Seminarium o współpracy Wrocławia z Japonią

W Sali Sesyjnej Wrocławskiego Ratusza odbyło się seminarium podsumowujące kulturalną oraz gospodarczą współpracę Wrocławia i Japonii, która trwa od wielu lat. Na koniec Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta zaproponował zawiązania specjalnego funduszu, przeznaczonego na wspólne projekty kulturalne.

  • Seminarium odbyło się w Sali Sesyjnej Ratusza


Wśród zaproszonych gości byli m.in. ambasador Japonii w Polsce - Shigeo Matsutomi oraz Shuji Kogi, sekretarz generalny Fundacji EU-Japan Fest, przedstawiciele firm japońskich, które działają na terenie aglomeracji wrocławskiej, a także ludzie kultury i sztuki. Wielu z nich odwiedziło Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. 

Medal dla ambasadora

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenie medalu „Zasłużonego dla ESK” dla ambasadora Japonii w Polsce za promocję i pomoc przy wspólnych polsko-japońskich projektach ESK 2016. Było ich łącznie 25. Dotyczyły muzyki, filmu, czy teatru. – Wrocław to piękne miasto. Byłem tutaj już kilkanaście razy i bardzo dziękuję za to wyróżnienie – mówił Shigeo Matsutomi.

Współpraca gorpodarcza

Stolicę Dolnego Śląska od wielu lat doceniają japońskie firmy. Wiele ma tutaj swoje fabryki produkcyjne, kilkadziesiąt otworzyło centra usługowe. Współpracę gospodarczą podczas seminarium podsumowała Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. O wspólnych projektach na ESK mówił natomiast Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK i Impartu.

Idea wspólnego funduszu na projekty

I choć ESK się skończyło, pojawiła się idea, aby tę współpracę kontynuować. Projekt, który zaproponował Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia ma polegać na utworzeniu specjalnego funduszu, przeznaczonego na wymianę kulturalną między Wrocławiem i Japonią. Środki miałyby pochodzić w równej mierze od prywatnych inwestorów, jak i od Miasta. Impart byłby koordynatorek tych działań. – Mamy mocną reprezentację japońskiego biznesu we Wrocławiu, zróbmy coś razem. Wierzę, że to będzie naprawdę dobra współpraca – podkreślał prezydent.

Projekty mają być skierowane skierowanej do mieszkańców, a doświadczenie z poprzednich lat, kiedy odbywały się u nas Dni Japonii, warsztaty bonsai, czy wspólne mecze piłki nożnej, na pewno przetarły już pierwsze drogi. – Idea bardzo ciekawa o szczegółach będziemy dyskutować – komentował ambasador Shigeo Matsutomi.

Pomysł spodobał się również sekretarzowi generalnemu Fundacji EU-Japan Fest, która od 1993 roku zajmuje się promocją kultury japońskiej w Europie. – To jest bardzo dobra idea. Biznes z kulturą zawsze się przenikają. Sztuka to ważny aspekt życia miast i biznes powinien ją wspierać – mówił na zakończenie Shuji Kogi.

Seminarium uświetnił występ chóru chłopięcego z NFM, który zachwycił wykonaniem dwóch tradycyjnych pieśn, polskiej i japońskiej. Zgłoś uwagę