Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Setki chętnych w programie „Mosty”

Do programu „Mosty” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zgłoszono 80 wniosków. Za każdym z nich stoją zarówno pojedyncze osoby jak i całe grupy, stowarzyszenia, fundacje. To oznacza, że setki młodych mieszkańców Dolnego Śląska chcą zrealizować swoje artystyczne wizje na wybranych przez siebie wrocławskich mostach. Finał ich prac zobaczymy w czerwcu 2015.


Nabór do programu „Mosty” zakończył się 15 października. Warunkiem udziału w programie „Mosty” było przedstawienie koncepcji realizacji artystycznego przedsięwzięcia, który będzie nawiązywać do historii i tożsamości Wrocławia. Do 3 listopada wnioski będą oceniane przez komisję pod względem formalnym i merytorycznym. Twórcy zakwalifikowanych pomysłów zostaną zaproszeni na indywidualne rozmowy na temat swoich projektów.

– Chcemy mieć pewność, że autorzy zgłoszonych inicjatyw są zdeterminowani i gotowi na przygotowania do tego wydarzenia. Stawka jest wysoka. Wyłonieni zwycięzcy dostaną opiekę artystyczną a także wsparcie finansowe mówi Krzysztof Maj, dyrektor ESK 2016.

Uczestnicy programu otrzymają na realizację swoich pomysłów dofinansowanie w wysokości 20, 40 lub nawet 80 tysięcy złotych. Wielkość mostu nie ma tu znaczenia – najwyższą kwotę można otrzymać także na  wydarzenia zaplanowane na jednej z kładek.

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 12 listopada. Wtedy też dowiemy się, co młodzi mieszkańcy Wrocławia i regionu zaprezentują podczas finału programu „Mosty”, który odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. – Możemy zdradzić jedynie tyle, że mamy niesamowicie kreatywnych młodych ludzi w swoim otoczeniu. To będzie wydarzenie na najwyższym poziomie artystycznym – dodaje Krzysztof Maj.

Program „Mosty" skierowany jest do osób w wieku 7-35 lat, które przedstawią swoją inicjatywę artystyczną na jednym z wrocławskich mostów. Wybór nie może być przypadkowy – wydarzenie, które będą realizować musi nawiązywać do historii danego mostu, a tym samym tożsamości miasta. Finał programu „Mosty” odbędzie się jednego czerwcowego dnia w 2015 roku. Wtedy kilkadziesiąt mostów zamieni się w miejsce występów młodych mieszkańców Dolnego Śląska.Zgłoś uwagę