.

Hity sezonu 2020/2021

Na pierwszy ogień już 9 października IX Symfonia Beethovena w wykonaniu m.in. Le Concert des Nations, legendarnego zespołu muzyki dawnej założonego przez katalońskiego dyrygenta i gambistę Jordiego Savalla (poprowadzi koncert) i Chóru NFM.  

Koncert: Oda do radości – Jordi Savall

Koncert: Oda do radości – Jordi Savall

Koncert
Termin 9 października 2020 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Koniecznie trzeba posłuchać recitalu Sofii Guljak, laureatki Konkursu Lisztowskiego, jednej z najwybitniejszych interpretatorek dzieł węgierskiego kompozytora. W czwartek 27 października wykona repertuar romantyczny (będą utwory m.in. Chopina, Liszta, a także popisowe „Rondo brillante” związanego z Operą Wrocławską Carla Marii von Webera).

Dla kochających muzykę klawesynową, ale współczesnych kompozytorów koncert NFM orkiestry Leopoldinum z udziałem niezrównanej klawesynistki Gośki Isphording. W programie m.in. kompozycja profesor Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (z wrocławskiej AM) i II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego w opracowaniu Josepha Swensena na orkiestrę kameralną.  

Natomiast 21 listopada jubileusz Andrzeja Kosendiaka i dyrygent a zarazem szef Wrocław Baroque Ensemble poprowadzi swój zespół w programie Purcellowskim (będzie m.in. „Oda na dzień św. Cecylii”). 

Inauguracja organów jeszcze w październiku 

Kilkakrotnie przekładano już, ze względów pandemicznych, termin inauguracji organów. Wygląda jednak na to, że odbędzie się planowana na ostatni weekend października (24-25 października) seria koncertów na nowym instrumencie. 

W sobotę 24 października aż dwa koncerty – pierwszy z udziałem młodych organistów.

Koncert: Inauguracja organów

Koncert: Inauguracja organów

Koncert / Klasyczna
Termin 24 października 2020 18:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Ale o 21.00 ciąg dalszy uczty muzycznej, czyli wieczór z mistrzami (Andrzej Chorosiński, Elżbieta Karolak, Józef Serafin) i wykonaniu każdego z artystów krótki program. Wśród ciekawostek, m.in. „Wełtawa”, jeden z poematów symfonicznych Bedrzicha Smetany w opracowaniu na organy (poczynionym przez Andrzeja Chorosińskiego), czy Fantazja A-dur Cesara Francka (zagra Elżbieta Karolak). 

Z kolei w niedzielę najpierw o 11.00 familijny koncert z udziałem trzech organistów (Tomasz Głuchowski, Sławomir Kamiński, Krzysztof Urbaniak), którzy wprowadzą najmłodszych melomanów w temat największego instrumentu na świecie, a na zakończenie koncertu jeden z największych hitów, „Toccata” Charlesa Widora z jego V Symfonii organowej. Po południu (o 15.00) trzy minirecitale organistów (Roman Perucki, Piotr Rojek, Marcin Szelest).     Zgłoś uwagę